• |
ide | kryesore

Pas ikjes së Bujar Lakos/ Kur të vjedhin dhe vdekjen

Arkiva, Blog
Screenshot_20161227-092656.jpg

Nga Bashkim Zahaj/……Po, kur te vjedhin vdekjen eshte me keq se vet vdekja. Ta vjedhin…nuk te lene te jete e jotja. Jo , ta vjedhin pasi jane mesuar me vjedhjen dhe grabitjen. E ku ka me mire se nje vdekje artisti ?  E kam fjalen per vdekjen e vertete, ate qe mbyllim syte e nuk shohim me per reth, se vdekjen e zakondeshme e kemi perdite. Ate nuk na e marin….e çti maresh asaj ….aparamentet ku jetojme ne krahasim me vilat e tyre jane lecka, apo te marin pensionet apo pagat e artisteve…qesharake. Apo te marin pronat….e ku kane artistet, prona e tyre eshte mare me qindra here ajo eshte arti i tyre nga e cila ata nuk nxoren asnje qindarke….e çte na marin tjeter..? Vdekjen, po po vdekjen ta marin, e bejne te tyren, e kthejne ne kontribut ne lavdi te vehtes , ne mirqenie, ne politike ne jeten e perditeshme. 
Ti ri ne arkivol, i mbyllur,i humbur, i varfer drejt ikjes pa kthim……"ai "(ata) ri siper, te vendos nje buqete e flet per ty si te ishit vellezer," ai" qe te tall, qe ste paguan, qe te mbyll teatrin, qe mbyll filmin, qe shkurton organikat qe ste respekton e vlereson per gjithe ate kontribut tendin, "ai"(ata) qe ben politiken e vjdhjes edhe te shpirtit. Ti ri ne ajer i dale zvare nga trupi jot e nga kutia e drunjte e thua ……EDHE VDEKJEN MA VODHEN……..por askush nuk degjon me.


 4 Comments

 1. Shume e sakte; Te vjedhin dhe

  Shume e sakte; Te vjedhin dhe Vdekjen.

   

 2. Shune i goditur dhe i sakte

  Shune i goditur dhe i sakte si shkrim

 3. luli

  eshte nje e vertete e pa diskutushme , por artistet mbeten gjithmone krenaria e nje kombi qe kur nuk harohet , por eshte ne zemrat e te gjithe brezave kudo qe jane e jetojne me pune e me djerse

 4. gjuha!

  Ju lutem, tregoni pak respekt për gjuhën shqipe se po na neveritet në këtë far feje që e katandisin "të gjithanshmit" si puna e këtij "mikut". Të gjithë qeniet e gjalla ndjejnë, po jo të gjithë duhet t'i shesin në publik. Më keq se ata historikët e fshatrave që kanë 25 vjet që kush nuk i shkruan e boton… .