• |
ide | kryesore

Shpjegimi i mjekut/ Pse vdiqën 10 foshnja në maternitetin Koço Glozheni

Lajme, Të fundit

Një ditë më parë, deputeti demokrat Bardh Spahija bëri një denoncim të frikshëm. Sipas tij, 10 foshnja kishin vdekur ditët e fundit në maternitetin ‘Koço Glozheni’ për shkak të mungesës së inkubatorëve.
“Janë gjithsej 13 burime oksigjeni për 19 femijë neonatë që kanë nevojë e si pasojë e mungesave bëhen lidhje dyshe; 1 inkubator për 2 neonatë.

Për 30 orë si pasoje e këtyre kushteve ka pasur 5 vdekje neonatësh nga këto 3 vdekje në 24 orëshin e fundit. Për muajin janar janë 10 raste te tilla fatale dmth 1 rast në ditë” sipas Bardh Spahisë.

Në lidhje me këtë ka reaguar së fundi dhe mjeku i maternitetit ‘Koço Glozheni’, Agron Delilaj. Ai pranon vdekjet e fëmijëve, por jep arsyet se pse kanë vdekur këto foshnja. Delilaj thotë se deputeti Spahia po përhap panik të pakuptimtë, ndërsa i jep një këshillë që të bëhet më serioz e të mos bëjë këto veprime për përfitime të ulëta.

‘Zoti Spahija përpara se të përhapni panik të pakuptimte te popullata për përfitime të ulëta, në radhe të parë duhet të jeni njeri, pastaj mjek që të ju e vë në dyshim se jeni.
Ju doktor i madh çfarë do ti bënit një polianomalie kongenitale të ardhur nga Saranda, një bebi të lindur në Fier me anomali kardiake, një fetusi në një barrë gemelare me transfuzion feto-fetal, një barrë gemelare nga Rrogozhina 26 javë, apo tjetra po 26 javë nga Librazhdi.
Doktor, një këshillë si koleg, bëhu me serioz dhe mos hap panik të kotë kur këto raste janë të pashpresa dhe në klinikat më të mira ndërkombëtare’ – shprehet mjeku Agron Delilaj.

5 Comments

 1. kot mundohesh ta sqarosh problemin o doktooooor. Ai Spahia dje foli si poitikan dhe jo si mjek. Pra foli sic i leverdiste partise se tij. Ndersa ne jeten e perditshme , ne biseda me ju , te te njejtit zanat ai flet ndryshe.

  Nuk ka me te poshter se politika , me kurve, Kudo ku hyn ajo e ben pis gjithshka.

  1. xhim apo te ben btha tym.10 foshnje kan vdek o halabek e knetar,nuk jan derra keta.edhe dy foshnje te vdisnin esht alarm e lere me 10 foshnje.po ku din qelbesirat qfar esht femija,juve ja u ben griselda me jastek e koperativa ne qenef negjmije.

 2. robi me karakter nuk e ven politiken para profesjonalizmit tvet
  po thuj qi ky osht kukull ne rob pa karakter
  ma mir tja kishte lon nanji tjetri ate deklaraten politike se tani u ngrit si politikan po u flliq si mjek.

  1. tironc o manjak,shizofren,bastard e kokpalare nji foshnje me vdek nuk esht pak e lere 10.nuk ke faj manjak tironc se juve qelbesirave te rilindjes foshnjet ju duken krymba qenefi si ti e rama,avionet mushkonj,blloku i metes ngjal e lalzit,jasteku i griseldes femij 9 muajsh.pra tironc ik ne qenef negjmije se ta zejn vendin ,rama ka plot kryekrymba qenefi.aq ju ka droguar kryedroga rama sa mutit ne qenefin negjmije i thoni mjalt stalini.
   o sa mir me qen qelbsir o hej.

   1. hik se po ta shkerdhej ate maloken ty bythqir
    vllai i ariut qe vetem jeten e shpellave njef
    kur u bon ne maloket me komentu ne portale. ta shkerdhevte kina nonen e motren
    vetem se se di se kush je se po mos ta qitsha zorren e trash nga goja
    hik sumshkerdhym

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu