• |
ide | kryesore

Zbardhet takimi mes Bashës dhe Donald Lu-së, kreu i PD-ambasadorit: Rama po bën puç antikushtetues

Lajme, Të fundit

Pas incideteve në parlament dhe deklaratës së ambasadës amerikane, Doland Lu është takuar në selinë e PD-së me Lulzim Bashën. Ndërkohë që zbardhet edhe tema e diskutimit mes Bashës dhe Donald Lu-së. Basha i ka përcjellë ambasadorit amerikan kundërshtimin e prerë të partisë së tij për zgjedhjen antikushtetuese të një Prokurori të Përgjithshëm të Përkohshëm.

Sipas PD-së, mos krijimi i Këshillit të Lartë të Prokurorisë, uzurpimi i kompetencave të KLP-së nga parlamenti, zgjedhja e një prokurori të përgjithshëm me shumicë të thjeshtë, zgjedhja e prokurores pa kaluar vetingun, janë puç antikushtetues i cili ka futur në krizë sistemin e drejtësisë, ka shkatërruar procesin politik në vend dhe po prodhon një krizë destablizuese për vendin.
Basha i ka thënë Donald Lu-së se të gjitha këto veprime kanë qenë të paramenduara dhe të planifikuara nga Edi Rama për të zgjedhur një kryeprokuror që kontrollohet plotësisht prej tij, me qëllim shkatërrimin e hetimeve për dosjet kriminale të Saimir Tahirit, Vangjush Dakos dhe politikanëve të tjerë të lidhur direkt me vetë Ramën.

7 Comments

  1. opo cfare sqaron kete kurven ky ,po ky kurva i ka kurdisur te gjitha keto .habitem perse e pranon dhe i serviloset ketij kerme lekureverdhe.

  2. Eshte shume interesante,i njenjti lajm,kopjohet nga te gjitha portalet dhe botohet motamo,me te gjitha gabimet qe mund te kete lajmi.Te pakten,mbasi e kopjoni,bejini edhe korigjimet e domosdoshme,qe kerkohen ndaj shtypit.Ambasadori ka vajtur tek Opozita dhe ju thoni cfare i tha opozita ambasadorit.Po ambasadori,nuk ka folur fare,?Per cfare paska shkuar ai tek opozita,per te pire nje kafe?Lexuesit dhe i gjithe populli,e ka degjuar shume here opoziten dhe i din mire problemet qe ngren ajo,por te gjithe jane te interesuar te degjojne ambasadorin,pse ka shkuar dhe cfare ka thene,se ka kohe qe nuk ka folur fare,per krimin,drogerat,kanabisin,e tj.

  3. Eshte shume interesante,i njenjti lajm,kopjohet nga te gjitha portalet dhe botohet motamo,me te gjitha gabimet qe mund te kete lajmi.Te pakten,mbasi e kopjoni,bejini edhe korigjimet e domosdoshme,qe kerkohen ndaj shtypit.Ambasadori ka vajtur tek Opozita dhe ju thoni cfare i tha opozita ambasadorit.Po ambasadori,nuk ka folur fare,?Per cfare paska shkuar ai tek opozita,per te pire nje kafe?Lexuesit dhe i gjithe populli,e ka degjuar shume here opoziten dhe i din mire problemet qe ngren ajo,por te gjithe jane te interesuar te degjojne ambasadorin,pse ka shkuar dhe cfare ka thene,se ka kohe qe nuk ka folur fare,per krimin,drogerat,kanabisin,e tj.

  4. Lapsi,ne fakt me kete shkrim,konkretisht nuk zbardhet takimi i ambasadorit me opoziten.Takimi quhet i zbardhur,kur ne rralle te pare te shkruhet e zeza ne te bardhe aresyen pse ambasadori ka kerkuar kete vizite,dhe cfare i ka thene opozites (e ka kritikuar,e ka lavderuar,i ka hequr vemendjen,i ka dhene meritat e tj),dhe vetem mbas kesaj,mund te thoni edhe se si iu pergjegj,apo se cfare i ka thene,mikpritesi.

  5. Ja pra nuk e kuptoni qe ky kinezi po i kerkon opozites ta pranoje tani keshtu sic eshte zgjedhjen e kesaj nares, si gjoja Kryeprokurore ku ajo e “shkreta” vetem se do beje noteren e tij duke firmosur arrestimet qe do i thote ky miku dhe qe Tiku nuk ja mbaroi ate pune, por e denoncoi per presion e mbyllje hetimesh per kompanine e naftes te gjeneralit Clark…. hajde leksion demokracie hajde…. KOMUNIZEM 24 KARAT !

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu