• |
ide | kryesore

Nishani flet për lobimin rus në PD: Stisje për të larguar vëmendjen nga droga

Lajme, Të fundit

Ish-Presidenti i Republikes, Bujar Nishani i cilëson stisje artificiale dyshimet e ngritura nga revista amerikane “Mother Jones” se kompani ruse kanë financuar për lobim për Partinë Demokratike në Shtetet e Bashkuara të Amerikës për të dëmtuar imazhin e Shqipërisë dhe krijimin e trazirave në Ballkan. Duke folur në një intervistë për Tv Klan mbi këtë çështje, artikullin preferon ta cilësojë një investigim bulevardesk, për të cilin thotë se është kthyer në kauzë nga qeveria shqiptare për të larguar vëmendjen nga situata e krimit, drogës dhe korrupsionit që po kalon vendi dhe njëherazi për të asgjësuar opozitën.

“Është stisje e debatit politik që qeveria kërkon të krijojë një kauzë të re për t’i ikur problemeve si varfëria, azili i shqiptarëve, shkatërrimi i institucioneve, trafiku i drogës nga ai i kanabisit tek ai kokainës, dhe korrupsioni. Është një kauzë që nuk ngjit, sepse Partia Demokratike është lindur për të sjellë produkte pro-euroatlantiste deri në aktin më madhor të anëtarësimit të Shqipërisë në NATO. Vet zoti Basha kryenegociatori diplomatik i procesit”.

Ish-Presidenti thotë se lobimi nuk është një fenomen i ri për partitë politike shqiptare dhe si një mekanizëm ligjor të dikton bërjen e transprencës, proces që ai thotë se Partia Demokratike e ka bërë, e që sipas tij do të duhet ta përsërisë përballë akuzave në rritje që vijnë nga qeveria.

“Dokumentet që janë depozituar, komunikimi që është kryer i krijon të gjitha hapësirat për të pasur transparencë. Patjetër që këtë PD dhe zyrtarët e saj duhet ta përsërisin”./Tvklan

2 Comments

  1. E shikoj kete xhytrimin qe ishte dy here minuister ,nje here i brendshem dhe president si tenton apriori te amnestoje nga njera ane perdorimin e parave te pista,lidhjet me kanalet e zeza ruse ne rastin e lobimit direkt nga lideri partiak i tij ,duke shendrruar nje sukses te institucioneve shqiptare qe pershendet shtetet aleate, ne nje krim te cilin po tenton qeveria e kryeministri ta mbulojne.O Zot i madh, si eshte e mundur kjo? SHBA-te dhe vendet e perendimit luftojne drogen tash se paku 100 vjete,kane polici dhe agjensi speciale per kete lufted dhe nuk arrine ta zvoglojne se lere ta qrrenjosin vete te keqe te madhe.Ne asnje shtet opozitat autoparlantet mediatik te saje nuk e kane kauze kryesore as as nuk trumbetojne perdite se lere ma te akuzojne qeverite dhe shtetin e tyre siq ndodhe ne Shqiperi.SHBA-te me polici me dea e te gjitha mjetet nuk kane arritur ta zvoglojne drogen .Gjithe kjo zhurme e keto akuza vetem e demztojne imazhin e vendit dhe pengojne luften kunder droges.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu