• |
ide | kryesore

E rrallë/ Fotografi italian kap nga Bari majat me borë të Shqipërisë (foto)

Arkiva, Stil
otranto.jpg

Kushtet klimatike të përshtatshme, durim dhe mjeshtëri. Dhe në këtë mënyrë fotografi arrin të marrë një panoramë prej kartoline. Nga Kepi i Otrantos duken majat me dëborë të Shqipërisë nga një largësi prej rreth 70 kilometrash në distancë. Fotografia është bërë nga Cosimo Trono. Ajo që e ka ndihmuar për të bërë foton kaq impresionuese ka qenë pozicioni malor i Punta Palascia, orari perfekt (orët e para të mëngjesit) dhe kushtet e motit ideale. Era frynte nga veriu, ajri i thatë, mjegulla e përhapur dhe presioni i lartë. Rezultati është i dukshëm. /lapsi.al/


Kthehu