• |
ide | kryesore

Ish Presidenti Nishani: Lexoni Kushtetutën, Kryeprokurori zgjidhet me 94 vota

Lajme, Të fundit

Ish Presidenti Bujar Nishani shprehet se zgjedhja e Prokurorit të Përkohshëm mund të bëhet vetëm përmes një votimi me 2/3 në parlament. Sipas ish Kreut të Shtetit Nishani, në çështjen që ka përplasur maxhorancën dhe opozitën, duhet të prevalojë ligji themeltar i shtetit, Kushtetuta, e cila sanksionon se votimi duhet bërë me dy të tretat.

Sipas Nishanit kryeministri i vendit nuk ka asnjë tagër kushtetues për të bërë ndryshe nga çthotë ligji themeltar i shtetit.

1 Comment

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu