• |
ide | kryesore

Analiza e Lubonjës/ “Situata do të shpërthejë, rrezikojmë nënshtrim nga qeveria”

Lajme, Të fundit

Analisti Fatos Lubonja e sheh situatën e tensionuar mes opozitës dhe mazhorancës si një prelud të një situate konfliktuale dhe shpërthyese. Më e keqja sipas tij do të jetë nënshtrimi ndaj kësaj mazhorance.

“Dhuna bëhet mjeti i vetëm dhe ndërkombëtarët. Ka mungesë dialogu, komunikimi. Për mua ata të Kukësit duhet të ishin në hetim të lirë, por problemi është prokuroria. Opozita mund t’ja hedhë miellin Prokurorisë.

Problemi agravohet dita ditës. Këtë mazhorancë e shoh tepër arrogante. Ajo që më shqetëson është që janë gjithë këta deputetë që i shohin haptazi këto koncesionet që duken hapur si grabitje, 2 mln ai Kastrati e do marrë 400 milionë pas ca vitesh. E këta deputetë nuk thonë një fjalë.

E krijohet pastaj një situatë absurde. Nëse është një grup njerëzish me Ramën në krye që kanë ndërtuar një sistem, e këta të tjerët pastaj marrin një thërrime e rrinë rehat…

Nëse Arta Marku do kishte hapur procedura për këtë lloj koncesioni që siç doli ishte dhe falsifikuar, e bëhet fjalë për humbje të mëdha, unë shoh një situatë që mund të jetë shpërthyese. Këto janë preludet e një situate që do ketë konflikt ose do ketë autoritarizëm të plotë të partisë në pushtet.

Këta duket sikur e kanë drejtësinë të tyre ndaj edhe flasin kështu, se thotë kanë frikë se do ju fusë reforma në drejtësi në burg, ndërkohë edhe këta duhet të kenë frikë”,- u shpreh analisti ne emisionin “Studio e Hapur” te gazetares Eni Vasili.

10 Comments

 1. Ky KM e ka ne gjak autoritarizmin te cilen ia perforcon semundja e gallofo manise.Perafersisht e ka shpallur pushtetin e UNIT, sepse kur thote qe opozite nuk ka , oponence nuk pranon ky, i cmendur nga sistemi, por edhe pushtetomania eshte bere rreziku me i madh per ecurine demokratike e ekonomike te jetes ne ven. Fatkeqesi eshte se edhe tufa e qelbesirave, si zagare, ne mungese te oponencese bejne me te fuqishem kete pushtues euforik. Vendi do shkoi drejt falimentit me kete platforme e metode shtrengimi e mos komunikimi. , andaj sa pa ardhe fundii jone, eshte me mire te shporretmendje ziue keqeberesi, keshtu do mund te shpetojme te ardhemen, e ndergjegjen ndaj pasardhesve. Mbushja e kupes nga qelbesirat nuk durohet me. PROTESTA DERI NE LARGIM.

 2. Ky skizofreni fytyrepaqaver i bjen te njejetes melodi te perplasjes e destabilizimit,te rikthimit ne situata te vitit 1997,pra te melodise te cilen po e orkestron Kremlini ,me qellim te destabilizimit dhe futjes se Rusise ne Ballkan.Ne shqiperi jane me hir apo pahir dhjetra autoparlante mediatik te paguar nga Rusia per ndezjen e konflikteve deri ne shkatrrim e gjakderdhje,njeri nder me te zeshmit eshte ky skizofreni qe trathetoi babain e tij dhe i cili haptazi me paraqitjet e tija mediale nxite perplasje e konflikte.Sipas meje ky as nuk eshte njeri normal ,por eshte shume i rrezikshem ne rrethanat aktuale.

  1. Shko në shkollë o injorant dhe mëso të shkruash dhe pak histori, Rusët dhe sllavët në Shqipëri i kanë sjellë komunistët dhe neokomunistët o këlysh rilindas.

 3. Do shpertheje ne bythen e Lubonjes me siguri sepse nuk ka shanse te mashtrohen shqiptaret nga keta bytheq.re si puna e kesaj karikatures qe nxite njerezit ne dhune.I ka hargjuar Berisha te gjitha bonuset e besueshmerise dhe kjo strategji nuk ka asnje mundesi te sjelle kodoshet e SHQUPIT ne pushtetPo tkurret PDS perdite e mos te flasim per LSI-ne e cila tashma pothuajse nuk ekziston.Shqiptareve u duhet alternative e prespektivee jo dhune,e shkatrrim.

 4. Po, shqiperise i duhet alernative tjeter ne opozite, dhe jo opozite me ata qe e vodhen dhe e shkaterruan shtetin me vite te teta si PD dhe LSI…

  Deri sa te spastrohet oppozita, lere te qeverisi kjo qeveria e tanishme, megjithese te gjithe politikanet ne shqiperi njesoj jane, por me sa po shohim, vitet e fundit tregojne qe ka shume ndryshime nga sot dhe ajo ish qeveria e Sales dhe ushtarevet e tij qe shkaterruan/degjeneruan shtetin dhe mentalitetin e shqiptarevet..

  Shpresoj qe intelegjentet e ri shqiptare qe jane ne shqiperi apo neper evrope, dhe qe kane shkollimin dhe mentalitetin e duhur, se shpejti te kthehen ne shqiperi e te kontribojne per vazhdimin e ndertimit te shtetit shqiptare, vetem ky variant do sjelli firmat e huaja ne shqiperi, dmth, punesim per shqiptaret ne shqiperi.

  Firamt e huaja qe te vendosen ne nje vend, duan te kene; shtet ku zbatohet ligji, qetesi, drejtesi te pavarur, drita e uje 24 ore.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu