• |
ide | kryesore

E rrallë/ Kina ndërton Parisin e saj (foto)

Arkiva, Planet
a-residential-area-was-built-around-a-replica-of-the-eiffel-tower.jpg


Nëse viziton qytetin e Tianducheng, një ditë udhëtim nga Shanghai në provincën e Zhejiang në Kinë do të përballeni me një kopje të kullës Eiffel. Zhvillimi në këtë kopje të Parisit në Kinë nisi në vitin 2007, por mediat lokale thonë se për momentin është një qytet fantazmë. Polemikat vazhdojnë pasi shumë e kanë kritikuar këtë iniciative ndërsa të tjerë thonë se do t’i japin një tjetër pamje jetës në Kinën jo edhe aq metropolitane. Ajo që është vërtet e çuditshme është fakti që Kina po “fiksohet” në ndërtimin e qyteteve fantazim dhe që u ngjajnë qyteteve italiane, gjermane, angleze apo franceze. Për më shumë shihni “Parisin” kinez./lapsi.al/