• |
ide | kryesore

Ronaldo, rekord historik në Champions League

Sport

Ylli i Real Madridit, Cristiano Ronaldo është golashënuesi më i mirë në historinë e Ligës së Kampionëve. Portugezi me Real Madridin dhe Manchester Unitedin ka shënuar 111 gola në Ligën e Kampionëve, duke lënë në vendin e dytë Leo Messin më 97 gola, apo 14 më pak.

Në vendin e tretë renditet legjenda spanjolle Raul Gonzales me 71 gola, ndërsa top pesëshen e mbyllin Ruud van Nistlerooy me 56 gola dhe Karim Benzema me 51 gola.

Ndërsa në top dhjetëshe hyjnë sulmuesit si Thierry Henry, Alfredo di Stefano, Andrij Shevchenko, Zlatan Ibrahimovic dhe Eusebio.

Golat janë llogaritur nga sezoni 1955- 56 kur edhe ka filluar të organizohet Liga e Kampionëve.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu