• |
ide | kryesore

Ekskluzive/ Rama po i bën presion Tahirit të largohet vetë

Arkiva, Kryesore, Lajme

Situata e Saimir Tahirit po rëndohet me shpejtësi. Burime të mirëinformuara nga PS bëjnë me dije se kryeministri Rama i ka dhënë ultimatum ish krahut të tij të djathtë, që të bëjë një akt politik, të pranojë së paku “njollën morale” ose të pranojë që është “një dru i shtrembër midis rilindasve”, siç e etiketoi pak më parë Rama publikisht. Ky akt mund të shkojë nga një pranim faji i Tahirit e deri tek dorëheqja e ish ministrit nga funksionet politike.

Deri më atëherë situata do të mbetet e ngrirë. Kreu i grupit parlamentar të PS, Taulant Balla u ka dërguar mesazh deputetëve të tij që, deri sa situata të zgjidhet, ata duhet të tregohen “të ftohtë”, pra as mos e godasin dhe as mos e mbrojnë njeriun e “policisë që duam”.

Vetë Tahiri u ka pranuar njerëzve të tij të afërt, se ai është i vendosur në karantinë nga ish kolegët e tij dhe celulari me po të njëjtin numër si më parë, i bie rrallë e më rrallë. Një burim tjetër tha për Lapsi.al se ultimatumi për ish ministrin është i vlefshëm deri sot në mbrëmje.

Përndryshe ai është kërcënuar me faktin se Rama do të dalë vetë publikisht për t’u distancuar me të. Shenja të këtij distancimi u dhanë me deklaratën e parë kryeministrit që thoshte se drejtësia nuk do të pengohet. Ajo u bë më e fortë me përmendjen e togfjalshit “një dru i shtrembër midis nesh”.

Nuk jemi aspak një familje e përsosur, pa probleme e pa drurë të shtrembër në mesin tonë. Por, ndryshe nga këta të Frontit të Çadrës së Vjetër, ne marrim përgjegjēsi për Shqipërinë dhe mbajmë përgjegjësi për çdo gjë që nuk e bëjmë mirë apo që del në dritën e realitetit si problem i yni” , shkruajti Rama duke aluduar se nuk mund të mos ketë përgjegjësi për përgjimet që u publikuan të martën.

Në varësi të qëndrimit që do të mbajë Tahiri, do të vendoset edhe se ç’do të bëhet më tej. Dihet se kur ishte ende ministër, kur u thirr në zyrën e Ramës për të dhënë dorëheqjen, ai e refuzoi kërkesën e shefit të vet. Tahiri gjithnjë ka mbajtur qëndrimin se ai dhe Rama janë një, dhe kur është njëri keq, tjetri nuk mund të jetë mirë. Mirëpo dalja e përgjimeve italiane i ka dobësuar ndjeshëm pozitat e tij dhe nuk dihet se si do t’i përgjigjet ai ofertës për t’u zhdukur nga skena politike në këmbim të lënies në harresë të çështjes që po bën zhurmë këto ditë.

©Lapsi.al

11 Comments

 1. RAMA E TAHIRI SOT JAN DUKE LEPIR PRAPANIC SHULLAZI MADJE NE BURG PER TRADHTIN QE U BEN.klani i qelbesirave balili,ruqi,xhafaj po i stervit ne qenefin negjmije te qendrojn stoik.

 2. O ari or jashteqitje , je super i papare . Ju lutem juve te lapsit te hyni mik tek shqupi ,qe te fusin arin brenda ne cader se ai nuk ka alternative tjeter vec gjuhes rrugacerore dhe cadres.

  1. abtijryminel e krym qenefi negjmije . kot e ke shqupin ne prapanic e ke se xhafa thell ta ka fut vetem pasi me kokain prapanicen te kan mbush.shko mbaji o krymb qenefi tash brekt e xhelilit a tlindat e tahirit.dhjer ju ka italjani .

 3. Ky eshte fundi i aleances se krimit! Rama e shiti Sajmen. Sajmja do shese gjithe kliken…. Fund i paralajmeruar i Rilindjes se pederasteve…

  1. O anna mos tall kot anusin me arin e shkrete dhe e mban me shpresa se balli (fronti) opozitar po na ben pershtypje pozitive . I ka zene tmerri nga vettingu dhe kerkojne te kapen pas historise se habilajt .

   1. abtijryminel e krym qenefi negjmije . kot e ke shqupin ne prapanic e ke se xhafa thell ta ka fut vetem pasi me kokain prapanicen te kan mbush.shko mbaji o krymb qenefi tash brekt e xhelilit a tlindat e tahirit.dhjer ju ka italjani .

   2. ENVERI BAR RAMA LESH NEGJMIJE ;ANTIKRIMINELI PO LEPIN BYTH KRIMINELLESH KOMUNIST SI VULLNETAR PARTIE.anty krimineli esht anonimusi vet,ose gr.i nderrojn keta krymnat e qenefit emrat se tradit e kan.

 4. Pusho mor ari haleja se po flas me zonjushen anna , dhe ki pak respekt per te se e ke shoqe partie. Ik shpejt ne shkolle fillore se me analfabete si ti nuk behet politika djathtoshe –majtoshe e ballit (frontit ) opozitar .T pallofte gamori tem (qe eshte edhe miku yt) sumen ty.

 5. Tahiri duhet ta kuptoje se e vetmja gje e mire qe te mbahet mend eshte te flase e te na tregoje per gjithe kliken Rilindase-Soriste. Te gjitha aferat, hajdutlleqet gjithe pisllekun pa kursyer asnje, nga cilido krah qofshin edhe PD, PS, LSI, pa perjashtim te gjithe horrat e cdo krahu. Te shkoje ne Itali te dorezohet atje dhe te marre statusin e te penduarit e te gjykohet nga Gjykatat Italiane. Keshtu ai do te mbahet mend jo thjeshte si ish Minister i Brendshem kanabist, por qe coi ne qeli gjithe banden e hadutve. E perseris, te tregoje per te gjithe majtas e djathtas e kudo qofshin. Si Minister ai do kete pasur akses ne shume informacione. Kjo do te lehtesoje edhe denimin e tij dhe te mos shkoje si koke turky per te shpetuar Ramen, qe eshte koka e pisllekut e qe vazhdon me paturpesi te na beje moral nje krunde si ai.

 6. Nuk besoj qe ish ministri i brendshem i nje qeverie te sukseshme, qe doli nga zgjedhjet me 74 deputet , te kete gisht te eksporti i nje sasie kaq te madhe hashashi, tek mos funksionimi i radareve , te perndjekja e nje nenpunesi ( poic) qe denoncoi nje grup trafikantesh , etj si keto , sinqerisht nuk mund ta besoj por ne se del e vertete edhe z.Kryeminister duhet te largohet ne rastin me te mire si drejtues qe nuk njeh gjendjen ( shef i mashtruar nga vartesit ) ose ne rastin me te keq si shef qe i ka perdorur/imponuar per vepra te tilla kriminale vatesit e tij.Saimir Tahiri e di mire se ajo çka nuk e vret e ben me te forte , atij i takon te zgjedhe te perballet me drejtesine apo te bashkepunoje me te.Uroj te. Beje zgjedhjen e duhur.

 7. Eshte mafia Berisha-Meta qe po ben c’mos per te shpetuar! Llalla nuk e kupton se spiunet i vriste dhe Hitleri! Pse u be gjithe kjo zhurme kur Berisha Meta dhe Luli vrane kater njeres dhe heshten te gjithe edhe nderkombetaret! A e dini kush eshte Berisha? I ka futur ne thes te gjithe bashke me Liken! ? Jane vrases jo drogaxhinj qe kane qene dhe jane!

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu