• |
ide | kryesore

Tom Doshi ‘non grata’ në SHBA, çfarë thuhej në Wikileaks për deputetin e Shkodrës

Lajme, Të fundit

Tom Doshi ka fatin e Adriatik Llallës. Njësoj si ish-kryeprokurori edhe ai e ka të ndaluar të hyjë në SHBA. Ish-deputeti i PS-së, i cili e rimori mandatin në Shkodër përmes PSD-së, ka qenë më herët i përmendur në raportet e ambasadës amerikane për kriminalizimin e politikës shqiptare. Kujtojmë këtu ato çfarë janë publikuar nga Wikileaks. Në kabllon ‘’TIRANA 00000552  002 OF 002’’, Wikileaks publikoi një korrespodencë të ish-ambasadorit amerikan në Tiranë John Ëithers me Departamentin Amerikan të Shtetit.

Në këtë dokument të 13 gushtit 2009, klasifikuar nga Wikileaks si shumë i rëndësishëm, Withers shkruante se “Shkelësit e ligjit u kthyen në bërësit e tij’’. Withers, sipas Wikileaks-it përmend si të lidhur me krimin Tom Doshin, Lefter Kokën, Sokol Olldashin, Paulin Stërkaj dhe Gramoz Ruçin. Po çfarë shkruhet konkretisht për Tom Doshin.

Tom Doshi: Një deputet i PS nga Shkodra, Doshi, u veçua në Raportin e të Drejtave të Njeriut për sulm fizik ndaj një gazetari në Hotel Sheraton, ishte një figurë e rëndësishme në financimin e përpjekjeve të PS-së në zgjedhje. Ai njihet si deputeti më i pasur, me një pasuri të deklaruar prej më shumë se 15 milionë dollarë dhe është e gjithashtu i dyshuar për trafik narkotikësh. Doshi ka shërbyer në parlamentin e mëparshëm si një deputet i PD, para se të kalonte tek PS-ja pak para zgjedhjeve.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu