• |
ide | kryesore

Gjermania, finalistja e parë. Për herë të tetë në finalet e botërorit!

Arkiva, Sport
klose.jpg

Gjermania eshte finalistja e pare e boterorit dhe eshte ne pritje te njohjes se kundershtarit qe do te dale nga ndeshja Argjentine – Hollande. Gjermanet rrahen thelle 7 – 1 Brazilin. Kjo eshte hera e tete qe gjermanet shkojne ne finale. Ne vitin 1978 Gjermanet kane qene ne finale me Hollanden dhe e kane mundur 3 – 1. Ndersa Argjentinen e kane mundur 1 – 0 ne finalen e vitit 1990, ne Itali.