• |
ide | kryesore

Jugonostalgjia/ Shokon Enver Pertovci: “Dikur në Beograd jetohej bukur, sot Kosova është një diktaturë”

Kryesore, Stil

Aktori  kosovar Enver Petrovci, ka shokuar shumëkënd me një intervistë të dhënë për gazetën bulevardeske të Beogradit “Kurir”. Ai nuk ka pasur frikë të thotë shumë gjëra që njerzit në moshën e tij i përshpërisin nën zë në Prishtinë. Si psh, se dikur në Beograd është ndierë shumë më i lirë sesa sot në vendlindjen e tij ë cilin e quan një diktaturë: “Jetojmë në diktaturë. S’ke siguri nëse flet diçka kundër pushtetit. Menjëherë gjendesh në listën e zezë, s’ke punë. Thjesht, nuk ekziston”.

Petrovci ka folur me nostalgji për ish-Jugosllavinë dhe me admirim për liderin e saj Josif Broz Titon “i cili arrit të ndërtonte një shtet serioz”. Ai ka thënë se Europa e sotme po kopjon modelin titist ku jetonin të lumtura në bashkëjetesë edhe muslimanët edhe katolikët edhe ortodoksët dhe kohën kur ai punonte aktor teatri dhe filmi në Beograd.

“Kushtet në teatrin Atelie 212 në Beograd ishin të mrekullueshme. U prezantova me njerëzit më të mençur të Beogradit dhe shkoja t’u blej cigare që të më pranojnë në shoqërinë e tyre. Natyrisht që më pranuan”, ka treguar ai gjatqë qëndrimit në Beograd ku ka shkuar për të luajtur në serialin serb “Hijet mbi Ballkan”.

Petrovci, rrëfen se në Kosovë shpesh e quajnë “spiun të Serbisë”.

“Kur është nevoja, unë jam patriot, e kur s’është, jam spiun serb. Nëse i kritikoj, thonë se loboj për Serbinë. Këtë s’e bën populli. Ata më duan, më çmojnë. Dinë të thonë edhe se jam aktor dhe shqiptar i madh, kurse unë e di se çka jam. Kurrë askush s’më ka blerë. E kam folur gjithmonë atë që e kam menduar. Më ka kushtuar shumë herë dhe s’jam penduar. Kam folur se e kam jetuar bukur në Beograd”, ka thënët Petrovci për gazetën serbe.

©Lapsi.al

http://ëëë.kurir.rs/zabava/pop-kultura/2951303/enver-petrovci-za-kosovsku-vladu-ja-sam-srpski-spijun

13 Comments

 1. a eshte ky raliteti shqiptare ,vetem te urtit ,me urtesi maturi dituri te gjere dhe pergjegjesi din ta kuptojne permirsojne dhe orientojne drejt dobive zgjilljeve shpetimit kombetare thotë:

  i nderuar bashkatlletare ,cfar ke ne zemer e din vec zoti,,por njeriu kudo te jete eshte i lire te veproje cfar te doje por matet me ligjet e zotit te verteten,nese je me te drejten verteten mundi dhe djersa juaj nuk ju humbet sepse veprat e mira zoti i shperblen kurse veprat e keqia i ndeshkon ne dy botet kjo eshte garancia qe zoti ka llene per ligjet e tije ,ndeshkimi i zotit ndalohet me pendim ndjese dhe hak duke ju kethyre meshires se tije ,zoti mallerishem ligjet e tije i ka unifikuar ne organizimin e cdo gjallese , ne gjellerin e jetes se tyre ,po ashtu ja shpalli njeriut si ullzim dhe meshire ,te lehte per mendjen, si bashkombas ndjehem krenare per bashkombasit e mije kudo qe ndollen pavarsisht vendolljes ,mbasi zhvillimet e jetes na dhane drejtime te ndrysheme ,por pavarsisht drejtimeve dhe zhvillimeve ndjehemi krenare qe bashkombasit tane kudo qe ndollen me gojen plot deshmojne jam shqiptare kjo nuk do thot pak ky eshte nje element qe tregon perkushtemeri per cdo shqiptare pavarsisht cfar ka ndollur nder ne dhe me ne tregohen te vemendeshem dhe angazhuar ne ceshtjen kombetare sejcili me mundesin nivelin fushen ne dobin e kombit tone kjo eshte pozitive qofte dhe me nje fjale te mire ,besoj ne te verteten dhe shoh ne perkushtimin e gjeneratave qe kjo e vertete po behet ralitet te gjith shqiptaret ashtu sic ishin para coptimit te bashkuar ne paqe dhe harmoni , shpresoj

 2. ne filmat jugoslave ka lujtur si aktor budalla srbet nuk lejoshin te rolin te rol menqurie sedi si epranojke rolin budallajke sot fol keq kombin evet……..

 3. Ka thene te verteten e hidhur..te gjithe baba tito i thonin, kosova me mire ishte nkohe te titos se sot ne dore te hajnave me stema uck ndollap

 4. nji her komunist stalini gjithmin qelbesir si rama.pse qfare pritej nga ky surrohat i bekim fehmiut,enverit,kristaq rames,spiro kolekes,te thot tjeter.nji serbe ne preher populli ne rrot,tek rama ni thes kanabis ose nji kilogram kokain bythen e metes,dritan priftit,roshit,doshit,prenges,ruqit,xhafes etj kriminel ju lepin.popullin pastaj e quajn dele,lop.derra,pula,kazan dhe per habi nje miljon qelbesirat e lepijn.ka vullnetar si baze,stefani,muq nano,bushati,yll stalin rakipi,kubonja,mingjozo,dy nazarkot,sokol palla,anila basha,rudina gjungla,etj.

 5. Me vjen shum keq per disa komente,PO PSE O POPULL NUK MUND TE THOTE MENDIMIN E VET TJETRI SE SI KA KALUAR NE ATE KOHE TE MIRE APO TE KEQE AI E KA KALUAR MIRE JU TE TJERET E KENI KALUAR KEQ NUK ESHTE FAJI I ATIJ SE JU KENI VUAJTUR DHE SOT S’ESHTE FAJI JUAJ QE AI PO KALON SI PO E KALON

 6. Enveri mund te kete qene i lumtuar ne ish Jugosllavine,per pasoje eshte normale perceptimi i “miri” per Titon, por une njoh shume shqiptar te ish jugosllavise qe kane vuajtur tmerre te pa fund nga kolonizatoret Serb. Per ta Tito eshte i “keqi”!

 7. Oooo zoti Nanen…. Po ju te serbis jeni masi ju ka met aq shum zhig shkoni qonjao edhe grat e qikat e bonu miq me ta.

  Sado keq si esht ne Kosovoen e lir nuk mundet me kan am mir se ne kohrat e Serbo sllavit tash vjedhin te tont e at her kan vjedh serbt Edhe skini guzu es enderr me Po e Le mei than dikujt ke vjedh ose me qujt hajn. Mshilne gojn mos shihni andrra te kota Ti aktori i serrbis qetnike.

 8. Zoti Nanen…. ty Shpijun i Serbosllavit
  A e din Shka kan ba ata me shko Rrno atje masi ta paska mbet aq shum zhig

  Sjom fare ka e koptoj ket kok Derri
  Ti Edhe Po shko merri qikat me veti nashta bahesh miq te ta mesi ki aq qef.

 9. Pom vjen shum keq Po vllezrit e tu serbosllav sete kthehen kurr ma ne Kosovoen legjendare. Veq mos u merzit Edhe ma herte te shkruva ni komnt shko atje Rrno se qehren e shkaut e paske tybe sete nguz Kush ty ti me siguri e ki Edhe librezen e Babit tan Tito 😄😄 Rrugea e pa kthyshme per ne Serbin tande

 10. politika..aktor..futbollist..shefa neper instucione e shteti kan jetuar sine engjel……jakanba hajrin kohen etitos…..

 11. A ka mundsi me shkrujt shqip ju patriotet e fb qe i dini te gjitha dhe i keni mbajt pishtarin gjithkujt.
  P.s.
  Sa per baba tito ashtu i thonit hudhuni e perdridhuni sa te doni.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu