• |
ide | kryesore

Akuza për korrupsion/ Kërkohet me çdo kusht dorëheqja e presidentit të Afrikës së Jugut

Planet

Kongresi Kombëtar i Afrikës së Jugut (ANC) do të kërkojë zyrtarisht që Presidenti, Jacob Zuma, të japë dorëheqje.

Nëse 75-vjeçari Zuma nuk do të dorëhiqet, ai do të përballet votim mosbesimi në parlament.

Jacob Zuma është në pushtet që nga viti 2009, dhe po akuzohet për korrupsion.

Zuma i ka rezistuar presionit në rritje për t’u larguar nga posti i të parit të vendit që nga dhjetori, kur Cyril Ramaphosa, e zëvendësoi atë si udhëheqës i Kongresin Kombëtar të Afrikës.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu