• |
ide | kryesore

Ambasadorja e Kosovës përplaset me ambasadorin e Serbisë në La Sapienza të Italisë

Lajme, Të fundit

Përplaset ambasadori i Sërbisë me ambasadoren e Kosovës Alma Lama në Itali. Ka qenë Goran Aleksic Ambasadori i Serbisë në Itali i cili ka insituar të marrë fjalën në fund të një konferencë shkencore dhe të fliste kundër Kosovës dhe prezantimeve që u bënë aty.

Pjesëmarrësit në konferencë filluan të lëshojnë sallën kur ai u drejtua me arrogancë të pranishmeve “Cili nga ju ka qenë ndonjëherë në Kosovë”. Ambasadorja e Kosovës në Itali Alma Lama reagoi duke i thënë që të mos ofendonte të pranishmit dhe se në sallë kishte përfaqësues të shtetit të Kosovës.

Incidenti ndodhi pas prezantimit të sesionit për Kosovën, në Konferencën e organizuar nga Fondacioni La Sapienza i Romës dhe Qendra e Hulumtimeve për Eurazi në Universitetin e Sapienza të Romës.

Qëllimi i konferencës është senzibilizimi i komunitetit akademik dhe opinionit publik në lidhje me përkushtimin Republikës së Kroacisë dhe Republikës së Kosovës, në periudhën e pasluftës,  për ruajtjen e trashëgimisë kulturore. Ajo u udhëheq nga Profesori Emeritus Antonello Biagjini, një historian dhe studiues i rajonit.

3 Comments

  1. ti percjellim me durim dhe urtesi problematikat ,mbasi historin faktet te verteten nuk jan popujt as ullheqesit sllave qe mund ti orientojne dhe as qe ndryshojne,mbasi te verteten drejten e krijoj dhe percaktoj krijuesi gjithesise zoti botnave, dhe mbi te fatkeqesisht nuk ka kush fuqi te ckrijoje apo krijoje orientojne krijimin ligjet e zotit botnave si deshirojne ato ,zoti ligjet e tije i ka unifikuar ne gjallerin e jetes tek krijesat e tije,nuk jane vetem te shpallura dhe shkruajtura ne kurane dhe synet ,aty jane si ullezim dhe meshire per ne per ti kuptuar shpejt dhe ecur shpejt me kohen ne paqe dhe begati gjinia njerzore mes vete,qe te mos humbin kohe dhe demtohen ,shikoni faktet drejtesin e ndiejn te gjith sepse ajo qarteson gjalleron ka paqen suksesin zgjilljen u krijuam me te ,ate e duan te gjith per vete edhe ato qe padrejtesi tjereve u bejne kurse ,padrejtesine e urrejne te gjith sepse zbeh shkatrron dhe zhduk gjithcka padrejtesin e duan nje grup i vogel interesash qe jane pak ku tashme ato kan humbur kurse drejtesin te gjith shikoni mrekullin praktike te ndjeshmerise ndaj te dyjave ne fakt ke te pranishemit ,ne salle perkrahen te drejten verteten apo padrejtesine,e verteta flet vete me fjale dhe veprime kjo eshte urtesia e krijuesit tone por pak kush e kupton

  2. e drejta verteta ,qendron me lart se padrejtesia ,suksesi ne jete nuk varet ne padrejtesi ,padrejtesia eshte e shkurter i perket vetem kesaje bote eshte e shkurter dhe jo pa mas cak koh qe nga krijimi ,kurse drejtesia filloj me krijimin dhe vazhdon ne kete bote bashke me perjetesine, drejtesia qendron me ekzistencen e vet krijuesit te saje ne kohe ,sepse ai eshte i drejte pastert gjalle i pavdekshem te vihesh kunder ,drejtesise eshte njelloj sikur ti vihesh krijuesit saje,kush jemi ne qe kemi force mbi te ,kure ishin me barqet e nenave ,gati per te lindur tjeret ndihmuan qe te dilnim prej andej se skishim fuqi,po ashtu dhe kur te vdesim tjeret do na percjellin per ne banesen e fundit ,sepse perseri nuk kemi fiqi nuk do kemi fuqi te ndalojme vdekjen tone sikurse nuk mundem te ndalonim lindjen tone nuk na pyet kush vim ne kete jete sprove me vullnetin e zotit dhe ndahemi nga kjo bote po me vullnetin e zotit ,trima kaq vler kemi te gjith si njerz ka te fuqishem jemi qe kur qendrojme perballe njeri tjetrit dukemi sikur bejme namin,ju ftoj ose ti bindeni vullnetit zotit te drejtes hakut ,dhe ndjeheni mire krenare te shpetuar sigurte ,sukseseshem ,ose do ti nenshtroheni,forces te te fortit ,interesave padrejtesise te perplaseni shkaterroheni dhe perseri te ndeshkoheni nga krijuesi botnave ne dy botet ,vertet i malli zot na la te lire zgjelljen se cfar te bejme sejcili prej nesh ,sejcili mund te mendojne flase dhe veprojne si te duan me tjeret ne pergjithesi apo ne vecanti por ,nuk mund ti cmangemi ligjeve te zotit ,te cilat jane te paracaktuara prej tije ne smund ti ndryshojme ,,ku padrejtesise dhe bartesve i caktoj cdo te keqe ndeshkim ne dy botet dhe drejtesise dhe bartesve te saje cdo te mire sukses shperblim ne dy botet ne fakt te miren drejten ,sejcili e deshiron per vete sepse tek e drejta gjindet paqa por ajo frenon egon uninin epshin kurse padrejtesia shkatrron shpirtin ,dhe fryn egon ,ju e deshironi te miren per vete dhe te keqen tu ndoll jo por kur ju tjereve ju beni keq atehere duhet ta bindeni se drejtperdrejte ju po ngarkoni veten po i beni keq vetem vetes suaj ashtu sikurse po tu beni mire perseri ja keni bere vetes suaj ,,ju sygjeroj mos mendoni ne mendimet fjjalet dhe veprat tuaja per asken dhe asgje vecse per veten tuaj te ardhmen e shpirtit tuaj por kete shikojeni sipas ullzimit zotit qe te mos zhgenjeheni ,dhe humbisni pa nevoje ne te dy botet,mbasi kjo bote ne krahasim me perjetesine eshte sa cel e mbyll syte ,duajeni shpirtin tuaj sepse zoti botnave njehere ja mundeson njeriut te vije ne kete bote te fitoje apo humbin perjetesin zbukurojani jeten vetes dhe tjereve ,me mendime fjale dhe vepra te mira alluroni zotin tuaj ,sepse e meriton per cdo te mire qe ju ka llene ,shpetoni shpirtin tuaj me drejtesi mbasi dita e dhogaris po afron me shpejtesi dhe gjith do dalim perpara te mallit zot ,dhe pacmangeshem do japim llogari per punet dhe veprat tona ne kete bote ,koha mjafton te ndryshojme dhe fitojme ,meshiren e zotit ,,sepse aty eshte finalja perjetesia ,i humbur apo shpetuar

  3. urtesi perderisa enveri ju lepinte bythen stalinit,titos,popoviqit,mugoshes e sot rama i kepin bythen bregoviqit,tadiqiq ne shkoder,nikoliqit e se fundmi rrjesh nja 8 her ne tre vite vuqiqit ,pse mos te flasin serbet.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu