• |
ide | kryesore

Vdes modelja Vlada Dzyuba gjatë sfilatës

Paparazzi, Slider

Një modele 14 vjeçare ka ndërruar jetë gjatë një shfaqjeje mode në Kinë. 14 vjeçarja Vlada Dzyuba u rrëzua dhe ra në koma para se të dilte për të bërë sfilatën e fundit në shfaqjen që zgjati 13 orë.  Adoleshentja e cila vuante nga  “lodhja e tepërt” dhe meningjiti kronik, nuk u zgjua kurrë më. Pas vdekjes së saj ëhstë zbukluar se 14 vjeçarja kishte patur një kontratë punë skllavëruese. Ndërkohë që zyrtarisht i lejohej të punonte vetëm tre orë në javë dhe të kishte sigurim mjekësor, në të vërtetë ajo  ishte pa sigurim mjekësor dhe nëse kërkonte trajnim spitalor, kishte frikë se do ta pushonin.


Rasti i Vladas ishte një arsye e fortë për të ngritur shqetësime mbi kushtet e shfrytëzimit të modeleve, kryesisht atyre të reja.
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *