• |
ide | kryesore

Udhëtimi drejt zonës Shengen, rreth 4 mijë shtetas shqiptarë u bllokuan në Kapshticë

Lajme, Të fundit

Nga pika kufitare e Kapshticës nuk janë lejuar të udhëtojnë drejt vendeve të zonës Shengen rreth 4 mijë shtetas shqiptarë brenda gjashtë muajsh. Sipas policisë ndalimi i tyre në pikën doganore është bërë për shkak se nuk kanë përmbushur pikat kyçe të Shengenit.

Moslejimi i udhëtimit për 4000 shtetas shqiptarë ka të bëjë kryesisht me mungesën e dokumentacionit dhe vjen pas një plani masash të ndërmarrë nga policia kufitare për të ulur sa më shumë numrin e kërkesave për azil politik.

1 Comment

  1. Po te dini ju “gazetaret”, beni nje shkrim se sa antikushtetuese eshte kjo (neni 29/3 i Kushtetutes)! Po s’dini. Nejse.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu