• |
ide | kryesore

Putin i jep fund spekulimeve, garon sërish për president të Rusisë

Planet

Vladimir Putin ka deklaruar se synon që të fitojë një tjetër mandat 6-vjeçar si President i Rusisë, duke i dhënë fund spekulimeve për një tërheqje të mundshme nga gara e ardhshme presidenciale.

65-vjeçari është në pushtet që prej vitit 2000, disa herë si President apo Kryeministër.

Nëse Vladimir Putin fiton zgjedhjet e Majit 2018, atëherë do të jetë President i Rusisë për herë të katërt deri në vitin 2024.

Sondazhet tregojnë se Putin do të fitojë kollaj zgjedhjet dhe do të zgjerojë dominimin e tij. Prej muajsh diskutohej se ky mandat do të ishte i fundit i Putin në krye të Rusisë.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu