• |
ide | kryesore

Pini birrë se ju bën mirë

Arkiva, Stil
birra.jpg

Në momentin që konsumohet në sasira të moderuara pa e tejkaluar, birra ndihmon në parandalimin e Alzaimerit, në sëmundjet e zemrës dhe shumë probleme të tjera.

Më poshtë do të rreshtojmë 5 motive që të pish birrë i bën mirë shëndetit:

1. Parandalon sëmundjet. Birra parandalon sëmundjen e Alzaimerit dhe mund të ndihmojë në kurimin e problemeve të zemrës. Një studim i vitit 2013 nga Universiteti i Athinës ka zbuluar që birra ndihmon në fleksibilitetin e arterieve .

2. Përmban vitamina. Në birrë ka super nutrientë. Birra ka shumë avantazhe si produkt për t’u konsumuar.

3. Birra të ndihmon që të jesh në formë. Ajo ka shumë pak sheqer dhe ndryshe nga pijet freskuese nuk ndikon në rritjen e sheqerit në gjak sepse përmban rreth 93% ujë dhe kështu është shumë e dëshirueshme nga konsumatorët.

4. Birra të bën të bukur. Sepse është e përbërë nga elbi dhe përmban acid ferulik, që është një antioksidant i fuqishëm që mbron lëkurën nga dielli. Gjithashtu, ajo të ndihmon që të kesh edhe flokët më të shndritshëm dhe të bukur.

5. Riekuilibron edhe hormonet. Që do të thotë: ndihmon që menopauza tek femrat të kalojë pa shumë shqetësime

Kthehu