• |
ide | kryesore

Xhafaj tregon përse vëllai i tij nuk duhet të bëjë asnjë ditë burg në Shqipëri

Lajme, Të fundit

Gjatë një dalje për mediat ministri i Brendshëm, Fatmir Xhafaj ka dhënë shpjegimi lidhur me akuzat që atij i bëhen nga opozita për dënimin e vëllait në Itali si trafikant droge.

“Nëse im vëlla do bënte në Shqipëri njohjen e vendimit penal të marrë në Itali, në ngarkim të tij, sipas ligjit shqiptar s’do ta vuante për shkak të dënimit në mungesë. Për ligjin shqiptar në fuqi, ndjekja penale është parashkruar rrjedhimisht; në Shqipëri, Agron Xhafaj nuk do të bënte asnjë ditë burg. Prej vitit 2002, vëllai im ka jetuar në Shqipëri dhe nuk ka pasur asnjë problem ligjor, as edhe një. E verifikuar nga të gjitha institucionet ligjzbatuese të këtij vendi”, tha Xhafaj.

Më tej ai shtoi se nuk ka asnjë kërkesë nga Italia për ekstradimin e vëllait të tij apo ndonjë urdhër arresti ndërkombëtar.

©LAPSI.al 

8 Comments

  1. denim ne munges thot dhjerja e enverit xhafa,po si vajti ouna deri ne xhykaten kushtetuese italjana.pra pati avokat mbrojtes,siq pati sot llalla ne gjykat.kurse kuksjanet ne 2 te nates edhe pa qen fare ne protest i kapni dhe leni ende ne burg.e larguat ne itali qe mos te merret ne pyetje ketu.

    1. Cunat e shtypit te PD qenkan hedhir ne sulm me komente cdo 2minuta. Jepu nga nje doner cunave se e ben detyren per sot.

    2. Kto i di cdo njeri qe eshte ne vitin e 3 ne fakultet te drejtesise vetem ata shulat e PD nuk e dine ose bejn sikur nuk e dine.

    3. Paske mar pune te rende persiper Xhafe. Paske mar persiper ti shpjegosh llumit se cfare eshte procedura penale. Po ku degjojn ata more aman.

  2. O xhafa-po vendimin e gjykates italiane kush e dergoi ne Shqiperi ?.Mos valle ky vendim eshte shkruar me shaka nga ndonje person tjeter per vellain tend ju po denoni njerez qe po dergjen burgjeve per nje lidhje nga hall te energjise elektrike ,ju po denoni njerez per pese gram hashash se jane perdorues te tij ,kurse vellai jot qe po na del koka e trafikut nuk duhet te beje asnje dite burg ,Ju ini -lakuriqer-nate ju shikoni vetem sojin e sorollopin -tuaj ata te jene -te pa prekshem-.

  3. Do me thene ky zoteria do te na thote qe i vellai ka qene dhe eshte trafikant por duke qene se eshte ne Shqiperi prej 2002 dhe eshte denuar ne mungese ne Itali, atehere sipas ligjit shqipetar nuk duhet te beje asnje dite denim…Meqe keta qelbesirat e kane bere keshtu ligjin, po sikur nje i denuar qe ne 2002 te mos jete kapur nga policia ne Shqiperi tani mund te dale dhe te jete i lire???Apo puna ndryshon se ja kemi Italise me te hedhur!!!Edhe dicka, ne Shqiperi faji penal nuk zhduket…pra teorikisht, meqe eshte faktuar qe ky pis eshte mare me droge, vete Shqiperia duhet te kish ndermarre nje hetim dhe nje gjyq penal per shtetasin e saj..dhe kete mund ta beje dhe tani…

  4. Ti me pseudonimin-Une Lubonja–dukesh qe nga komenti qe ke shkruar qe u kundervihesh te tjereve per mendimet qe kane qe mund te jesh –”pedagog-ne unversitetin e -corbes-te edvineve -tahireve-xhafajve-.Sa per ate -gjysme analfabete sidomos une te ve ne maje te —–[K]-arit dhe te vertit si fuge .Ti ne koment e krruan fundin e kurrizit me te tjeret ,po te te haje atje ku je ne zyrat e freshit apo te leshit ktheje karrigen nga te praptit dhekembet e saj futi ne prapanice .

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu