• |
ide | kryesore

Ermal Meta dhe Fabricio Moro rikthehen në garë, bien poshtë akuzat

F1, Paparazzi

Ermal Meta dhe Fabricio Moro rikthehen në garë. Njoftimi erdhi gjatë konferencës së përditshme të shtypit në Ariston gjatë së cilës organizata shpjegoi se “si rezultat i vlerësimeve të bëra, Rai beson se kënga e Ermal Meta dhe Fabrizio Moro nuk duhet të përjashtohet nga konkurrenca, pasi ajo përputhet me kërkesën e re të rregullores”.
Kënga “Ti nuk më ke bërë asgjë” u krahasua me këngën “Heshtja”, e paraqitur nga Ambra Calvani dhe Gabriele De Pascali në zgjedhjet e Sanremo Giovani në vitin 2016 dhe më pas u hodh poshtë.

Departamenti ligjor të RAI në një shënim, shpjegon “përmban fragmente nga kënga Silenzio (paraqitur në Sanremo Giovani në vitin 2016) më pak se një e treta e kohëzgjatjes. “.

Për më tepër, nga analiza e hollësishme, u konstatua se “të dy pjesët kanë skica, kohëzgjatje, tekste dhe melodi të ndryshme. Shuma e ekstrakteve nuk kalon një minutë dhe tre sekonda në një kohëzgjatje totale prej 3 minutash dhe 24 sekondash , prandaj më pak se një e treta “. Përfundimi është se “të dy këngët, megjithëse paraqesin analogji, nuk janë e njëjta këngë.

 

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu