• |
ide | kryesore

Çfarë dashurojnë dhe urrejnë femrat tek seksi anal?

Stil

Seksi anal është një nga aspektet e seksit që shumë njerëz e konsiderojnë me rrezik, dhe ndoshta edhe tabu.

Megjithatë, nuk është kurrë vonë për ndryshim. Shumë femra që po e marrin në konsideratë të bërit seks anal kanë shumë pyetje.

Shumica e tyre pyesin nëse do të jetë e dhimbshme, e parehatshme apo e sikletshme. Këto çaste nervozizmi duhet të nisin me një paralojë të gjatë, t’i marrin gjërat me ngadalë dhe të përdorin lubrifikant. Më e rëndësishmja nga të gjitha është një çiftet të flasin hapur me njëri-tjetrin për mënyrën se si ndihen. Besimi reciprok është çelësi i gjithçkaje.

Seksi anal mund të hapë shumë dyer kënaqësie. Shumica e meshkujve dhe femrave përjetojnë orgazmën më intensive nëpërmjet eksplorimit të eksperiencave të reja. Por megjithatë, seksi anal është diçka që femrat me zor e kapërdijnë.

Disa e duan, disa e urrejnë…dhe për këtë arsye shkojmë drejt e në temë duke pyetur se si i bën femrat të ndihen ky pozicion:

1 – Faktori dhimbje

Kjo duket të jetë arsyeja kryesore se pse femrat i thonë jo seksit anal. Le të përballemi me të. Një faqe pornoje thotë, se duke e provuar me një penis fals duke stimuluar anusin bën që kënaqësia të zbehë dhimbjen e hyrjes. Është e rëndësishme që të lubrifikoheni mirë.

2 – Shqetësimet shëndetësore

Shpeshherë femrat i kthehen aspekteve higjienike dhe shëndetësore për çdo gjë që ndodh nga ana e pasme e tyre. Shumë gra shprehin shqetësim në lidhje me këtë për aq kohë sa kryhet jashtëqitje. Pastrimi paraprak është shumë i rëndësishëm.

3 – Pse të shqetësohemi?

“Nga çdo gjë që kam dëgjuar nga femrat e tjera, nga pikëpamja anatomike, femra nuk merr asnjë kënaqësi nga seksi anal,” thotë një pjesëtar i studimit, Singer. “Seriozisht, nuk ekziston asgjë atje që mund ta bëjë atë të ndjehet mirë”. Por kjo nuk është edhe aq e vërtetë, pasi në zorrën e trashë ka më shumë qendra nervore sesa në zgavrën e vaginës.

4 – Është shumë i madh

Shumica e femrave për të anashkaluar këtë akt, thonë se penisi i mashkullit është shumë i madh për të hyrë në një vrimë aq të vogël. Por nëse bëhet sipas udhëzimeve dhe përdoret sasi e mjaftueshme lubrifikante, asgjë nuk e pengon seksin anal.

5 – Nuk është në preferencat e saj

Seksi anal nuk është diçka që shijohet nga shumica e femrave, dhe nëse është kështu, atëherë duhet respektuar. Pëlqimi është shumë i rëndësishëm për të arritur konsensusin, dhe sidomos kur bëhet fjala për seks. Mos u përpiqni të ngulni këmbë për diçka që asaj nuk i pëlqen.

6 – Është e sikletshme

Për shumë femra kjo mund të duket si një eksperiencë e “vajzave të këqija”. Gjithçka ka të bëjë me gjetjen e mënyrës që funksionon për të dy dhe më pas të bëhet qejf me të. “Seksi anal është i mrekullueshëm por kur gjërat janë nxehur,” thotë Angela Ëhite, një pornostare. “Por kjo nuk do të thotë që një mashkull me gishta të thatë duhet të veprojë në anusin e femrës, dhe ta quajë paralojë. Anusi nuk e ka procesin e vetë-lubrifikimit ashtu si vagina, prandaj është e nevojshme të përdoren lubrifikantët”.

7 – Mund të çojë në orgazma masive

“Duke qenë se ka shumë tufa nervore në kanalin e zorrës së trashë, shumë femra thonë se penetrimi anal dhe stimulimi i klitorin është i jashtëzakonshëm,” thotë Singer. Relaksimi dhe të qenit të sigurtë se jeni mirë-lubrifikuar, është çelësi i gjithë raportin seksual anal. Çdokush e pëlqen ndryshe seksin anal, por pozicionimi i mirë është elementi kryesor.

8 – Dhimbja ndonjëherë është e kënaqshme

Shuplakat në të pasme, tërheqja e gjinjve, seksi anal apo edhe pak kafshim i lehtë, janë dhimbje të pëlqyeshme për femrën. Këto i shtojnë adrenalinën dhe e bëjnë atë të nxehet edhe më shumë gjatë seksit.

9 – Përpjekja për t’u relaksuar

“Ajo që më pëlqen tek i dashuri im është se gjithnjë gjen mënyrën më të mirë për të më relaksuar, e të më bëjë të ndjehem sa më rehat gjatë seksit anal,” thotë një vajzë. “E kisha provuar edhe më parë, por e kisha të vështirë të ndjehesha siç duhet. Ndryshimi është tek mashkulli i cili bën prioritet gjendjen e femrës përpara dëshirave të tij”.

10 – Jo rrezik për shtatzani

Ndërkohë që teorikisht është e mundur të mbetesh shtatzënë nga seksi anal nëse sperma derdhet pranë vaginës, por gjasat janë plotësisht të pamundura. “Është mirë kur nuk ke pse shqetësohesh për aspektin e shtatzanisë. Kjo më pëlqen nga seksi anal” thotë Bonnie, një vajzë nga Nju Xhersi.

Çfarë dashurojnë dhe urrejnë femrat tek seksi anal?

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu