• |
ide | kryesore

Ironia e Fugës: E mo, edhe në Melburn ka vjedhje!

Arkiva, Blog
13872645_10153777361403596_8891322009799398278_n-1.jpg

Nga Artan Fuga.


Mos kemi hyre ne fazen robinhudiane te tranzicionit?


Me gjithe keto vjedhje, thyerje bankash, rrembime parash, mos kemi hyre ne nje faze rishperndarjeje pasurie, ku vjedhesit ne menyre inkoshiente e justifikojne veten si robinhuda, si mandrina, si zhakeri, si artura, pra si njerez qe vene ne vend drejtesine, duke shpronesuar nje pasurim te padrejte dhe e rishperndare pasurine ne duar te varferish ?

Ne Ballkan “hajduki” historikisht kane qene komita qe bashkojne grabitje dhe revolte njeheresh.

Po qe se kemi hyre ne kete cikel, pra te vjedhjet e pasurise te popullit nga populli si ne fabrika e kooperativa ne vitet ’80, na ka marre dreqi fare sepse ne ate pike mes vjedhesit dhe heroit popullor nuk ka me dallime ne syte e opinionit.

Mos valle korrupsioni i pandeshkuar nga lart ka si plotesim grabitjen e bankave dhe bankomateve, pikave te shitjes, nga hajdute popullore?

Nuk e di. Nuk e di. Hipoteze studimi e kam ne fushen e sociologjise te krimit.

Mos ma merrni per keq! Por edhe po qe se e merrni, as me prishet qejfi fare…

Apo i fusim nje mendje te lehte propagandistike duke thene : E mo, edhe ne Melburn ka vjedhje!


7 Comments

 1. Nje nivel mizerabel, i

  Nje nivel mizerabel, i zbythur, mat, i zhulosur e i lerosur si forme dhe si gjetje qe nuk ipergjigjet nje diletanti anonim ne formatin e komenteve dhe jo me nje shkrimi akademiku.

 2. to anonymous

  edhe mund te jete njeri i keq, por sikur nuk e ka keq per keto qe flet…..

 3. to anonymous

  edhe mund te jete njeri i keq, por sikur nuk e ka keq per keto qe flet…..

 4. Ke qene gjithmone partizan i

  Ke qene gjithmone partizan i argumetit aq sa sfidoje te tjeret me nikun:…Kush ja mban le te dale.

  Nuk je fare bindes as ne forme dhe ne permbajtje, nuk ke emocion,nuk ke argument, nuk te mbahet mend asgje ne ato qe shkruan, nuk sjell asgje te re. Fjale te tilla si “Haduku“ jane fjale te zbythura, te mykura ku i ka humbur mprehtesia.Nje akademik,nje sociolog mirret me arkitekturen sociale te shoqerise dhe jo me nje shgarravine ilustruese si llogje shoferesh. Lexojme essye te ndryshme ne internet per problemet e shoqerise se sotme dhe si do te jete ne te ardhmen dhe magjepsemi nga forma e nga kendveshtrimi plot argumente e emocion, per kendveshtrimin e ndricimin cfar behet me njerzit dhe si tikin ato(shoqeria). Me vjen keq qe me keqkupton po nuk jam i keq po per mua Ti je MEDIOKER dhe shume Demode boll te shohesh fotografine.  

 5. Ad hominem. Sulmi mbi autorin

  Ad hominem. Sulmi mbi autorin. Sporti i preferuar i komentuesve. Cfare ka thene gabim ju qe e shani?

 6. Jau u them une c’fare ka

  Jau u them une c'fare ka thene gabim. Gjithsej nga hajdutet ordinere le te themi jane vjedhur 5 milion euro ndersa nga politikanet profesionist vetem vjedhja e thesarit te te shtetit rezulton 21 milion pa llogaritur te tjerat e kamufluara si e ashtuquajtura Rruga e Kombit, tec-nat e gerdec-nat etj.,etj. Perse ky mender filozofi apo sociologu nuk i mer ne analize kokat e krimineleve por meret me ordineret?! Thjesht, ekonomikisht humbet buken e gojes (se nuk ka zanat tjeter) Gjeoanalikisht, i biri te jatit (bythelepirsa pushtetaresh).