Nominimet për eventin “Golden Globes 2018” janë bërë publike ditën e sotme në hotelin Beverly Hilton nga Kristen Bell, Sharon Stone, Alfred Woodard dhe Garrett Hedlund.Listën e nominimeve e kryeson “The Shape of Water” me 7 nominime përfshirë këtu edhe “Best Picture”, “Best Director” dhe “Best Actress”.Më poshtë mund të gjeni të gjitha nominimet për “Golden Globes 2018”:
Best Motion Picture, Drama
Dunkirk
The Post
The Shape of Water
Call Me by Your Name
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Best Motion Picture, Musical or Comedy
The Disaster Artist
Get Out
The Greatest Showman
I, Tonya
Lady Bird
Best Director
Guillermo del Toro, The Shape of Water
Martin McDonagh, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Christopher Nolan, Dunkirk
Ridley Scott, All the Money in the World
Steven Spielberg, The Post
Best Actor, Motion Picture, Drama
Timothée Chalamet, Call Me by Your Name
Denzel Washington, Roman J. Israel Esq.
Tom Hanks, The Post
Daniel Day-Lewis, Phantom Thread
Gary Oldman, Darkest Hour
Best Actress, Motion Picture, Drama
Jessica Chastain, Molly’s Game
Sally Hawkins, The Shape of Water
Frances McDormand, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Meryl Streep, The Post
Michelle Williams, All the Money in the World
Best Actor, Motion Picture, Comedy Steve Carell, Battle of the Sexes
Ansel Elgort, Baby Driver
James Franco, The Disaster Artist
Hugh Jackman, The Greatest Showman
Daniel Kaluuya, Get Out
Best Actress, Motion Picture, Comedy
Judi Dench, Victoria & Abdul
Margot Robbie, I, Tonya
Saoirse Ronan, Lady Bird
Emma Stone, Battle of the Sexes
Helen Mirren, The Leisure Seeker
Best Supporting Actor, Motion Picture
Willem Dafoe, The Florida Project
Armie Hammer, Call Me by Your Name
Richard Jenkins, The Shape of Water
Sam Rockwell, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Christopher Plummer, All the Money in the World
Best Supporting Actress, Motion Picture
Mary J. Blige, Mudbound
Hong Chau, Downsizing
Allison Janney, I, Tonya
Laurie Metcalf, Lady Bird
Octavia Spencer, The Shape of Water
Best Screenplay The Shape of Water
Lady Bird
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
The Post
Molly’s game
Best Original Song “Home,” Ferdinand
“Mighty River,” Mudboumd
“Remember Me,” Coco
“The Star,” The Star
“This Is Me,“ The Greatest Showman
Best Original Score Carter Burwell, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Alexander Desplat, The Shape of Water
Johnny Greenwood, Phantom Thread
John Williams, The Post
Hans Zimmer, Dunkirk
Best Animated Feature
Boss Baby
The Breadwinner
Coco
Ferdinand
Loving Vincent
Best Foreign Language Film
A Fantastic Woman
First They Killed My Father
In the Fade
Loveless
The Square