• |
ide | kryesore

Viti 1993/ Kur Spanjës iu ofrua blerja e ndeshjes me Shqipërinë

Arkiva, Sport
spspspsp-650x358.jpg

Shqipëria dhe Spanja nesër në “Loro Boriçi” do të vihen përballë për të gjashtën herë. Në përballjet e deritashme, të gjitha janë fituar nga Spanja, që ka një golavarazh të thellë prej 24 gola të shënuara dhe vetëm dy të pësuar. Përballja e fundit ishte edhe ajo e shtatorit të vitit 1993, të cilën Spanja fitoi 1:5 në Tiranë. “MundoDeportivo” është kthyer në kohë për të kujtuar se si Spanja kishte mundësinë ta blinte këtë ndeshje. Një ndërmjetësueses spanjoll që kishte fluturuar me ekipin, i kishte ofruar mundësinë Federatës së Futbollit të Spanjës mundësinë e blerjes së lojës, e cila nuk është pranuar, dhe Spanja ka mundur 5:1 Shqipërinë për të kualifikuar për në Kupën e Botës që organizohej në Shtetet e Bashkuara të Amerikës.