• |
ide | kryesore

Të martën hapen negociatat. Po Tahiri?

Kryesore, Lajme

Java që vjen do të jetë vendimtare për Shqipërinë sa i përket procesit të integrimit, pasi do të mësojmë çfarë do të ndodhë me hapjen e negociatave me BE-në. Deri më tani asgjë nuk dihet me siguri. Tv Klan ka raportuar se të martën vendi ynë do të marrë dritën jeshile nga Komisioni Europian. Pra, pritet të kemi një rekomandim pa kushte për hapjen e negociatave për anëtarësimin në BE. Kjo do të komunikohet nga Federica Mogherini dhe Johanes Hahn të cilët do vijnë për vizitë në Tiranë. Por ish-ministri i Jashtëm, Besnik Mustafaj, ka treguar sot bisedën që pati zhvilluar me një diplomat të akredituar në vendin tonë. Ai i kishte thënë se një vend anëtar i BE-së është kundër hapjes së negociatave për shkak të Saimir Tahirit.

Ish-ministri i Brendshëm po i bëhet një barrë e rëndë Shqipërisë, tha Besnik Mustafaj, duke iu referuar bisedës me diplomatin e akredituar në Tiranë. Tahiri akuzohet nga opozita dhe prokuroria si i përfshirë në trafikun e drogës me grupin e Habilajve. Emri i ish-ministrit të Brendshëm përmendet edhe në raportin vjetor të Fredoom House. Refuzimi i PS-së në Kuvend ndaj kërkesës së prokurorisë për arrestimin e Tahirit, e zhbëri përparimin në luftën kundër kanabisit gjatë vitit 2017 vlerëson ndër të tjera Freedom House.

“Bllokimi i kërkesës së prokurorisë me vota parlamentare, shoqëruar me agresion verbal nga ana e Ramës ndaj prokurorëve që bënë kërkesën konsiderohet fenomen veçanërisht negativ për shkak se cënon pavarësinë institucionale të prokurorisë nga politika’, thuhet në raport. Nga ana tjetër, ambasadori amerikan Donald Lu, u shpreh para një jave se besonte që Tahiri ishte pranë ndjekjes penale për çështjen për të cilën akuzohet.

“Shikoni Saimir Tahirin, ish-Ministri i Brendshëm shumë i fuqishëm. Po hetohet dhe besoj se jemi pranë ndjekjes penale në këtë çështje. Nuk jemi pranë përfundimit të çështjes, por është pozicioni i Qeverisë së SHBA dhe i Ambasadës së SHBA se çështja kundër Saimir Tahirit meriton të vendoset nga një gjykatës, jo të vendoset nga politikanët, jo të vendoset nga prokurorët që nuk bëjnë punën, por duhet të vendoset nga një gjykatës që do të shohë me transparencë provat e çështjes. Kemi parë tashmë në media shumë prova…” – tha ambasadori Donald Lu.

Ndonëse paraprakisht është raportuar se rekomandimi për hapjen e negociatave do të jetë pa asnjë kusht, për shkak të progresit të vettingu, reformës në drejtësi dhe luftës kundër kanabisit e krimit të organizuar, mbetet për t’u parë si do të rrjedhin gjërat në hapësirën dy mujore nga dhënia e rekomandimit deri tek marrja e vendimit përfundimtar prej Këshillit Europian. A do ta kushtëzojnë vendet skeptike hapjen e negociatave me arrestimin e Saimir Tahirit? Mbetet të presim!

©LAPSI.al 

13 Comments

 1. Nje klithje e deshpruar e djallezore e luciferrit autor i ketij shkr,imi i cili po te pyetej dhe ta kishte ne dore do e ndizte flake Shqiperine ,do te deshironte rreke gjaku te shqiptareve vetem te bjere Edi Rama.Autorit fytyre leshatuk me surrat te paraardhesit te njeriut dhe sojit te tij nga kazani mediatik e politik, me ne krye dy vrases te shqiptareve : Berisha-Basha po u dridhet toka nen kembe ne keto qaste.Si duket skenari per nxitjen e kaosit e shkatrrimit deri ne gjakderdhje e kataklizme u deshtoi.Shqiptaret nuk pranuan ma te instrumentalizohen per qellimet okulte te pushtetit te Drakulles me emrin Berishe dhe vampireve te tij.Skenari i tyre qe me kaos e perplasje, si ne vitin 1997, ta ndalin zbatimin e reformes ne drejtesi dhe ta kthejne Shqiperine ne piken zero deshtoi.Nga gjithe ai skenar ,nga ky shkrim kuptohet,se u ka mbete nje fije shprese imagjinare,qe pa prova e fakte te arrestohet Saimir Tahiri me shprese se Saimiri do te denonconte Ramen e keshtu te rrexohet qeveria e te ndalet se paku edhe pak kohe zbatimi i reformes ne drejtesi.Me siguri per kete kaste politike e mediatike dita e marte dhe hapja e negociatave eshte dita e kiametit.Keta me me deshire do kallnin flake vendin dhe do ecnin neper gjakun e shqiptareve se sa integrimi i Shqiperise ne BE,qe do forcoje edhe me shume poziten e Edi Rames dhe do te shpejtesoje zbatimi i reformes se drejtesise e kjo si duket eshte fundi i politikes djallezore berishiane dhe fundi i gazetarise mercenare.Mielli dhe skenat e shemtuara ne parlament dhe perpjekja per bllokimin e Rames ne Parlament ishin perpjekjet deshpruese me te cilat shumica dermuese e shqiptareve qeshi me neveri.Shqiptaret sot jane me te vendosur se kurre per integrim dhe per nje shtet normal dhe fare nuk u pelcet pse politikanet qe ju shkatrruan prespektiven dhe jeten,qe i vrane e i vodhen do te shkojne prapa hekurave.Secili te pergjigjet para drejtesise per vrasje,vjedhje,korrupcion dhe per shkelje te ligjit pa marre parasysh partine,postin, madje qofte ai edhe mbi shtatdhjete veqar.Edhe Saimir Tahiri pa asnje hesitim neqoftese prokuroria ka prova dhe fakte,por jo pse i teket dikujt.E martja do te jete fitore per shqiptaret dhe disfate per politiken deshtake e intrigante te SHQUPIT.

  1. Nj mut do të hani të martën, sidomos ju këlyshët rilindas që u japin asistencë për të hangër mut nëpër portalet që ua shajnë me të drejtë babën tuaj.
   Meqënëse nuk ju pëqen ky portal shkoni mer plehra ke merua.

 2. Tahiri eshte leva qe i ka shkaterruar krejt kullen e mashtrimit me ate pseudo-Reforme drejtesie atij kinezit Lu! Ngado te rrotullohet sot Drejtesia me ose pa reforme, Tahiri i del perpara e nuk e le te beje asnje hap. Me nje ish-Minister te Brendeshem 4 vjet ne detyre ne preher te klaneve te droges, eshte Lu ambasador-guvernatori me i felliqur se vete Rama para opinionit jashte e brenda Shqiperise. Por minarja nuk fshihet ne thes, sado te mundohen ta mbrojne apo ta shesin Tahirin, ai qorri vogel do te jete ai qe do ti marre me vehte ne humnere si kete qeveri te trafikut droges, si ato pseudo-ambasadore qe gjoja kane marre flamurin e drejtesise ketu.
  Tahiri eshte gangrena nga ku qelbi duhet nxjerre se perndryshe ne se mbahet brenda do qelbezoje krejt drejtesine e aq me teper ato lojrat me reforma te mbetura ne tentative sa kohe Tahiri vazhdon te jete akoma paturpesisht ne salle te Parlamentit, qofte dhe si deputet “i pa varur”

  1. Jeni kapur per nje fije qimeje k.ri more te mjere,Saimiri nuk paraqet sot asgje ,as nuk e mbron askush.Neqoftese ata prokuror qe kerkuan arrestimin kane me te voglen prove pos muhabete kriminelesh ta arrestojne,ai endet i vetem nuk e mbron askush.Pastaj bytha juaj te kapi me ambasadorin e SHBA-ve ,merrne me mend sa te “medhej” jeni.Keni kthyer kunder jush gjithe partneret dhe aleatet nderkombetare,ne krah keni vetem Rusine dhe Serbine.Keto jane te interesuar per destabilizim e rremuje ne Ballkan e ju me siguri kete e deshironi per Shqiperine sepse ne kushte dhe me norma normale nuk keni shanse ta mundeni Ramen.Tani vete gjykoni ku jeni .Askush nuk ua vare as nuk flete me ju seriozisht.Po ku mund te kete partneritet me ata qe ndezin tymosese e hedhin miell e veze ne Parlament.Edhe te ju kish paguar Rama me para nuk do vepronit me shume ne favor te tij.Mentaliteti juaj eshte ende ne kohen e renjes se murit te Berlinit.

   1. Prisni legena se po ju vjen fundi i të hangmes qyl vetëm duke hangër mut nëpër portale në mbrojtje të edvinit që vetëm ju debilave ju duket se është i pa prekshëm.
    Në burg e ka vendin edvini i pari epastaj me radhë.
    Prisni se nuk keni parë gjë akoma!

   2. I paemer (edhe ate te vjedhur e ke ), Saje Qorri ka qene 4 vjet ministri i “suksesshem” i Qeverise Rambythes, arrestimi i tij i jep fund Rambuythqeverise. Ne se as kete nuk e kupton, kerko ne bote ndonje qeveri qe te kete vazhduar qeverisjen pasi i arrestohet nje minister per perfshirje ne mafie, e ca me keq ne trafik droge! Dhe leri ato perralla me mur Berlini e dil e shiko mutin e varferise qe e ka bere sa nje kala ai Rambytha jot pederas o i qorruari vullnetarisht e tru shplari menderisht rilindIdjot

 3. Saimir tahirin duhet lirua nga procesi cirk,se shef i tahirit ne eksporte barishtash ne itali e evrope,ka ken rama, e gjjthe ps,dhe vetë gjykatat garanti qe klani narko shteti nuk gjykohet.
  alore.a te gjykohen se pari vet gjykata,dhe shefat e policis,rama ps-ja dhe tahiri i fundit.
  pra ne drejtesi nuk denohet vetem nje nga klan banda,por te gjithe.

 4. Kete e thone vetem gazetaret b.. q.. te portalit te Zenit se ne fakte shume vende te BE-se kane kerkuar arrestimin e kryekriminelit Sali Berisha.

  1. E vertete eshte dhe kane te drejte nderkombetaret.Kryekrimineli dhe kryeqelbesira e politikes shqiptare i cili e kontaminoi arenen politike te vendit tone eshte vete SB ,i cili edhe sot si plak i rrjedhur nxjerre nga goja qenef vetem intriga,genjeshtra,urrejtje,fyerje ne perpjekje te nxise perplasje e gjakderdhje ,te ktheje edhe nje here vitin 1997.Ky eshte pergjegjes pwer qindera vrasje e per plaqkitje dhe gjitha keto i beri per te mbajte pushtetin dhe per te rrite pasurine e tij ,te femijeve te tij,familjes biologjike e politike edhe me qmimin e jeteve dhe gjakut te pafajshem.Drejtesia do te behet me hire ose pahire dhe kjo do te spastroje kete gjak te ndyer nga politika,pra spastrim nga te djathtet dhe te majtet te gjithe atyre qe vrane e varferuan shqiptaret kunder gjitha ligjeve te drejtesise dhe te Perendise.Me siguri ne kete kolone djajesh bajrakun do ta mbaje ai qe e meriton me se shumti.

 5. Kalifi islamik neo-ottomani edi rama,sa e ngarkon akuza per grabitje privatizim ,prone private qeveie dhe administate,po aqe e ngarkon akuza per poshtrim perdhisje me identitet e historin shqiptare,ku me viziten e kriminelit erdogan turk,qe ka berë 45000 viktima ne kurde te turqis ne 35 vite,dhe poshtron ne menyret me te poshter roberin 500 vjeqare shqiptare nga barbaret osmano-turk,ku ngritë flamurin gjigand te turqis ne kruje,apo wytet tjeter se kame harruar ekzakt qytetin.
  PS nuk eshte parti,por nhe ish taborre i haxhi qamilave qe nuk pranojshin pavarsin e shqiperis me 1912 ten.
  esat pashat brirë nuk kane pas,por te njejte me ps-istat pa identitete te çertifikume.

 6. Per fatkeqsin e shqiptareve ne nuk jemi munduar asnjeher me bo shtet serioz. Politikanet tan e kan par pushtetin si oportunitet dhe asnjeher si pergjegjesi. i kan par ministrit si rikthim pronash. e megjithate hapja e negociatave eshte lajm i mir per shqiptaret dhe lajm i keq per politikanet pasi do u shtohet monitorimi. por veshtir se mund te behet shtet me kete klas politikanesh. duhet arrestuar tahiri e gjith bashkepuntoret apo urdheruesit e tij, perfshi dhe Ramen. por gjithashtu, shalabajga si saliu, mediu, basha , Like floriri me ze e me figur, qe te gjith keta duhet te jen shok qelie. smund te durohet nje president i till qe e ka pa gjith populli me ze e me figur se ca eshte. Smund te mbajm nje kryeminister te till qe na e shet si suksesin me te madh te qeveris Tahirin dhe sot e peshtyn dhe e perjashton nga PS se i dolen te palarat. po gjithashtu smund te shofesh as edhe PD si alternativ ku kryetari i saj , pervec lobimit kunder Shqiperis (akt i lart tradhetie), ka shit det e ka vjedh lek nga xhepat e shqiptareve. Mashturs ne max. Zgjidhja; derisa te ket shenja serioze se keta te lartpermendurit te fillojn te paguajn per ckan ber, Shqiperia ka per te qen gjithmon Shtet rrumpall e narkoshtet. Deri atehere duhet me i kerku llogari te gjitheve (po. NUK KA POLITIKAN TE MIRE O SHQIPE.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu