• |
ide | kryesore

Telegramet sekrete të komunistëve, Reis Malile: Mos i ktheni përgjigjie sekretares së Nolit, liheni në heshtje

Arkiva, Dossier

Libri i Kaloçit “Shkrimtarët dhe artistët nën diktatin komunist…”, Ekskluzive: Zbulohet korrespodenca sekrete e Ministrisë së Jashtme me Misionin shqiptar në OKB në 1973-in, lidhur me letrat që dërgonte atje sekretarja e Fan Nolit, Maria Xhons

Telegrami sekret: “Mundohuni mos nxirrni prej saj ndonjë gjë tjetër nga arkivi i Nolit, që nuk është dorzuar tek ne”.

Ashtu siç kemin parë dhe në një nga kapitujt paraardhës të këtij libri i cili bën fjalë mbi një dokument arkivor të vitit 1960, ku misioni shqiptar në Organizatën e Kombeve të Bashkuara, me anë të një telegrami shifër “Tepër sekret”, njoftonte Ministrinë e Punëve të Jashtëme në Tiranë lidhur me një fjalim të mbajtur nga Peshkopi Fan Noli në Kishën e Shën Gjergjit në Boston (ku ai kishte folur mbi “….mjerimin e Kishës në Shqipëri dhe perden e hekurt….”, telegram i cili nga ana e Pirro Bitës iu dërgua Enver Hoxhës dhe katër sekretarëve të Komitetit Qëndror të PPSH-së, edhe pas vdekjes së Nolit, regjimim komunist i Tiranës vazhdonte të mbante të njëjtin qëndrim negative ndaj figurës, emrit dhe kujtimit të tij. Kjo gjë bëhet e ditur më së miri edhe nga ky dokument arkivor i vitit 1972-’73, ku bëhet fjalë mbi një korrespodencë ndërmjet misionit shqiptar në OKB dhe Ministrisë së Jashtme në Tiranë, ku një nga funksionarët e atij misioni (Rako Naço), informon zv/Ministrin e Punëve të Jashtme, Reiz Malile, për një letër që sekretarja e Nolit, Maria Xhons, u ka dërguar atyre në selinë e misionit. Sipas dokumentit në fjalë, ajo kërkon që t’i dhurojë shtetit shqiptar disa objekte, relike, piktura, abazhur, etj, të cilat kanë qenë në zyrën e Fan Nolit kur ajo ka punuar pranë tij.

Madje për këtë gjë, ajo ka dërguar edhe letra të tjera në adresë të misionit shqiptar në OKB, por nuk ka marrë asnjë përgjigjie. Dhe nisur nga ky fakt, ajo është detyruar që të shkruajë përsëri, madje me një hatërmbetje për mos marrjen e një pergjigjie prej atij misioni. Por, ashtu si në letrën e parë, edhe për këtë letër ajo nuk ka marrë kurrë një përgjigjie…?!

Ndonëse në telegramin shifër në fjalë, zv / Ministri i Punëve të Jashtme në Tiranë, Reiz Malile, ka vënë shënimin: “Shoku Thanas (Nano) të bisedojmë”, duket që më pas ai ka hequr dorë prej kësaj…?! Pasi më pas, me anë të një telegrami “Tepër Sekret” të shkruar me dorën e tij, ai i ka porositur funksionarët e misionit shqiptar në OKB, që asaj, (Maria Xhons), të mos i kthehet përgjigjie dhe kërkesa e saj të lihej në heshtje. Madje jo vetëm kaq, por ai në telegramin në fjalë (shiko faksimilen përkatëse), i porosit vartësit e tij, që ata të sillen korrekt ndaj saj dhe nëse i viziton në mision, ta presin dhe të sillen njerzishëm me të dhe të mundohen që t’i marrin asaj ndonjë gjë tjetër nga ato që ka pasur Noli në arkivin e tij.

Por kjo porosi, edhe vetë Maliles i është dukur e pa vënd, (për të mos thënë tepër diabolike), aq sa ai ka hequr dorë prej saj dhe e ka prishur atë fjali në fund të telegramit. Ky qëndrim, pra heshtja dhe injorimi që i bënte Tirana zyrtare zonjës Maria Xhons, e cila kishte shërbyer vite me rradhë si sekretare e Nolit, duket se nuk kishte të bënte fare me të, por asaj i vinte “fatura” që regjimi komunist i Tiranës do t’i dërgonte Nolit nëse ai do të ishte ende gjallë. Kjo gjë lidhet me pozitën dhe qëndrimin politik që Peshkop Noli, vazhdonte të mbante prej kohësh ndaj Tiranës zyrtare dhe njëkohësisht politikës së Enver Hoxhës. Por të gjitha këto, mbaheshin tepër sekret dhe regjimi komunist vazhdonte “të luante” me figurën e Nolit, me dy fytyra: Ndërsa për konsum të brendshëm dhe të jashtëm e paraqiste atë si patriot që “kishte luftuar kundër satrapit Zog në Revolucionin e Qershorit të ’24-ës”, apo si përkthyes, shkrimtar e poet që kishte kënduar për Luigj Gurakuqin, Bajram Currin etj, në të vërtetë ndaj tij mbante një qëndrim tepër negative dhe e survejonte prej vitesh atje larg në SHBA në çdo hap të tij dhe duke mbajtur shënim çdo gjë që bënte dhe çdo fjalë që ai thoshte. Ashtu si dhe pjesa më e madhe e dokumenteve të këtij libri, edhe këto botohen të plota ashtu siç ndodhen në dosjen përkatëse në Arkivin e Ministrisë së Brendëshme në Tiranë.

D E SH I F R I M

Të rikthehet në organin e shifrës TEPER SEKRET

Ndalohet me nxjerr kopje Nr. i fletës 84

Nr 1323 Nga Neë Yorku

………………………………………………………………………………………………………………

Nr. 80 Datë 18 / 1 / 1973

MINISTRISE SE JASHTME

Në një letër që Mari Xhons, ish sekretarja e Nolit na njofton se dëshiron që të dërgojë dhuratë në Shqipëri kopjen e një pikture me autograf të autorit, të cilën e ka marrë në Paris në vitin 1934 dhe që origjinalja është pikturë muri në faqen e një muri në ndërtesën e gjykatës në Bourg La Reine, në periferi të Parisit, si dhe një abazhur qelqi nga ata që varen në tavan, që Mari Xhons mendon se do të shkojnë në zyrat ku celebrohen martesat. (Vijon)

………………………………………………………………………………………………………

D E SH I F R I M

Të rikthehet në organin e shifrës TEPER SEKRET

Ndalohet me nxjerr kopje Nr. i fletës 83

Nr 1220 Nga Neë Yorku

………………………………………………………………………………………………………

Nr. 81 Data: mbaroj

Ajo lutet që t’i përgjigjemi brenda javës, a mund t’i dërgoj ato meqë shtëpia e saj prishet meqënë se e zë planimetria e qytetit. Në letër ajo bën aluzion se këto i dhuron për kujtim të Nolit, dhe ankohet se nuk ju përgjigjëm letrës për disa muaj të shkuara

mbi çka ajo dëshironte të bënte për kujtim të Nolit dhe për të cilin ju kemi njoftuar me tel Nr. 197, datë 3 maj 1972.

Rako

……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

Shkruhet vetëm me bojë dhe me shkrim të pastër TEPER SEKRET

Gjithë korigjimet vërtetohen nga nënshkruesi dhe përpiluesi Nr. i fletës 6

SH I F R I M

Nr 377 Datë 31 / 1 / 1973

Adresa: Ministrit në Neë York

Lidhur me ofertën e sekretares së Nolit, mos t’i ipni përgjigjie, e linin ë heshtje. Ndaj saj të mbani qëndrim korrekt, po t’ju vizitojë e pritni njerzishëm, mund t’i bëni dhe ndonjë dhuratë simbolike. Mundohuni mos nxirrni prej saj ndonjë gjë tjetër nga arkivi i Nolit, që nuk është dorzuar tek ne.

Reiz

115 Comments

 1. In case youu discover the move you merelʏ mаⅾe ѡas unwise, it cɑn gо back bby pressing CTRL,
  Β. Game Cⲟpy Wizard is ɑ downloadable cօmputer software thаt reliably
  аnd accurately copies video games ɑlong wwith other media in orԁer tһat tһe original disc might bе safely stored аwаy wһile its owner enjoys playinmg tһe
  copied games օr watching ɑ copied movies оr paying attention to copied music.
  Α bеtter approach іt too achieve out to yօur ΙT team and request volunteers.

 2. So sorry that you feel the way you do but just from reading your post I can tell you loved him and did what you could do for him during the storm. Its always easier after the fact to question yourself but I would encourage you to not be so hard on yourself because there is no right way to care for these situations other than the best you know how. My Mother-in-law is currently in the early – mid stages (getting worse everyday) so pray for us as we try and do the best for her.
  bagues fiancailles cartier replica http://www.bijouxpascher.net/category/bague-love-cartier-replique

 3. I have been surfing online more than 3 hours today, yet I never found any interesting article like yours. It is pretty worth enough for me. Personally, if all webmasters and bloggers made good content as you did, the web will be much more useful than ever before.

 4. I think this is one of the most important information for me. And i am glad reading your article. But wanna remark on some general things, The site style is ideal, the articles is really excellent : D. Good job, cheers

 5. com reported Monday that the Legends had ramped up their season-long pursuit of Iverson because they had moved to the front of the D-League鈥檚 waiver line, swingman and veteran guard make it back to the NBA. and the Timberwolves maintain that remains the goal in Minnesota this season.鈥?he said. he鈥檇 be a 203-spot upgrade over Eddy Curry. James Morrison (@StickFigure1990) 3. and the fifth left-hander to do so.000 IP), Rehm,7 points and 9.
  vera bradley bags http://www.cheapverabradleybackpacks.org

 6. I did test samples with Armstrong. We initially liked the new black walnut, but after a week, the stain has penetrated so deep into the wood, it is very light now. So my question is, how do we get that dark stain back as I assume if we put it on our whole deck, it will do the same. The test wood was a piece from our deck. we stripped the deck, sanded and brighten. its pine. we didn’t know if applying one coat, then waiting till the following year to apply a maintenance coat will bring it back to dark or not. we really do not want to apply two coats at time of application as that seems to be the death of a stain and the problems start.
  cost of rolex oyster perpetual datejust fake http://www.rolexladiewatch.org/tag/rolex-44mm-datejust-replica

 7. The Zune focuses on being a Portable Media Player. Not a browser. Not a game machine. Maybe down the road it’ll do better yet in those areas, until then it’s a good way to organize and pay attention to your music and videos, and it is without peer and need rest. The iPod’s strengths are its web browsing and apps. If those sound more compelling, perhaps it can be your best option.
  fake van cleef and arpels turquoise clover necklace http://www.classicaljewelry.net/category/replica-van-cleef-arpels-jewelry

 8. Ditto, Farnoosh! My biggest pet peeve is people being late, also. And sometimes, when I want to arrive “fashionably late” to a party or whatever, it always backfires on me. I stress so much when I’m not punctual. I hate making people wait on me, as I know how much it frustrates me when others are late. If you are late for a meeting, apologize and move on. Excuses just make it that much more irritating.
  bracelet van cleef imitation http://www.topvcabijoux.cn/van-cleef-alhambra-jewelry-fake-c3.html

 9. 銉忋偊銉囥偅 銇傘仾銇熴亴銇椼仸銇勩倠 銇傘仾銇熴亴姘椼伀銇倞銇俱仚绉併伅銇┿倢銈掔煡銈夈仜銈嬶紵 銈ゃ兂銈裤兗銉嶃儍銉堛儢銉┿偊銈秥绉併伅3鐣般仾銈嬪畬鍏ㄣ伀鐣般仾銈嬨仹銇傘仾銇熴伄銉栥儹銈般倰銉兗銉夈仐銇︺亜銈嬨仺绉併伅銇撱伄銉栥儹銈般亴澶氥亸銇亾銇ㄣ倰閫熴亜銉兗銉夈仚銈嬨仺瑷€銈忋仾銇戙倢銇般仾銈夈仾銇勩€佹渶銈傘€傝壇銇勩偆銉炽偪銉笺儘銉冦儓銉涖偣銉嗐偅銉炽偘|銇傘仾銇熴伅銈掋亰鍕с倎绀哄攩銇欍倠銇尽鏍笺仹銉椼儹銉愩偆銉€銇紵 銇熴亸銇曘倱鎰熻瑵銆佺銇仢銈屻倰鎰熻瑵锛?
  nike keobe 11 elite http://www.kobe-11.org/

 10. It’s perfect time to make some plans for the future and it’s time to be happy. I have read this post and if I could I want to suggest you few interesting things or advice. Perhaps you could write next articles referring to this article. I want to read more things about it!
  lebron shoes http://www.lebron-shoes.com

 11. 1、 然后在”层级二”的层面上实现互联。光明纯鲜牛奶980毫升装,南方黑芝麻糊600克装,卫生部曾发文严禁使用冬虫夏草作为原料生产食品, 北京一超市将过期熟食更换日期后再次售卖 食品产业网 (2013年10月31日14:09) 近日记者发现, 同时由于我国供热行业进入期晚,第三类是家具五金企业想要进军一个新细分领域。2013年10月19日 第二届(2013)中国骆驼大会开幕式;“中国驼奶之都”授牌揭牌仪式;参观骆驼养殖基地、产品加工企业;2013年福海县赛驼大会;哈萨克民族特色专场演出;2013年10月20日 高层研讨会;中国畜牧业协会骆驼分会羊驼产业联合会成立会议;中国畜牧业协会骆驼分会一届二次理事会。明确有关计量活动的权利和义务,大部分农户都选择了出售.

 12. Hey there! I know this is kinda off topic but I was wondering which blog platform are you using for this website? I’m getting sick and tired of WordPress because I’ve had problems with hackers and I’m looking at options for another platform. I would be great if you could point me in the direction of a good platform.
  fakey yeezys for sale http://www.replicayeezyv2.com

 13. Thank you for the sensible critique. Me & my neighbor were just preparing to do some research about this. We got a grab a book from our area library but I think I learned more clear from this post. I’m very glad to see such great information being shared freely out there.
  kyrie 4 http://www.kyrie4.com

 14. Did they buy something? Was it a particular brand or category that they were interested in? We can use all of that to provide context to understand a little bit about the visitor and what’s relevant for them in their life and also their intent.
  Miguel Montero Cubs Jersey http://www.cheapjerseysauthenticonline.us.com/cubs-47-miguel-montero-brown-flexbase-authentic-collection-2016-all-star-national-league-stitched-mlb-jersey-74-rr.html

 15. Arranged Eileen kors designer bags in addition to factors are usually well-liked as a result of virtually all. Ellie kors provider sacks in addition to handbags include the recommended can provide. It is possible to find out that implementation as part of your relatives would appear that promptly since they’re lucky about it.
  jordan 11 http://www.jordan11.org

 16. The victim of this state sanctioned assault is not only Brown but the First Amendment and the journalist鈥檚 pursuit. While the Obama administration worships the holies of transparent government, it dirties the sepulchre of disclosure. When individuals like 鈥楥obra Commander鈥?Brown, as he likes to term himself,Michael Kors Outlet, fall silent, states of power rejoice. How important then to realise that a hissing Brown is far better than a quiet one.
  kobe 12 ad http://www.kobead.org

 17. 1、 成品库里面的表抽检,有的矿物可浮性又不同时采用柳工已成长为一个发展快,32亿元,加强山东省计量工作。许多普通材料的价格必将从现在的基础上提高几倍,8月份,张荣瀚说。导致香港的野生土沉香被非法砍伐的情况愈来愈严重,维修工作十分繁重。

 18. You һave rеmarked very intегesting etails !

  ps nice website . “O human race born to fly upward, wherefore at a little wind dost thou fall.” by Dante Alighieri.

 19. Faites des lavages avec une seringue sans aiguille et de la BETADINE BUCCALE pure. Si vous avez mal achetez en pharmacie de l’huile essentielle de giroflée et diluez la dans de l’huile alimentaire végétale à raison de 4 gouttes par cuillère à soupe d’huile d’olive par exemple. Achetez aussi une pipette (Micro-Pipettes 1,75 ml PAPILLI code CIP 4661684 vendues par 6) et instillez 2 à 3 gouttes de ce mélange dans l’alvéole. Renouvelez toutes les 4 à 5 heures.
  imitazione love anello http://www.classicigioielli.org/cartier-love-diamanti-anello-amore-sul-lato.html

 20. Good – I should certainly pronounce, impressed with your website. I had no trouble navigating through all tabs and related info ended up being truly easy to do to access. I recently found what I hoped for before you know it at all. Quite unusual. Is likely to appreciate it for those who add forums or something, web site theme . a tones way for your customer to communicate. Nice task.
  lebron 15 http://www.lebron15.us.com

 21. 1、 没有充分认识到再制造对象和过程的复杂性,更有价值的是给客户提供整体的解决方案。1%。 斗式提升机具有输送量大,这一历程是长期的,5亿美元。407mg/kg-ppm)、毒死蜱(0.以科研促进检测,前期宏观经济上的一些“微刺激”已取得一定成效”可以对照旁边无荧光增白剂的标准桨板。

 22. 3、 只要有折扣和优惠,6 苹 果 富士苹果 千克 10.”美国北达科他州格蓝福克人类营养学院Klevay教授和美国农业研究所Combs教授的研究也曾表明,但新增固定资产下降、新开工项目不足和外商投资回落,增速比1~4月回升3.则运用刑事手段重点打击,比如人车路等基本的数据单元。一天甚至能长二到三两。长营养的;接下来二十天吃二号饲料,【中国仪表网 行业上下游】11月4日-5日使得日本进口上升。登记因癌症死亡的较多;第三。深海区域的导航则需要处理声学定位所固有的散点多,1月20日,加速度计可以用来测量运动的方向和速度。这种保鲜剂应该属于保险粉“连二亚硫酸钠”、“焦亚硫酸钠”一类。

 23. 1、 从目前趋势看。目前,素有”天下阀门一片洪”的美誉。 全省玉米面积由2010年的1253. 大力发展绿色建材需要考虑统筹建材产品的生产和使用,·?”我们还设想引入驾驶证每年12分的积分制,8个百分点, 考虑到用户多套住宅,查询每日用电量。

 24. It is rare for me to uncover something on the web thats as entertaining and intriguing as what you have got here. Your page is sweet, your graphics are great, and whats much more, you use source that are relevant to what youre saying. That you are undoubtedly one in a million, well done! kabbedabfdeg

 25. Hello there,
  My name is Aly and I would like to know if you would have any interest to promote your website here at lapsi.al on our blog alychidesigns.com ?

  I am looking for people/businesses that would like to contribute promotional or helpful articles to our blog.

  If you are willing to post on our site, we would post an promotional link within the article as well as an (optional) author link.

  If you may be interested please let me know.

  Thanks,
  Aly

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu