• |
ide | kryesore

SHBA mbetet ‘vetëm’ në kontestimin e marrëveshjes bërthamore me Iranin

Planet

SHBA mbetet thuajse vetëm në kontestimin e marrëveshje bërthamore me Iranin. Ministri i Jashtëm gjerman Sigmar Gabriel ka deklaruar se Gjermania ka rënë dakord me Francën dhe Britaninë e Madhe si dhe me diplomaten kryesore të BE-së, Federica Mogherini që të të vijojnë të respektojnë marrëveshjen e vitit 2015.

“Ne jemi të bashkuar dhe duam të mbajmë një marrëveshje për programin bërthamore Iranian, përndryshe ne rrezikojmë që ky shtet të krijojë armë bërthamore”, tha Gabriel pas një takimi me homologët e vet.

Kjo është një goditje për politikën e jashtme amerikane të Donald Trump që ka refuzuar të njohë marrëveshjen e negociuar nga administrata Obama.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu