• |
ide | kryesore

Nga diskutimi mbi atlas tek biseda me Putin, Berisha zbulon detaje nga takimet me Bush-ët për Kosovën 

Lajme, Të fundit

Në intervistën tek emisioni ‘Përballë’, Sali Berisha zgjodhi të kujtojë takimet me Presidentin amerikan, Xhorxh W. Bush dhe babain e tij, kur iu kërkua të veçojë një moment kyç në procesin që i parapriu shpalljes së pavarësisë së Kosovës.

Berisha kujton fillimisht takimin me Xhorxh Bush në SHBA. Ai shprehet se Presidenti amerikan nxorri atlasin, veçoi Kosovën në hartë dhe i kërkoi atij të fliste për të.

“Gjatë takimit me babain e Xhorxh Bush biseda është filluar jo me Shqipërinë por me Kosovën. Ai mori një atlas ku u ul dhe pastaj më tha më fol pak tani për Kosovës dhe hapi atlasin dhe gjeti Kosovën në hartë.” – u shpereh ish-kryeministri.

Lidhur me takimin me djalin e tij, Presidentin e mëvonshëm të Shteteve të Bashkuara, Xhorxh W. Bush në zyrën e vet, Sali Berisha u shpreh se ai kërkoi që t’i flitej për Kosovën dhe rajonin.

“Momenti që dua të ndalem ishte vizita e presidentit Bush dhe takimi me të në zyrën time, në të cilën ai, në prani të delegacionit tonë dhe delagacionit të tyre më kërkon ti thoja cilat ishin mendimet e mia mbi Kosovën dhe rajonin.

Bush mu drejtua haptaz duke më thënë si mendon, kur mendon ti për pavarësinë e Kosovës. Unë i thashë se vetëm pavarësia është zgjidhja dhe ja shpjegova. Pastaj mu kthye dhe më tha: “Kur thua ti?”  Kur më tha kur thua ti, ç’është e vërteta anëtarët e delegacionit të tij u shtangën dhe po më shihnin….” – u shpreh Berisha, ndërsa u ndërpre nga gazetari Lutfi Dervishi, i cili e pyeti nëse këtu interferonte mospajtimi rus për pavarësinë e Kosovës. Berisha u shpreh se Bush i kishte thënë Presidentit rus, Vladimir Putin, se pavarësia e Kosovës ishte e pashmangshme.

“Jo me Rusinë e kishin zgjidhur ata. I kishte thënë në Berlin “Vladimir, Kosova do bëhet e pavarur, e kuptoj që ti sdo por Kosova do bëhet.” Por ai më pyet dhe më thotë kur. Ata menduan se unë do i thoja pas dy javësh dhe ra një heshtje e madhe. Unë i them: Zoti president, meqë ju e keni ndarë mëndjen unë u them që të merrni gjithë kohën që ju duhet për të arritur në një ujdi sa më të madhe të mundshme me partnerët sepse pjesën tjetër, pra udhëheqjen e Kosovës ata me këtë do jenë jashtëzakonisht mirënjohës kur t’i informojë, dhe ai më tha do ti informosh sa më shpejt. Ai e tha pastaj dhe në konferencë shtypi.” – u shpreh Sali Berisha.

©LAPSI.AL 

2 Comments

  1. zotni berisha kur ti mesove filozofin amerikanet e kan pasur te mirstandartizuar dhe tani e kan ne kompjutur mjafton mendimin dhe nxjerrin perfundimin ne detaje dhe ne me mendjen tone me nje laps te thjeshte perpara shpejtesise se teknologjise ,jemi mijra vite drit pas, por e din si ecet me shpejtesin e teknologjis ,ecet me shpejtesin e tre gjerave te besimit sinqeritetit dhe te drejtes,pastaj vin faktet, fuqia qartesia,,,te drejten e ndiejn duan dhe perkrahin te gjith,sepse u krijuam me te eshte natyralitet ,hyjnore u krijuam me te lufta dhe paqa ,[e mira dhe e keqa] qendrojne ne cdo moment ne trupin njerzore por varet cfar njeriu zgjell lle kujt i ben sherbimin ajo zhvillohet ne ndergjegjen e tije por per nje shekull ullheqa shiqiptare nuk i beri sherbimin ,paqes drejtesise vlerave hakut por te kundertes se saje ,dhe fatkeqesisht ju be sherbimi te keqes dyftyresise ,hipokrizis dhe padrejtesise ,dhe keshtu per kete shkak e pesoj gjith kombi shqiptare nga nje ulleheqe e padrejte ,por ne fjalen padrejtesi un nuk jam peshorja se cili me shum dhe cili me pak por as te akuzoj por as te nxis por as te urrej vecse me nje kuptim te percaktuar beni nje analize vetes ,permes te vertetes te drejtes hakut se sa te drejte jeni te gjith dhe keni qene me shiqiptaret per te drejten hakun si e keni ullhequr kete komb pergjegjsit qe perpara zotit keni per sundimin mbi popull per aq sa ju keni pasur ne dore si ulleheqes ne 1 shekull dhe te mendoni kuptoni vlersoni bindeni dhe pranoni te drejten hakun si per veten ashtu dhe per tjeret ,ne vazhdimsi si e drejt dobi qartesi besim unitet zgjillje siguri paqe te brendeshme sukses rregull jo mohim dhe mbetemi tek e kunderta e dobise

  2. pavarsisht gjithcfare ka ndollur kush i beri ,ceshtja i takon krijuesit gjithesise,por thelbi eshte se cili eshte angazhimi i ulleheqesve shqiptare so te organizojne jeten me drejtesi hak ,me qartesi, ku sejcili merr ne jeten e tije drejte pastert,ate cfar meriton ,dhe jep ate cfar i detyrohet shoqerise,permes organizimit persosjes se cilesise ne permirsimin e jetes te cilat rrjellin dhe mundesohen nga sunduesit e drejte,populli orientohet ,ne njohje te cdo gjeje ,qe ka te bejne me dobin zgjilljet paqen e brendeshme qe nga besimi formimi arsimimi ligjet te drejtat ,a munden qe ullheqesit tane te angazhohen ose lene vendin atyre qe sic flasin veprojne dhe flasin dhe veprojne vetem drejte sepse pacmangeshem ate cfar do te mbjellim do te korrim le te mbjellim te drejten do korrim cdo zgjillje dobi,dhe qe ketu e keqa heshte dhe e mira perhapet ,njerzit ne vend qe te merren me thacetheme fitne mashtrime deme ndaj njeri tjetrit nga padrejtesia padituria dhe paformimi do merreshim me dobit mbasi jan te qete se e drejta ju rrespektohet,keshtu ne na vjen cdo e mire sepse krijuesi botnave ka llene garanci per gjith cfar ka krijuar dhe folur ,ne menyre precize,perderi sa sejcili ndjejme per vete vetem te miren po perse te veprojme ndaj tjetrit te keqen ,dhe tjetri ndaj nesh dhe keshtu iken siguria qartesia bindja uniteti vlera ,dobit dhe shtohet ajo cfar ne ndjejme per tjeret e keqa dhe gjithnje me e keqa ,perse ne te mos zhvillojme te drejten miren dhe rendimentin ta kemi zgjillje shpetim ne cdo pikpamje,beni nje llogari ,nje veprim ne padrejtesi dhe nje veprim me drejtesi hak ,do te bindeni se me padrejtesi demi eshte ne proporcion matematik ,dhe nese e veproni me drejtesi hak rendimenti do jete ne shumfish,dobi,ne cdo pikpamje drejtesia seshte vecse burim dobish vlerash,ka lillje me zotin ,perse te humbim pa nevoje nga padija ,nga egoja ,paditurin zoti e disiplinoj me mundesi formimi me arsimim ligje ,vlera fakte,kurse egon e zgjilli dhe disiplinoj me ligje te drejta egoja sejcilit kufizohet sepse sejcili thot kjo eshte e drejta ime deri ketu zgjatet ne cdo kuptim dhe sejcili studion mundesit permes zhvillimit te pafundem te mendimit dhe provon se ku zoti i ka caktuar rriskun ,duke gjetur veten ne kuptimin shpirterore si qenie ne zgjellje te brendeshme dhe merr drejtim qe ne e quajm aftesi profesionale drejtim diturie [shkencore] dhe ne nje periull kohore jep dobin per cilen u krijue duke ju bashkuar rralles per tu bere ndihmes dhe plotesues ne dobi,dhe keshtu shoqerise nga nje organizim dhe drejtim me sundim te urte dhe drejte te shoqerise sone,mundesit e dobive jane te pafundeme ,i krijoj ai qe krijoj gjithcka, e mira dhe e keqa ketu qendron varet kujt ne ne fakt po i sherbejme por fatkeqesisht ,po harxhojme shum energji ne cilesin e fjales vetem keshillimit ,per mire si ullheqesit shpirterore si ato qe dine dhe ndalimin nga e keqa ,,ajo qe duhet te ishte tani jo ky pozicion sa i veshtire rrezikeshem ne bindje dhe keqkuptime mekate qe mbart,po aq kokfortesie dhe mosbindje dhe degradimi mbasi e keqa e beri punen e vet dhe njerezve u iku besimi ndienja vlersimi qe elle fjala e mire nuk perfillet,,sepse u mesuan shkurt fuqi ,deshir veprim para pushtet,dhe nuk pyesin ceshte jeta dobia zoti frika ndaj ndeshkimit tije ,krijimi krijesat masa rregulli drejtesia funksionimi jetes dobive qellimi krijimit pergjegjsit domosdoshmerit e dobive zgjilljeve ,qe vin me kuptimin e ullzimit krijuesit,dhe praktikimin perhapjen e tije,kjo ju duket enderr sepse dolen njerez me emrin zot zoti sali zoti rama ,zoti filan ,dhe keta dalin perpara popullit bejne fushat dhe premtojne me votoni mua ,se un do beje ket e ket ,sa marrin voten pastaj popullin se shohin me me sy vecse e shtrullin me kufizime ligjore taksa por asnjehere premtimin se mbajten ,urdheroni ,ju zotet e premtimit,,ku jan premtimet ne nje shekull sejcili per kohen e vet,mua nuk me hyne ne pune se cfar bejne keto lloj zotash por mua me intereson 2 gjera 1 e drejta haku 2 mundesia,[qe vjen me organizim sipas drejtesise hakut ,qe kete e krijoj dhe percaktoj vetem zoti]kete e ka ne administrim vetem zoti qe mundeson ullheqesve qe kan sundimin mbi popull ,ku ne si popull nuk kemi te drejte te dalim mbi te,zoti mallerishem i ka vene cak ,per te mos degjuar dhe respektuar prindin ,kur ai jep urdhera ne kundershtim me ligjet e zotit,kete e keni ne kurane,ka ajet kuranore qe eshte ligj i zotit qe flet per ceshtjen kulminante padrejtesin,per prindin po kush eshte ulleheqesi perpara ati qe me beri koken ,ta degjoj dhe respektoj ne padrejtesi,por i madhi zot,na beri pergjegjes te gjitheve per tre gjera ,per zemrem ,fjalen dhe vepren ,zemra [cfar ndjejme dhe dim ]cfar flasim nga ajo qe dim ]dhe cfar veprojme me ate cfar dimdhe perhapjen e saje ,zoti na beri obligim te mesojme diturin te punojme me te dhe ta perhapim ate,me urtesi mirkuptim bindje ne menyren me te mire,ky koment dhe shum si ky nuk jan akuza ,fakti nuk eshte akuz sepse eshte qellimi te kuptohet qe te moh humbim kohe me te kaluaren tashmen por te hellim veshtrimin nga e ardhmja sepse per ne me e cmueshme eshte per ate cfar na pret ne cdo kuptim, sesa ate cfar lam pas, prandaj i ftoj te gjith me durim meshire dhe pergjegjsi te llogarisin punet e veta sipas ullzimit te zotit ,perpara se vet zoti te na marre ne llogari ,kjo eshte me e mallja veshtira ,sepse ne kete bote njeri tjetrit ,mund ti bejme padrejtesi mund ta mashtrojme grabisim mbysim dhunojme ,por ju ftoj te meditojme se cfar ne fakt i malli zot ,na shperblen dhe ndeshkon per veprat tona te drejta apo padrejta ne dy botet ,sepse nese mendon se padrejtesia triumfon dhe zoti shperblen ,te lexojne librin e zotit dhe bindet vete ,sepse po zhgenjehet ,kurse ne sejcilit qe din e ka borxh keshillimin per mire dhe ndalimin nga e keqa,un ne cdo koment jam perpjekur qe nje pergjegjsei te tille ta trajtoj ne shpjegim ne menyren me te lehte bukur pelqyeshme dhe pranueshme sipas nivelit te zhvillimit dhe kuptimit te zhvillimit kohes,me keto fjale dhe kuptim mbi bazen e ligjeve te zotit fakteve shkencore ,anes se inteligjences intuites per tia bere te kuptueshme sipas kohes zhvillimit qe gjithcka thashe gjene mbeshtetje ne kurane dhe synet ,ne lillje me keshillimin per mire dhe ndalimin nga e keqa,tani per ti mesuar detaj per detaj sakte dhe ne menyre precize keni ligjin e zorit kuranin synetin profetik,dietaret teologet ,ato dine ullzimin detaimin fetvane jane 1 nga 4grupet njerzore qe rujne njerzin nga shkatrrimi un jam besimtare i thjeshte i grupit 3 guximtaret ,per te thene permes fjales se lire pa kritere ,mendimin e mire ne mendyren me te mire keshillimin per mire dhe ndalimin nga e keqa duke ju treguar me gisht meditoni pyesni binduni se cfar po beni qe sipas te vertetes te ndjeheni te shpetuar per veten tuaj duke qene te drejte me tjeret,, ju nuk ju mungon dituria njerzit mundesi ,un e bera sepse jua dua te miren te gjitheve ,un ndava me ju pergjegjsit hakun me ju qofte dhe nje fjale te mire ,aq sa ka sejcili pergjegjsi perpara zotit vet,ju ftoj ne meditim dituri urtesi unitet vlera drejtesi dobi shpetim zoti ju ullzofte me meshiren e tije zoti ju falt nga meshira tije dhe ndryshimi juaj,me shum respekt

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu