• |
ide | kryesore

Pamje tronditëse/ Momentet e fundit të një kamikazi

Arkiva, Syri i Lapsit
Kamikazi.jpg

Një kamikaz e hodhi veten në erë në zyrat e policise afgane në kryeqytetin afgan, Kabul. Ngjarja u regjistrua më 11 nëntor. Pamjet e kamerave të sigurisë tregojnë të gjithë rrugën që bën kamikaze, nga hyrja në stacionin e policisë deri tek zyra e shefit, gjeneralit Zahir Zahir. Dyshohet se lëndën eksplozive ai e kishte fshehur në të mbathura. Në këtë mënyrë ai arrin të kalojë edhe kontrollet. Filmimet tregojën se ai hidhet në erë pak çaste pasi hyn në zyrën e kreut të policisë, i cili, nuk gjendej aty. Një person tjetër u vra, ndërsa 6 të tjerë u plagosën. Shefi i policisë dha dorëheqjen pas këtij rasti dhe shtimit të atentateve kundër tij.