• |
ide | kryesore

16 arsye përse konsumi i mollës bën mirë për shëndetin

Arkiva, Stil
04_Apples.jpg

Një nga shprehjet më të njohura është që një mollë në ditë dhe mjeku do qëndrojë larg jush.

Molla është një nga frutat më të konsumuar në botë dhe e ka origjinën nga Azia Qëndrore.


Molla përmban sasi të madhe të Vitaminës A, Vitaminës B1, Vitaminës B2, Vitaminës B6 dhe acid folik.

E ëmbël, por edhe e thartë, mollët konsiderohen si fruti që ndihmon për zhvillimin e sistemit imunitar. Gjithashtu, mollët përmbajnë sasi të vogël të mineraleve si kaliumi, fosfori, kalciumi dhe kaliumi.
Kaliumi është kompetent i rëndësishëm i qelizave dhe lëngjeve trupore të trupit dhe ndihmon për të kontrolluar normën e zemrës dhe presionin e gjakut.

Por, për më shumë, kuptoni përmes kësaj liste 16 arsyet pse duhet të hani një mollë në ditë:

 1. Zvogëlon kolesterolin
 2. Parandalon sëmundjen e Alzheimerit
 3. Parandalon sëmundjen e diabetit
 4. Parandalon kancerin e zorrëve
 5. Rrit sistemin imunitar
 6. Parandalon sëmundjet e syve
 7. I jep shkëlqim lëkurës suaj
 8. Mbron dhëmbët tuaj
 9. Zbardh dhe i mban dhëmbët e shëndetshëm
 10. Parandalon sëmundjet e frymarrjes
 11. Parandalon sëmundjen e Parkinsonit
 12. Mban nën kontroll tensionin e lartë të gjakut
 13. Ju ndihmon të humbni kilogramët e tëpërt
 14. Mbron eshtrat
 15. Është frut i mirë për trurin tuaj
 16. Trajton aneminë

Kthehu