• |
ide | kryesore

Pse e sulmoi Basha, Lubonjën?

1, Ide

Shumëkush nga ata që e kanë parë të enjten në mbrëmje debatin nervëtendosur në “Studio e hapur”, kanë mbetur të befasuar teksa e dëgjonin Lulzim Bashën ta akuzonte Lubonjën si antiopozitar, si ndihmues të Edi Ramës dhe kulmi i kulmeve, si njeri që e kishte detyruar atë vetë të shkonte e të bënte një pakt me kryeministrin në 18 maj.

Në fakt, kjo nuk është hera e parë që në një studio televizive, lideri i PD zgjedh të hiqet si viktima e antiopozitarizmit të shpallur të shqiptarëve. Nuk është një risi që në mungesë të argumentit, ai të bërtasë se nuk mund t’i mbyllet goja pakicës. E me siguri, nuk ka për të qenë as tentativa e fundit, për të sulmuar ata që pretendojnë se dy partitë e mëdha ngjajnë si dy pika uji.

Por, pyetja që shtrohet pasi ke ndjekur atë përballje të ashpër është: si ka mundësi që mllefi breshëror i Bashës të mbërrijë deri te Lubonja? Çfarë vizioni të errësuar të realitetit duhet të kesh, sa të etiketosh kritikun më epik të Edi Ramës, njeriun që e denoncon atë prej dy dekadash, si një avoakat të kryeministrit aktual? Çfarë paaftësie për të bërë opozitë parimore dhe të ndershme të detyron ta quash kundërshtarin mashtrues dhe marksist? Dhe, në fund të fundit, cili ligj i logjikës e përligj akrobacinë që Basha lëshoi nga goja dje: “Unë shkova e u ula në marrëveshje me Ramën, ngaqë Lubonja ashtu si një pjesë e elitës së Tiranës nuk më përkrahu gjatë aksionit të çadrës (gjë që nuk është e vërtetë, por që edhe po të ishte, nuk e përligj tradhëtimin e bindjeve për hir të rrethanave).  

Për të kuptuar këto qëndrime, që të radhitura kështu duken si të dala nga goja e një njeriu që ka humbur sensin e realitetit, duhet të kuptojmë pak më mirë kontekstin se si u zhvillua ky debat. Që në fillim, Lubonja, një kritik i ashpër dhe i palodhur i Rilindjes, i tha Bashës në sy se opozita e drejtuar nga ai nuk ngjall shpresë. Se vërtet qeveria është fajtore që shqiptarët po e braktisin në mënyrë masive vendin, por kjo ndodh edhe për shkak se ata nuk perceptojnë asnjë alternativë që do t’i bënte të qëndronin këtu. Se vërtet Edi Rama po e grabit çdo pasuri të këtij vendi në bashkëpunim me oligarkët, por fatkeqësisht, ata janë të njëjtat emra që e kanë bërë këtë edhe gjatë pushtetit të PD. Se vërtet Edi Rama ia ka nënshtruar kryeqytetin një “terrori urban”, por edhe vetë Basha ka qenë në origjinë të gradaçielave që po ngrenë sot ndërtuesit më të pasur të Tiranës.

Ndaj këtyre kritikave, të cilat Lubonja i artikulon si flamurtari i zëshëm i një shumice të heshtur, Basha kishte dy rrugë: ose së pari reflektimin dhe si pasojë e tij, përpjekjen titanike për pastrimin e opozitës, për ribashkimin e saj dhe për rishikimin kritik të së shkuarës, ose mohimin total të këtij opsioni dhe sulmin personal të atyre që i kërkojnë misionin e pamundur të tjetërsimit të PD.

Fatkeqësisht Lulzim Basha zgjodhi këtë të dytën, sepse ai i përket asaj race politikanësh që nuk besojnë tek ardhja në pushtet pa ndihmën e oligarkëve, që ndajnë llokmat e mëdha me qeverinë, por që gjithësesi i hedhin ndonjë thërrime PD-së; sepe ai as që e imagjinon dot t’u kundërvihet mediave të mëdha, pronarët e të cilave edhe kur i kritikon ditën shkon e u kërkon falje në mbrëmje; sepse ai nuk e ka as në versionin e ëndrrave të veta më të fshehta, mundësinë që pushtetit autokratik të Ramës, t’i vendosë një front të bashkuar, demokratik, ku nuk mbisundon hierarkia e mykur e kryetarit të partisë dhe përkundja e djepit të kryeministrit të ardhshëm.

Dhe të gjitha këto e kanë një shpjegim. Ato vijnë nga bindja e thellë e Bashës se në këtë vend, nuk ka nevojë të bësh as revolucione, as sakrifica të mëdha. Mjafton të uzurposh opozitën dhe të presësh që pushteti të degradojë dhe të shkërmoqet vetë. Boll të kesh durim dhe radha për t’u bërë kryeministër do të vijë, ashtu siç i erdhi njëri pas tjetrit edhe Nanos, edhe Berishës, edhe Ramës.

Ndërsa Lubonja prej kohësh mbron një ide tjetër. Pasi e ka provuar disa herë, ai është i bindur se përpos rokadës së liderëve, rotacioni nuk është më garanci për ndryshim. Se pavarësisht se kush është në qeverisje, përsëri në Shqipëri fitojnë vetëm një grusht oligarkësh dhe varfërohet shumica, se qytetarët vidhen njësoj me të njëjtat praktika privatizimesh mafioze, me të njëjtat koncesione dhe leje për grataçiela. Prandaj ai është skeptik për përmbysjet e pushteteve që vijnë pa garanci maksimale nga opozita.

Pikërisht këtë vizion ai shkoi ta përballte me Bashën në “Studio e hapur”. Dhe ngaqë nuk gjeti dot një bashkëbisedues të aftë për të debatuar mbi këtë sfidë titaneske, ai dëgjoi paranojat e rëndomta dhe absurde, se kishte kontribuar për ardhjen në pushtet të Edi Ramës dhe po vazhdonte t’i shërbente atij.

©Lapsi.al

 

36 Comments

  1. ay- jo po ben bythqiri i metes kokpalari rama e bastardi rama debat..ay shko ik ne shtepi se ne ket moment jan duke ta perdhunu femijen e mitur roshi ne grup dhe nen e moter treshe balla e shullazi ne zyr xhelili.ne zyren e koqos mundesh te qon vetem motren e mitur.po ikni o bastarda muti po ju duket mjalt,avioni mushkonj,jasteku i griseldes femij 9 muajsh.ikni mor morra vagine negjmije.

 1. O Bushat a te kujtohe koha kur Lubonje thoshte :po pse mosl ta ptovojme Ramen si Kryeminister, thua se behej fjale per per kepuce , e jo per per poziten me te rendesishme ne hirarhin e pushtetit shteror.Kjo, si duket,e mundon Lubonjen .Ate qe e thot Lubonja e thoshte Makiaveli para shum shekujve.Ai thoshte se klasa politike ne pushtet plasonte iden se te gjithe vjedhin , pra, te gjithe jane njisoj, me qellimin e vetem qe te krijohet pershtypja te masat se alternatva nuk egziston.

  1. Nuk e ka thene kurre. Perkundrazi, ka qene nder kritiket e tij me te ashper duke thene qe “e keqja me e vogel behet e madhe sapo te vij ne pushtet” e duke folur shpesh per faktin qe Rama ishte thellesisht i korruptuar nga lidhjet e tij me biznesin e ndertimit dhe nuk mund ti shpetonte ketij kurthi.

 2. Se mar vesh se perse merreni me Bashen? Çfare prisni nga nje njeri qe ska moral politik, sens nuhatje politike, e gjithe aftesia e tij ishte ti bente fresk Sales, e tani mbreti na del lakuriq!

 3. Nuk është aspak e vërtetë se qenka Basha ai që e ka “sulmuar” Lubonjën. Eshtë e kundërta e këtë e bën gjithmonë jo vetëm Lubonja, por edhe nipi i Bllokut Bushati.
  Ishte Lubonja që me tangërllëkun e tij si kritizer majtist ekstremist, akuzoi Bashën se mbron oligarkët, “njëlloj” si Rama.
  Nuk “e sulmoi” Basha Lubonjën siç thotë Bushati, por ja përplasi atij të vërtetn se nuk po heq dorë nga mendësia marksiste për ti quajtur gjithë të pasurit si armiq.
  Mandej nuk ka sepse të merret si “sharje” e Bashës ky konstatim i tij për Lubonjën.
  Në gjithë publicistikën e Lubonjës dominon mendësia marksiste e luftës se “të varfërve” kundër “të pasurve”.
  Nuk do ja merja për të keq bie fjala Bushatit, që të mos heq dorë nga istikamet e marksizmit e qoftë edhe enverizmitt, pasi nga përmbysja e sistemit diktatorial enverist, ai humbi privilegjet e Bllokut si nip i Hysni Kapos.
  Po si është e mundur e si e argumenton Lubonja mendësinë e tij të pandryshuar marksiste të urrejtjes kllasore ndaj të pasurve ? Pikërisht nga një sistem komunist diktatorial ai e pësoi duke kaluar vitet më të bukura të rinisë së tij në burgje e është jashtë çdo llogjike normale që ai vazhdon të mbështesë idetë e komunizmit.
  Lubonja ngatëron të keqen e “oligarkëve”, pra të atyre personave që në rrugë korruptive e deri kriminale ja marin frymën shtetit të së drejtës e të ligjit, me të pasurit në përgjithësi ndaj të cilëve ka alergji të sojit komunist.
  Partitë e djathta e kanë në idellogjinë e tyre mbështetjen e konkurences së lirë kapitaliste duke e konsideruar kapitalistin si motor të zhvillimit ekonomik.
  Lubonjën meqë ështe “i majtë” antikapitalist, duhej ta shqetësonte fakti se si është e mundur që në Shqipëri, pasanikët më të mëdhej janë bërë pikërisht “armiqtë” e kapitalistëve, socialistët.
  Meqë e shet veten si analist, pikërisht këtë dukuri duhej të analizonte dhe e garantoj se do të gjente “oligarkët” e vërtetë e jo ato të fantazuar prej tij.

  1. Zamiri, Sandri, Irfani me shoke nuk po fitojne ne tregun e lire. Po fitojne ne tregun e mbyllur qe ju kane falur qeverite.

   Po Lulja nuk ka kurajo ti permende keta.

 4. Andi,sinqerisht,e prisja,kete sulmin tend,ndaj Bashes.Por nuk e prisja kurre,qe ti ,ta quash Lubonjen,kritikun me epik,te Rames.Lubonja ka qene (ndofta edhe vijon te jete) nga miqt e ngushte te Rames ,dhe ti e din,se miku,mishin edhe mund te ta haje,por kocken,ta ruan.Lubonja ishte nder te paret (ne mos i pari )qe iu gjend prane Rames,kur e rrahen,dhe ishte ai qe i kujtoi se duhet te fotografohej (ndofta edhe foton ja ka bere vete).Lubonja,ashtu si edhe ju,jeni ne pergjithesi kritike universal,qe edhe per vete Marksin,ndofta keni bere kritika,se ka shume te meta “Manifesti Komunist”.Fakti,qe Lubonja jeton ne “hane”,por pordhen kerkon ta beje ne “toke” dhe i deshtuar ne te gjitha fushat,ku eshte perpjekur te dallohet,ankohet edhe nga hija e vet,qe e ndjek,sa ne Itali,e sa ne Shqiperi!Ndersa ne takimin – debat me Bashen,u paraqit,si nje femije misstrec,e grindavec,qe si rralle here foli me nje ton,qe edhe vete Rama,kurre nuk e ka bere ne debate televizive.Ai,jo si gazetar (analist,pre kohe ai nuk ka qene ,dhe as qe do behet ndonjehere),por edhe sikur te ishte ai kryetari opozitar,i te gjithe opozitave qe ekzistojne ne bote,nuk do fliste ,ashtu.Donte nje ore,per te formuluar pyetjen,dhe nuk e linte Bashen te thosh asnje fjale.Ishte Basha,qe e duroi,por kushdo qe te ishte tjeter,nga cilado pale qofte,nuk do e duronte.Paale me te u be edhe Vasili dhe nga dueti i formuar shume harmonishem Lubonja-, Vasili u kuptua qarte se ky panel,ishte pregatitur rme porosi (me qarte eshte -me urdher )te shefave te te dyve.Rakipi,u perpoq te distancohej deri diku.

   1. ari cop kari qe te jap ne goj.shko ik se po te presin rosh e dosh ,ty me moter e nen ,femij te mitur e vella edhe veshet e syt me ti qir vetem qe qelbesira rama te jet i shfryr.cop muti e frrokut je si rama.

   2. o gojqir,kush e beri president meten,a nuk i kerkuat bllokun me ze dhe figur ti,rama,ruqi,tahiri,ngjela etj ku e keni ja u beri pall.,pasi ju futi ngjalen e pallen e lalzit meta ju aq u gezuat sa e bet president meten.rrac krymbash qenefi.

 5. bushat o krymbi mem pas lubonjes i qenefit negjmije,ku sulmoi basha lubonjen o qenef njeri.basha esht fajtor qe pranon nga ju krymbat mem te kazanit te qelbur te rames te flas me ju.o kazan krymb kur ke pas rastin ti e lubonja te debatoni me ramen,ai ju ju njef si krymba te kazanit,kaq posht keni ren rama ju qin byth,goj,ju mbyll cilin tv don ,dhe ju i suleni bashes.a nuk po te duket njejt si enveri qe shante imperjalistet amerikan.bushat ti e lubonja jeni mut i madh,se ju beni se gjoja shani ramen ne te vertet ter naten hund e goj keni ne byth te tij.KAZANAAAAA KRYMBAAAAA JAN BUSHATIIIII E LUBONJAAAAA.turp dhe amalist i thon vetit.basha mbrem e beri lubonjen e meq sa shihet sot ty te heqni lekuren e derrit dhe te tregoni se jeni qelb komunist qe frroku,ndoka,roshi e doshi ju dirigjojn.

 6. Pse Basha. kishte te drejte:
  Secili eshte i lire te beje opozite, dhe te konkuroj ne nje proces politik:
  Ajo qe kerkoi Basha eshte: Te bashkohemi te gjithe per rregulla te qarta loje, zgjedhje te lira e te ndershme, te mos kete shitblerje votash, ne nuk kerkojme asgje m teper na askush vetem zgjedhje te lira e te ndershme. Te fitojne kush te doje.
  Per te realizuar keto rregulla, zgjedhje te lira e te ndershme te bashkohemi te gjithe i madh e i vogel. Asgje sim i procesit politik m e25 qershor nga Edi Rama nuk mund te tolerohet. Askush nuk te thote eja voto pe r PD por qe te kete zgjedhje te lira dhe e ndershme eshte ne rradhe e pare detyre e eltave. Pa kete proces askush sh nuk mund a shmang perplasjen.
  Formo o zoteri farmacinin tend politik, nuk te pengon askush por te kemi ne qeveri qe te pergatis keto zgjedhje mbas Edi Rama u faktua se i blen zgjedhjet. Pasi te sigurohemi per nje proces te nndershem dhe te drejte atehere te fitoje me i miri. Pra pa rikthyer procesin politik nuk mund e ecet asnje hap perpara Sulmo kete duash ti Lubonje por lufto pe rzgjedhje te lira dhe te ndershme. Nese nuk lufton pe rkete proces nuk mund e quhesh intelektual. kaq tha Basha.

 7. rama ju ka m.t,ruqi ju ka kak
  ju mbyll tv sa i qoht pak,
  ruqi ju ka krymba edhe xhafa derra
  o andi bushatit po i kruhet betha.
  lumi lumi ju o qe ju ka nana
  e mbushet shqiperin ani me kazana.

 8. E ka trembur padyshim Edi Ramën ajo protestë dhjetra mijëra njerëzish që më qytetari europiane e vendosmëri ja numëruan të gjitha marrëzitë e flliqësitë që ka bëre në këto 5 vjet të qeverisjes së tij.
  Por kam përshtypjen se më shumë protesta e demokratëve, i ka trembur lakejtë e hershëm të tij, Lubonjen, Bushatin e kompani.
  Ky soj i lakejve mediatikë, edhe nëse e godasin Ramën, gjithë frikën e kanë se mos ai po del nga rradhët e sojit të tyre komunist e po i bashkohet “rrezikut imperialisto-revizionist”.
  E dëgjova palo gazetarin Lorenc Vangjelin që nga dhelpër të shndrohej në ujk kundër Bashës në prag të demostratës. “Lenci” i Blendi Fevziut është një tjetër kategori e lakejve mediatikë.
  Ai është ku e ku më i djallëzuar se Lubonja.
  Kur e pa se e tradhëtoi veten me të lehurat e tij kundër Bashës, filloi të luaj rolin e të “pa anshmit”
  Kurse si Lubonja, ashtu edhe Bushati, nuk dijnë të gjorët ta “dredhin” e të shiten si antikomunistë.
  Ata mund të bëjnë sikur kritikojnë çdo gje e cilindo, por nuk harojnë asnjëhere që gjithë mllefin e tyre ta derdhin për PD e liderët e saj që përmbysi sistemin e tyre të preferuar komunist.

 9. Bushat , ti dhe Lubonja nuk jeni analiste ( duke ju krahasuar me ato qe shof te TV e huaja ), sepse ju jeni kunder cdo njeriu qe keni perballe. Ju nuk beni analize, ju nuk keni fakte por muhabete kafeneje, jeni MARKSISTE – DIALEKTIKE , me teorine e Trockit e te Kamenievit. E pastaj thoni pse na kujtoni biografine

 10. Gjithmone Basha nuk sulmon (keshtu thote Patozi),ai qahet ,vetem qahet nga paaftesia e liderit dhe aftesia e hajdutit.Ketu nuk shtrohet problemi qe eshte arqeo marksist apo demo-liberal,keto jane profka letersie qe nuk i ha askush,sepse xhepin e mbushin me para pa asnje ideal politik.Asnjehere dje,sot dhe neser Basha nuk eshte per lider,ti japesh ne dore nje parti te tere ,dhe humbjen e quan fitore ,kjo eshte te mendosh vetem per vehte njelloj si Rama.Lubonja e pikturon mbas murit me pershtyme kete deshtak mamarak(jo per para).Asnje sulm nuk merr dot ky debil qe mban biberonin ne goje dhe shkon nga i thone.I mori ne qafe PD dhe militantet.

 11. E sulmoi Bushat sepse Basha e di shume mire se si ti edhe Lubonja edhe shume te tjere si ju jeni krrimba (me fal por do ta shkruaj me dy r per shkak te mllefit me te cilin me ngarkove ne shkrimin tend te felliqur), dy zvarranike, dy spiuna pasionante, dy bartes te anes me te urryer te vetive te keqia qe ky vend trashegon.
  Ju te dy dhe jo vetem, (cfare shprehje muti kjo e fundit, shprehje qe e ka shpikur gjeniu juaj Edi Rama, qe ju e urreni) keni misionin e veshtire te kerkoni qimen ne syrin e Bashes, por nuk keni sy te shikoni qe Edi Rama po verbohet nga trau qe i ka bllokuar shikimin.
  Ju te dy gjasme e urreni Edi Ramen, dhe sulmoni Bashen. Pse nuk beni ate qe u thote zemra: Pra te urreni Bashen dhe te sulmoni Ramen.
  Ju jeni njerez te shkollepsur, (te shkolluar me demek), dhe e dini fort mire se kjo taktike eshte ajo qe funksionon me mire se cdo gje tjeter me nje popull muti dhe idiot si ky yni.
  Ju e keni shijuar perfundimisht aromen e halese, qe i sherbeni, pasi keni lindur dhe jeni rritur ne mes te hales, qe eshte habitati juaj natyral.
  Ju zgjidhni te fitoni pike duke bere lojen: “Ja edhe keta qe nuk e duan Ramen, ndjejne neveri per Bashen” Keshtu njerezit duhet te besojne se kur keta qe jane , me demek, armiqte e Rames nuk e duan Bashen, nuk ia vlen ta duash ate njeri,
  Sa u di bytha more buba te Endhjerit.

 12. Bushat nuk ka dy dekada qe eshte kritik i Rames. Vetem disa vjet! Perkundrazi, ka dy dekada qe ka qene mik e mbeshtetes i Rames, qe nga 1991 e deri ne 2011. EPIKE ESHTE PERSHEMBULL REVISTA POLITIKE “PERPJEKJA”, E THEMELUAR NGA LUBONJA-RAMA.
  Nuk mund ta kundershtosh origjinen….

 13. Lubonja qe jeton ne modesti nuk eshte i varfer por dhe jo i pasur, qe ne karjere anatemohet nga qeverite cdo here dhe nga opozitat me shume se sa perkrahet, qe ka provuar tiranine ne kurriz dhe shtypjen eshte marksist i lige qelbesire dhe hajdut. Kurse Basha i lindur me luge floriri ne bythe qe ska punuar nje dite me duart e veta, qe jeton me politiken Shqiptare dhe e dime si ushqehesh ne politiken shqiptare eshte shpresa dhe e ardhmja e vendit njeriu me i paster qe ekziston. A nuk ju duket e cuditshme cpo flisni?

  1. Krahasimi duhet bërë midis edvin hashashit dhe alternativës kushdoqoftë , bushati dhe lubonja janë thjeshtë altoparlante të propagandës së majtë të kuqe.

   1. Alban, krahasimi politik po ashtu eshte mes Rames dhe opozites, por ne komente po behet krahasim moral, mes Bashes dhe Lubonjes, dhe ne cdo menyre te vertitet nuk ka dote krahasim.

 14. LULZIM BASHA ESHTE “PARASHYTIST” NE POLITIKE QE NUK KA REGJISTRUAR ASNJE FITORE NE KARRIEREN E TIJ DHE QE NE DALLIM NGA EDI RAMA PERVECSE KA VJEDHUR SI KULCEDER E VERTETE, POR KA VRARE NJEREZ TE PAFAJSHEM NE 21 JANAR.

  Nuk ka gje me te shpifur per nje intelektual se sa te degjoje gramafonin e prishur te Lulzim Bashes qe duket si Lenini ne Smolni me propaganden e tij myteber. Kur Fatos Lubonja nuk duroi dhe ja perplasi ne fytyre ketij karagjozi pa piken e inteligjences, dembel dhe i paafte qe nuk ka asnje fitore ne karrieren e tij:

  EDHE TI ME SALIUN JENI BANDE MAFIOZE SI EDI RAMA, PSE TE VIJ UNE ME JU?

  Lulzim Basha u zemerua dhe e shpalli ARMIK Fatos Lubonjen duke trashur zerin me nje arrogance te njohur idiote enveriste.

  PO PSE SALI BERISHA DHE PD-JA KANE VJEDHUR NE RRUGEN E KOMBIT DHE NE ARMO SI KULCEDRA TE VERTETA?

  pastaj:

  PSE SALI BERISHA DHE LULZIM BASHA NUK E HAPIN GOJEN PER VRASJET MAKABER TE GERDECIT, TE REMZI HOXHES, TE KOSTA TREBICKES DHE 21 JANARIT, POR I SHPETOJNE PYETJEVE PIKANTE ME FINTE MASHTRUESE ENVERISTE?

  Pse askush nga media jone kombetare nuk i thote Lulzim Bashes ne sy:

  IK DHE BEJ SHURREN O DUDUM I SALIUT SE JE ME I LIG DHE ME I ZI SE EDI RAMA!

  Po pse me kete opozite te kriminalizuar deri ne gryke do te hyje shqypnia ne BE?

  PO KUSH SHQYPTAR I NDERSHEM DO T’I SHKOJE NGA PRAPA KRIMINELIT DHE KUSARIT LULZIM BASHA?

  1. Do të hyjmë në KNER me udhëheqësin tënd shpirtëror. Pse ka kaq intelektualë-idiotë si ty jemi këtu me edvin drogën.

  2. Hajde “intelektual” hajde. Sikur mrekullitë e mrekullive të kishte bërë Edi Rama ne Shqipëri në këto 20 vjet që është marë me politikë, vetëm me kanabizimin e gjithë Shqipërisë e rekordet qindra tonëshe të trafikut të drogës në Europë, jo më “intelektualët” e stallës së kuajve, por edhe marksistë-leninistët e sojit Lubonja duhej të dilnin në protestë e të brohorisnin opozitën demokratike që e demaskuan tërësisht .
   O traktoristi socialist intelektual.
   Po a nuk më thua se pse BE e NATO nuk e akuzoi asnjëhere Berishën se paskej bërë “masakër” në Gërdec. Dërguan edhe SHBA edhe BE ekspertet e tyre dhe ata e vërtetuan me fakte se Gërdeci ishte një aksident me një shkak banal, nga ku gjeti vdekjen edhe vetë shkaktari.
   Po nëse ke qoftë edhe dy qeliza në rregull në trurin tënd, a nuk më thua se cfarë interesi kishte Berisha “të masakronte” njerrëz të pafajshëm e të hidhte në ere fabrikën e demontimeve të armeve të Enverit ? Po ore kunguj të papjekur që i besoni çdo marrezie që shpif Mero Gëlbaza e gazetarët e llojit të tij. Cfarë interesi kishte Berisha të vriste “Remziun”, “Trebicken” apo ato katër militantë socialistë që kishte sjellë Edi Rama deri edhe nga Greqia, që po “shëtisnin paqësisht” para kryeministrisë ?
   Krahasoi protestat e PD duke filluar që nga protestat e studentëve të dhjetorit e dy protestat e fundit, me protestën ku Rama kishte angazhuar sojin e Habilëve, Shullazëve e banditëve të tjerë në 21 janar. Si dita me natën.
   Krahaso majmunin Ljuba me sytë e çakarritura e manitë e tij psiqikë për të sulmuar të gjithë, me natyrën e qetë e pamjen e një intelektuali të mirfilltë demokrat me formim kulturor e profesional europian, Lulzim Basha.
   Bëje këtë krahasim të Bashës edhe me gjatoshin piktor, arrogant, gojë ndyrë e psikopat si Edi.

   I paskej thënë Lubonjës Basha se ti nuk heq dorë nga mendsitë marksiste e qënka bërë hataja sipas marksistit tjetër Bushatit.
   I ka thënë një të vërtetë që vetë Lubonja e ka pranuar se është i tillë.
   Gojëndyri Rama ju ka sharë e ofenduar duke ju quajtur legenë e kazanë plehrash, e ju nuk ju a ka mbajtur t’ja ktheni përgjigjen se jeni vetë qe ja sollët peshqesh shqiptarëve këtë psikopat si kryeministër.

 15. Ishte Lubonja e ajo Eni Vasili qe mundoheshin ta nderprisnin Bashen ne gjithe emisionin.
  Lubonja rreket te beje ekuilibristin, ti fajesoje njesoj si PD si PS.
  PD ka mijra gabime plot, por ama PS ose Rilindja e Rames ja kalon ne ate qe eshte TURPI I POLITIKES SHQIPTARE,
  Futja si deputete ne Parlament e cubave me precedente penale!
  Aq sa u desh ligj dekriminalizimi per ti nxjerre (rast i pa precedent ne bote)!
  Kjo mjafton qe Lubonjeria te mos derdellisin kot per bashkefajesi te dy kraheve te politikes.
  Shqiperia sot vuan varferi ekonomike si kurre me pare, edhe per kete Lubonjeria duhet ti kerkoje bashkautoresi Bashes?

 16. Nuk eshte komplet e verteta mbi sistemin politik, siç e thotè Lubonja ne emisionin “Studio e hapur” ;Se kleptokracia u krijua nga tri partit politike.
  Per te krijuar nje sistem te sostifikuar vjedhjesh dhe fallsitetit si ky i yni,tashmè kampion boterore. Duhet edhe “puna profesionale” e medias , gazetareve, analistave, filozofeve te pilafit,por edhe eksperienca 45 vjeçare e sigurimit te shtetit, kudo infiltruar.
  Sistemi i sotem ka moton: perçaj ,sundo , vjedh,mashtro!
  Dikush mundet te thote ,prit se Lubonja ka shkruar kunder Berishes , kunder Rames , Bashes, Metes,Veliaj etj ,etj! Ok, por ne rastin mè te mire ka shkruar pa vizion ,pra ka shkruar pro e kundra sipas konjukturave ,dhe si perfundim kemi keto rrezultate skandaloze qe po shohim sot!
  Pikè se pari gazetare-analistet serioz nuk duhet te shkruajne pro o kundra X-it apo Y-it , por edhe mè keq ;te bejne perllogaritje se tani rradhen per qeverisje e ka X , sepse Y e ka bere batak duke vjedhur.Dhe meqense njerezit jane te merzitur me hajdudet harbut si Rama e Meta, duhet votuar hajdudi tjeter!
  Pastaj o burra te bejmè rrotacionin per te berè kryeminister nje tjeter hajdud -mashtrues si Lulzim Basha !
  Apsulutisht nuk funksionon keshtu , dhe siç po shohim kjo praktike ka rrezultuar fatale per fatet e popullit Shqiptare !
  Gazetaret serioz duhet te analizojne eksperiencat ne politikat e qeverisjeve , prespektivat reale per realizimin e nje programi te besueshem, duke u mbeshtetur ne besueshmerin e liderit politik, si garanci per te perfaqesuar nje parti vertet te paster e demokratike ne jeten e saje te brendeshme, e cila duhet te rreflektojne ne mbarevajtjen e puneve shteterore ;Por duhet edhe te sherbejè si pasqyra ne ngritjen morale te shoqerise ; E gjitha ne funksion te mireqenjes dhe lumturis te Shqiptareve !

  Media ,si roja vigjilente e demokracise duhet te kerkoje keto standarte te larta, me qellim per te formuar nje qasje te re ne opinionin publik te Shqiptareve ,duke rritur kerkesat per nje demokraci rreale, dhe jo demokraci fallso siç e kemi sot,si tash 27 vjet.
  Sot jemi shume larg kesaj prespektive informuese e formuese te opinionit publik!
  Perkundrazi behet kunder, behet shperlarja e trurit ,me nje mije mashtrime: Jo pse po arrestohen hajdudat e opozites , dhe jo te pozites, jo po keshtu ,jo po ashtu? Keto jane nxitje te qellimshme per te sabotuar proçesin e rreformave , pa i dhene kohen e duhur drejtesise ne vazhdim!
  Lubonja eshte nje ujk i vjeter, dhe din shume mire se si duhen te funksionojnè keto marrdhenje,ne nje demokraci te vertet. Por siç po e degjojmè edhe sot; ky oservator i kpleptokrasis benè thirrje popullit per te mbrojtur hajdudat e arrestuar!
  Sipas nje logjike te thjesht ,Lubonja si shumica e gazetareve eshte pale me sistemin e kalbur.
  Ne rastin me Bashen ;Ai nuk deshironte ta fundoste nje gjysem te mbytur , dhe aq me teper ne sy te Shqiptareve; Perkundrazi gjate bisedes i dha nje shanc komunikimi ne formen e kritikes te “ashper”,per ta bere nje çike te besueshem emisionin dhe te korruptuarin, por Basha i frikesuar deri ne palcè nga situata kritike e prangave , u tradhtua nga emocionet ,kur hyri ne fushe te minuar pa gjetur rruge -dalje!
  Lubonja , A. Bushati , filozofet e paçes dhe pilafit , ne fakte nuk jane kunder Bashes,Berishes ,Metes e Rames si figura super te korruptuara , dhe as kunder sistemit ne tersi , ata e duan kete sistem mirerabile dhe fitimprures per kasten.
  Por gazetaret si pjese e ketij sistemi kane deshire qe kasta te jetè me pak skandaloz, pra te qelbet me pak, kjo per t’ju dhene mundesi lehtesuese ne punen prej sherbetoresh, duke mashtruar publikun Shqiptare!!
  Teknikisht, nderrmarrje teper e veshtire sot !
  Kete “teori” mundem ti quaj :Sistemi anadollak Shqiptare ,dhe menaxhimi i poshtersirave ne fazen finale kalbezimit!
  Lubonja nuk perdor forcen mendore per te çmontuar nje lider prej kartonit , nje te korruptuar,nje mashtrues te lindur si Lulzim Basha;
  Ai donte, me se shumti ti jepte nja dy “shpulla “ne publik, per ta reabilituar mè vone , si produkt te regjeneruar ,i gatshem per t’ja shitur popullit si i “rinovuar” ! Dhe ja ku jemi, sot Lubonja i bene thirrje popullit per te protestuar per “opoziten” !

  Te gjithe kujtojne z. Lubonje me shpifje dhe akuza ekstreme ,ndaj ambasadoreve Lu ,Vlahutin dhe Presidentit Trump.
  Besoj askush nuk ka harruar luften e tije kunder prokurores Marku ,rreformes ne drejtesi ,etj,etj.
  Por kjo eshte nje tjeter faqe e z Lubonja , çka tregon fallsitetin prej “analistit” me dy peshore e me dy metra ne xhep!
  Kur behet fjale per politikanet e korruptuar , Lubonja dhe te tjeret kane standarte miqesore .Padyshim eshte kjo nje menyrè e djallezuar per te berè informacion mashtrues Ballkanike,me qellim per te ruajtur status quon, (pra korrupsionin fitimprures Basha-Rama-Meta -Berisha!)
  Cilido gazetare i ndershem ,duke perdorur vetem me nje fakt korruptiv te elites, i ben per uje te ftofte hajdudat: Basha ,Rama,Meta, Kryemadhi , Berisha,Ruçi,Xhafaj !
  Mirpo gazetaret flasin me kode si politika mafioze . Leshojnè ndonjè batute sa per ta berè te besueshem filmin per spektatoret, dhe aty mbyllet pjesa .
  Faktet tregojne se e gjitha kjo eshte nje loje e flliqur e mediave vizive , programeve ,analizave , opinioneve, jane pothuajse te gjithenje fallso ne funksion te pageses dhe interresave te grupeve kriminale,pra jane qellimisht jashtè temes dhe aktualitetit.
  Edhe kjo eshte nje tjeter metode mafioze e sitemit, ku gazetaret dhe mediat bejnè sponda politikes te kalbur !
  Bashen nuk ka nevojè qe ta kryqezoj Lubonja , eshte vete i fundosur ne batak deri siper syve ; 13.5 milion euro per vjehrrin- rruga e kombit , manipolimi i zgjedhjeve PD , droga e Lazaratit ,shitja e detit,”Rrepublika e re prej sapunit! ” Dhe si Basha , jane Berisha,Kryemadhi ,Meta ,Rama, Ruçi Xhafaj. Tahiri, Veliaj, etj,etj.
  Jane te gjithe per burg !
  Mirpo Lubonja nuk ja hoqi masken poblikisht Bashes! Ai e fali ,sepse i duhet akoma per ta shitur Shqiptareve si sapunin per djathe ,(po i premtoje koha Bashes !)
  Sot interresi kombetare eshte tjeter , te cilen mediat e injorojne qellimisht!
  Lufta partizane qe behet sot ne parlament kunder rreformes ne drejtesi eshte tema mè me interresè per demokracine!
  Ju besoni se Z. Lubonja, nuk eshte ne dijeni per çfare po ndodhè ne parlament,dhe ne jeten politike te vendit?
  Gazetaret jane te informuar per dy ligje kunder rreformes ne drejtesi te paraqitur nga Basha-Kryemadhi ,( ligji i kushtetutes )me qellim per te larguar prokuroren Marku! Dhe ligji tjeter propozuar nga Edi Rama ; Per te ndryshuar rregulloren e parlamentit , qellimisht per te evituar arrestimet e tyre, siç ndodhi me Tahirin!
  Te dy ligjet jane me bashkèpunim, dhe kane si qellim te mbrojne korrupsionin politik nga drejtesia ! Keto dy vepra kunder rreformes hedhin poshte teorin kospirative te Lubonjes se prokuroria eshte politike ,dhe po arreston vetem opoziten.
  Duhet te presim per te pare!
  Por Lubonja & kompani heshtin per ligjet ne parlament,dhe kur heshtet gjithenje ka dikça prapa .
  Nuk eshte rastesi qe gazetari Alfred Peza kishte blere aksione ne nje banke per 1 milion dollare, dhe akoma deri sot nuk ka hyre ne burg, kjo fale punes sabotuese qe ka bere Adriatik Llalla, (qe duhet arrestuar!)
  Besoni se eshte i vetem Alfred Peza? Besoni se Alfred Peza eshte me i korruptuari nder gazetaret?Jo, Jo!

  Ne media qerkullojne thase me para droget e korrupsionit ,biles edhe me shume se kudo tjeter ne shtetin tone mafioz!
  Prandaj media e politika i sherbejne nje qellimit ; vetembrojtje duke sabotuar drejtesinè Amerikano-Shqiptare!

  Dhe akoma sot Lubonja gjendet ne mbrojtje te hajdudave te “opozites “, nder-kohe nuk mundet te ndodhe ndryshe,perveçse rruga drejte arrestimeve te hajdudave nga qeveria dhe opozita , deri ne çlirimin perfundimtar te Shqiperise ,me arrestimin e kater kryemafiozeve politik!

  Kuptohet qe duhet bere vetingu edhe per mediat dhe gazetaret !

  Por kjo do te arrihet kur te vihen ne pranga Edi Rama,Sali Berisha, Lulzim Basha , Ilir Meta ,si udheheqesit politik te nje sistemi tashmè te degjeneruar ne korrupsion !
  Sepse asnjehere ky sistem i korruptuar deri ne palce nuk do te krijohej pa bashkèpunimin e medias me politiken e kalbur,pa infiltrimin e ish punetoreve te sigurimit shtetit ne çdo istitucion te vendit!

  Neser asnje gje nuk mundet te jete si perpara!
  Rreforma e drejtesise eshte veper e Amerikes dhe Europes , ç’ka tregon shume qartè falimentimin total te klases politike, falimentimin e shoqerise civile qe vjelè miliona euro , falimentimin e mediave,dhe sindikatave Shqiptare.
  Prandaj njerezit e ndershem pa asnje dallim per nga bindjet politike , duhen te bashkohen per te marre ne dore fatin e vendit!
  ”Shpresa ka dy fëmijë të bukur: përbuzje dhe guxim. Shpërfillja për realitetin e gjërave; Guximin për t’i ndryshuar ato.
  (Shën Augustini)

 17. I ashtuquajturi “debat” në studion e Eni Vasilit, është një nga dëshmitë më flagrante, të degjenerimit mediatik.
  Ishte dukshëm e kjartë qe Eni Vasili e kishtë llogaritur këtë ballafaqim me liderin e opozitës, vetëm për të publikuar marrëzitë psikopatike të Lubonjës që ta shesë ate gjoja si një analist “trim”.
  E kemi dëgjuar Lubonjën që të bëhet “trim” edhe me Ramën apo liderët e tjerë politikë shqiptarë, që ti ofendojë me fjalët banditë, ama gjithnjë në distancë e nuk ja ka mbajtur asnjëherë të përballet dirrekt me ta.
  Përfytyroni se çfarë mund të ndodhte, nëse Lubonja ta ofendonte dirrekt në ndonjë studio televizive Ramën e ti thoshte “bandit”.
  Po vija re qeshjet tërë ligësi të psikos Lubonja, në përballjen me Bashën, i kënaqur në shpirtligësinë e tij se po i bënte jo vetëm zhurmuesin atij, por edhe po përfitonte me burracakëri, nga natyra e qetë e Bashës .
  Në të drejtën juridike, Lubonja duhej të ndëshkohej penalisht për ofendimin publik që i bëri Bashës. duke e quajtur “bandit”, pa qenë në gjendje të ilustronte me fakte asnjë gabim të tij e jo më ta cilësonte bandit.
  Bushati na qenka i “shqetësuar” se Basha “e ka sulmuar” Lubonjën ??????
  Sulmi i vetëm i Bashës ndaj Lubonjës, ishte ftesa e tij që retorikën kritike ndaj kryeministrit Rama, ta shoqeronte me veprime konkrete, me protestë dirrekte qytetare. Pak ka rëndësi, i tha Basha Fatosit, se cfarë bindjesh ideollogjike ke ti, je i majtë, marksist apo antikomunist. Nuk të kërkoj që të bëhesh pjese e PD apo të më zgjedhësh mua kryeministër. Krijo po të duash edhe ndonjë parti tjetër (si Blushi apo Grilloja i Italisë), por ama derisa ke bindjen se Edi Rama ka qeverisur në mënyre kriminale, dil e protesto publikisht kundër tij sëbashku me gjithë qytetarët.
  Fakt është se ndonëse Lubonja në studiot e TV apo me shkrime në gazeta ka goditur keqqeverisjen e Edi Ramës, është mjaftuar që këtë ta bëjë si burracak i vetmuar, duke i bërë të gjithë njëlloj të ligj, pa e kuptuar se manierat e tij janë dëshmi e burracakërise e ligësisë.
  Nuk mjaftoi vetëm Lubonja që të zhurmonte e të ofendonte liderin e opozitës, por dukshëm në ndihmë i erdhi psikopatit Lubonja, drejtuesja e emisionit, Eni Vasili.
  Është një dukuri kjo pothuajse për të gjitha mediat shqiptare.
  Bëhen agresivë e trima kundër opozitës , e struken e timidohen nga arroganca e Edi Ramës.
  I ka ofenduar publikisht gojëprishuri Rama, pothuajse të gjithë gazetarët në mënyrën më arrogante e agresive.
  Kur përballen me Bashën, që është model i sjelljes së kulturuar europiane, e që me durim kërkon të demostrojë faktet e argumentat e tij, duke përfituar ligësisht e primitivisht nga sjellja e tij normale dhe e civilizuar qytetare, mllefin e baurracakërinë ndaj Ramës, e shprazin duke bërë “trimin” tek Basha
  Një sjellje e turpëshme dhe e neveritëshme.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu