• |
ide | kryesore

Talent dhe fat, 8 aktorë që nuk kanë studiuar në shkollë aktrimi (FOTO)

F1, Paparazzi, Slider, Stil

Jo të gjithë aktorët e famshëm në Hollywood kanë shkuar në shkollë për aktrim.


Aktorë që  arritën të përfundojnë në ekranin e madh pa ndonjë trajnim formal por rrëmbyen cmime. Është shumë mbresëlënëse se çfarë mund të arrihet nëse beson në vetvete mjaftueshëm. Këta aktorë dëshmojnë se është e mundur të bëhesh një aktor i mirë me ose pa shkollë.


Meg Ryan

Meg Ryan e nisi rastësisht karrierën e saj si aktore. Fillimisht donte të bëhej gazetare duke studiuar në Universitetin e Nju Jorkut. Kur Ryan u zhvendos në Nju Jork, ajo filloi të merrte pjesë në reklama televizive për të bërë disa para shtesë për shpenzimet për sa kohë ishte në universitet. Për surprizën e saj, dhe ajo filloi të pëlqente skenën e aktrimit, gjë që çoi në braktisjen e kolegjit  një semestër para se të mbaronte. Siç e dimë të gjithë, ajo e nisi në komedinë romantike”When Harry Met Sally “dhe “Sleepless in Seattle”.

Tom Cruise

Suksesi i Tom Cruise në industrinë e filmit nuk mund të përjashtohet. Në një moshë të re, Cruise dhe gjashtë djem të tjerë morën pjese ne një shfaqje të improvizuar muzike të quajtur “IT” në festivalin dramatik të Carleton Elementary School, duke impresionuar organizatorin e dramës Val Wright. Ishte e qartë se ai kishte aftësi për aktrim. Cruise braktisi idenë e të qenit priftit dhe u zhvendos në Nju Jork, ku ai arriti një rol në filmin “Taps” brenda gjashtë muajve. Që nga ajo kohë, ai u bë një superstar dhe një nga aktorët më të paguar në Hollivud.

Joaquin Phoenix

Që kur ishte fëmijë, Joaquin, së bashku me vëllezërit e motrat e tij, u shfaqën në rrugë për të siguruar familjen e tyre. Nuk u desh shumë kohë përpara se agjentja e Hollivudit Iris Burton ti zbulonte ata dhe i mori të pesë fëmijët duke luajtur në reklama dhe madje edhe shfaqje televizive. Phoenix u zhduk për një kohë të shkurtër pas vdekjes së parakohshme të vëllait të tij. Megjithatë, rikthimi i tij çoi në sukseset e tij ndërkombëtare “Gladiator” Ridley Scott, i cili fitoi cmime. Për fat të keq, Phoenix nuk fitoi çmimin e Akademisë për aktorin më të mirë mbështetës, por portretizimi i tij i Commodus ishte shkëlqyeshëm. Vetëm disa vjet më vonë, ai fitoi nominimet më të mira  për portretizimin e muzikantit Johnny Cash në “Walk the Line”. Nga rruga në skenë, ky aktor ka një histori mjaft mbresëlënëse.

Jennifer Lawrence

Jennifer Lawrence është e talentuar dhe e bukur. Lawrence arriti të bindë prindërit e saj për ta marrë atë në New York City për të gjetur një agjent talentesh kur ajo ishte vetëm 14 vjeç. Ajo filloi karrierën e saj të aktrimit në serialin e komedisë TBS The Bill Engvall Show. Nga atje, ajo u ngjit duke fituar shumë rolet, si dhe duke fituar një grusht çmime. Roli i saj i shkëlqyer erdhi kur ajo mori rolin kryesor në ‘Winter’s Bone.”

Johnny Depp

Personaliteti i çuditshëm i Johnny Depp e bëri atë të qëndrojë në mesin e të tjerëve, duke rritur shanset e tij për sukses në biznesin argëtues. Fillimisht ëndrra e tij ishte të ishte një muzikantdhe  ai ishte gjatë viteve të adoleshencës, duke fituar sukses të moderuar deri në fillim të viteve 1980. Pasi u martua me Lori Anne Allison, ai filloi të punonte një numër punimesh të ndryshme, duke përfshirë një telemarketer për stilolapsa, të cilën ai e konsideron punën e tij të parë në aktrim. Kjo ndryshoi kur gruaja e tij e prezantoi atë tek aktori Nicolas Cage, i cili e këshilloi Deppin të ndjekë një karrierë të aktrimit. Depp filloi karrierën duke luajtur rolin udhëheqës në serinë televizive Fox 21 Jump Street,.. Roli i parë i rëndësishëm i Depp ishte në klasiken horror të vitit 1984, “Nightmare on Elm Street.” Menjëherëmë  pas, ai u vu re nga shkrimtari / regjisori Tim Burton, i cili pa qartë diçka që ai pëlqente në Depp, pasi ai u shfaq në një punë të Burton. Që atëherë, Depp është shfaqur në hite të panumërta duke përfshirë Platonin, Pirates e Karaibeve, dhe shumë të tjera.

Brad Pitt

Vetëm dy javë para se të diplomohej, Brad vendosi të dalë nga Misuri në Hollywood me vetëm 325 $ në xhepin e tij. Ndalesa e tij e parë ishte në një McDonald’s me një $ 225 mbetur në emrin e tij; ndërsa priste për festën e ushqimit të shpejtë, ai vuri re një reklamë në gazetë për të punuar si një figurant në një film. Ai provoi për pjesën dhe e fitoi rolin. Nga atje, vendosmëria e tij nuk u pakësua; Pitt vazhdoi të merrte pjesë të vogla, derisa u bë një nga talentet më të kërkuara në Hollivud, duke interpretuar në filma si Shtatë, 12 Majmunë, dhe Klubi i Luftës.

Drew Barrymore

Drew Barrymore filloi karrierën e saj në një moshë të re, kështu që ajo kaloi shumicën e fëmijërisë së saj në grupe filmash.Të dy prindërit e saj ishin aktorë dhe ndikuan te ajo. Përpos filmografisë së saj mbresëlënëse dhe suksesit të hershëm në biznes, Barrymore nuk mori kurrë mësime për aktrim..

Eddie Murphy

Eddie Murphy kishte një fëmijëri të vështirë. Kur ishte i vogel, prindërit e tij u divorcuan. Nëna e tij më vonë do të dërgohej në spital për tuberkuloz. Për një vit të tërë, Eddie Murphy dhe vëllai i tij u dërguan për t’u kujdesur dhe jetuan atje për më shumë se një vit. Eddie do të shikonte televizorin për të shpëtuar nga ajo që po ndodhte rreth tij. Më pas ai filloi të performonte si një komedian  kur ai po studionte në klasën e 8-të.Tre muaj në kolegj ,ai shkoi në audicion për një rol në Saturday Night Live dhe u zgjodh për disa pjesë në shfaqje. Eddie Murphy u bë i famshëm për interpretimin e tij dhe karriera e tij u ngrit. Eddie Murphy kurrë nuk bëri një hap brenda ndonjë shkolle per aktrim.

Përgatiti: Enxhi Cuku/Lapsi.al

 

 


3 Comments

 1. Hello there,

  My name is Aly and I would like to know if you would have any interest to have your website here at lapsi.al promoted as a resource on our blog alychidesign.com ?

  We are in the midst of updating our broken link resources to include current and up to date resources for our readers. Our resource links are manually approved allowing us to mark a link as a do-follow link as well
  .
  If you may be interested please in being included as a resource on our blog, please let me know.

  Thanks,
  Aly

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.