• |
ide | kryesore

Thirrja që shkakton polemikë: Fshijini nga Facebooku ato me buzë, gjoks dhe të pasme të bëra

Kryesore

 

Identifikimi i vajzave dhe grave në rrjetet sociale me buzët që kanë mbushur me silicon, me dekoltetë që fshehin poshtë protezat e gjinjve, me të pasmet e fryra si dikur topat 100, shpesh ka bërë të vërë buzën në gaz shumëkëns. Modele si ato të Grteta Koçit (e para majtas), Sonila Meços (e dyta), avokates Arlinda Çapi (e treta) apo të famshmes Aurela Hoxha po kopjohen gjithnjë e më shumë nga gra të panjohura dhe nga adoleshente që sapo kanë shkëmbyer puthjen e parë. Dhe në pamundësi si modelet e tyre për ti shfaqur mrekullitë e kirurgjisë plastike në ekrane një pjesë e madhe e kolonisë së seksit të dobët i demostrojnë ndryshimet e tyre fizike në facebook dhe instagram.

Pikërisht kjo e ka bërë feministen e njohur Sevim Arbana të lëshojë një thirrje kontraverse: “Si feministe qe jam, do te ndërmarr nje hap drastik në fb 🙂 🙂
Te gjitha femrat që pozojnë me buzët si viç perpara, jo ashtu siç ua ka bere nena e babai, shkenca e hatashme me ermin gjenetike, do t’i zhduk nga miqesia”

Znj Arabana e ka bërë këtë thirrje dëshpërimi sepse ajo pretendon se miqësia me këto lloj grash nuk është azgjë më shumë sesa fyçkëllëk. Sipas konceptit të saj prej militante të pastër të feminizmit bukuria e “seksit të dobët” nuk varet nga buzët, gjoksi dhe B, por nga truri dhe shpirti.

Nuk dihet sesa do jetë dakord me këtë idenë e fundit pjesa mashkurllore e miqve të Sevim Arbanës në Facebook, por thirrja e saj për të fshirë nga rjetet sociale imazhet e rreme plot silicon nuk është një nismë që nuk duhet marrë parasysh si e vetmja armë për të luftuar kundër modelit të të shikuarit të vajzave dhe grave thjeshtë si objekt.

©Lapsi.al

8 Comments

    1. i pa emer por me ngjal te metes ne goj si rama tradhetoi veten qenka AGIMI,shifni postimet e i pa emer me pall sokol balle ne goj dha agimin me lesh negjmije e goj.

  1. Buzet, gjokset dhe bythet e fryra simbolizojne nje fole te mishte ku kari mund te beje shume qejf. Kari ka qejf mishin mi shoqe. Do me u ferku ai se ndryshe s’derdhet. Apo mos do tani qe ne vend qe te qihen njerezit, vetem t’i bien me dore dhe ta ngulin karin ne pidh vetem ne momentin e derdhjes? Po c’jane keto… leri moj ta ndjellin karin me silikon moj. Fundja kar do ndjellin, se mos do jete ndonje tip persembari ai qe do ndillet nga gunga te tilla. Kar mi do jete. Nje kar dhe nje pidh. Kaq. Do qihen, do trashegohen, do perdoren nga shteti ose biznesi oligarkik, do harxhojne gjithe energjite qe konsumojne, edhe do ikin andej nga dolen. Pse merzitesh ti? Nuk thua shyqyr qe jane te kapur nga nje dinamike e tille ku ndillen e ndjellin me copa silikoni? Me mire te investohen ne ate skeme rurale si lopet ne stalle, se te na cajne derrasat ne te tjereve. Nuk thua shyqyr? Imagjino sikur te mos kishte asnje diference midis baxhellave dhe vajzave te tjera. Do na vertiteshin gomeret njesoj. Cfare tmerri pastaj. Keto gra te fryra po kryejne nje funksion teper te vyer si rrufepritese karash Kamze. Fryhuni mi gra. Urra, urra!

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu