• |
ide | kryesore

Maks Velo rrëfen çfarë ndodhi me Fatos Lubonjën në burgun e Spaçit

Lajme, Të fundit

Artisti dhe shkrimtari  Maks Velo i ftuar në emisionin “Kjo Javë” në News 24 publikoi për herë të parë dosjen e tij, të cilën ka pak kohë që e ka marrë nga Autoriteti për Informim mbi Dokumentet e ish-Sigurimit. Velo tregoi për takimin e parë me Fatos Lubonjën dhe gjestin e tij heroik në burg duke refuzuar punën si skllav.

“Me Fatosin jemi takuar për herë të parë në autobus, po shkonim për në Spaç. Shkuam deri atje, pastaj Fatosi ishte atje për disa kohë dhe e çuan në Burrel. Gjatë asaj kohe ishte një nga miqtë e mi më të mirë, por ka kohë që nuk kemi marrëdhënie të ngrohta, por do të them të vërtetën.

Kur isha në Spaç nuk kam parë një qëndrim të tillë si i Lubonjës, ishte qëndrim heroik dhe me shumë risk. Sepse Fatosi tha: Unë nuk shkoj në punë, se jam dënuar me heqje lirie, jo me punë si skllav.

Kjo ishte e rëndë për sistemin. Ishte i pari Fatosi që e tha këtë dhe për muaj të tërë i qëndroi, pavarësisht se e fusnin në birucë, e linin një muaj e nxirrnin ai akoma vazhdonte. Ai ishte person heroik, unë nuk jam i tillë,” – tha Velo.

9 Comments

 1. Respekte.

  p.s dihet pse jane prishur marredheniet, Maksi shpresoi qe nepermjet Rames te behej personazh i rendesishem. Tosi, heroik, e pa i pari Ramen se cfare ishte dhe nuk pati asnje ngurim per ta kundershtuar.

 2. E drejte Skerdi! Gjithsesi Tpsi priti dhe shpresoi shume te Rama. Deri tani me shume mbahet mend per mbeshtetjen ndaj Rames sesa per kundershtite ndaj tij(qe jane ne proces)
  Natyrisht me mire vone se kurre!

  1. Tosi e ka kundershtuar ngjitjen e Rames qe ne mesin e viteve 2000. Nese prisni qe Tosi te jete ne sinkron me cdo gje qe thote PD keni pritshmeri jo realiste. Tosi eshte i vecante pikerisht sepse nuk e ka patur problem te jete vetvetja.

   Akoma me shume, Tosi e kundershton sot Ramen per lidhjet me oligarket qe Basha ka frike ti permende. Tosi shkon me larg dhe me fort sec guxon PD-ja sot ndaj Rames.

 3. qe te dy ne syndromin e stokholmit .nuk u shkeputen kurr nga koministet e stalinit so ramizi,ruqi,majko,meta,rama.mafhe i sherbyen me zell dhe vazhdojn dhe sot.

  1. anonimus kush ta futi roshi ne goj,doshi ne vesh,frroku ne hund apo meta me ngjal e pall ne lalz si rames.antisemit ke ramen qe fyu jahudit me fjalen qifut,o qelbesir stalini,lenini,e putini.u kam un faj qe merrni kokain e lesh negjmije.ik ne qenef negjmije se rama dhjer ish ne kosov nga ramushi i lepiu bythen si metes ne shtepi te ramushit..

 4. Ky anonymus shpeshsi kundershtar i shprehjeve te komentuesi ARI i kondra vihet edhe me ofendime. Cdo njeri nga ne me komentet e tija tregon opinionine tije ne nje problem te caktuar, por ARi aqe din, e mendone ato ishfaq ne portal.Te shfaqesh ne kete portal me ANONYMUS si krim pa thene mendimin ne artikull dhe te besh ofendime, tregon guakesine mendore, e edukaten komunikuese ne maredhenie me komentuesit. Une theme dhe kam thene se tipa te tille jane servile te partive e politikes ditore qeveritare. qe mundohen te rrezojne mendimet e lira te njerezve qe ta kufizojne sa ma shume demokracine. Persa u perket dy protogonisteve me aktivitet per demokracine , mua me duket se z LUBONJA eshte me kontribues, e opozitar qe ka ndihmuar deri dikume opinionet e tije ne sherbim te demokracise. Per z VELO. sjm shume optimist, te me falin lexuesit mbasi– njerezitqe nuk besojne ne zot, jane pa shpirt. katile. e mendojne vetm per unin.

 5. Duhet ndarë mirë se kush e shan e kush e kritikon Lubonjën.
  Që të vësh në dukje faktin se Lubonja ka të ngulitur në vetëdijen e tij politike, akoma parime marksiste të provuara si të deshtuara, kjo nuk do të thotë se po e “shan” Lubonjën.
  Kjo hyn thjeshtë në debatin e lirë demokratik të mendimit ndryshe.
  Sa për “kujtimet” e Maks Velos në burg, që e bën hero Lubonjën se paskej kundërshtuar dhe atje diktaturën enveriste, me thënë të drejtën e shoh me skepticizëm kujtesën e Velos që ka dhënë shenja të herëshme të mplakjes së trurit e si pasojë edhe të kujtesës.
  Pakej qenë vërtetë kaq trim Lubonja sa në burg të kundërshtonte diktatorin ?
  Ajo që dihet e që tashmë është verifikuar me fakte, është se trima të tillë i zhdukte fizikisht diktatura enveriste qoftë edhe për një fjalë goje e jo më për një kundërshti me veprime konkrete.
  Më ka bërë përshtypje se Lubonja, është vërtetë “trim” për ti quajtur në distancë të gjithë politikanët e partitë shqiptare si “banditë”, por asnjëherë nuk ja ka mbajtur atij që të bëhet “trim” e të ndeshet publikisht me Edi Ramën duke e quajtur “bandit”, as në opozitë e as në pushtet.
  Në një debat me shefin e opozitës, z.Lulzim Basha, e pashë të qeshte me ligësi , se bëri “trimërine” që ta ofendonte ate me fjalën “bandit”.
  Trima me opozitën bëhen vetëm burracakët.

  1. Tosi e quan bandit Ramen prej vitesh per lidhjet e tij me Zamir Mane, Hysenbelliun e kompani nderkohe qe PD-ja nuk guxon ti permende keta. Eshte absolutisht e pavertete qe Tosi qenka frikacaku ne kete mes, nderkohe qe eshte PD-ja qe eshte totalisht e kapur.

   Dhe sa per info, eshte Rama qe refuzon te dale ne debat me Lubonjen dhe Bushatin.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu