• |
ide | kryesore

FOTO/ Serbët e Partizanit të Beogradit e presin Skënderbeun me Car Llazarin

Sport

Se cila është lidhja mes një ndeshjeje futbollit të vlefshme për grupet e Ligës së Europës me Car Llazarin, këtë e dinë vetëm tifozët serbë.
“Grobari”, tifo-grupi më i madh i Partizanit të Beogradit nuk “zhgënjyen” dhe me koreografinë e tyre dolën sërish jashtë kornizave të futbollit.
Në shkallët e stadiumit u shpërnda një portret gjigant i Car Llazarit, që nga serbët identifikohet si themeluesi i të ashtuquajturës “Serbia e Madhe”.
Car Llazari vdiq në qershor të 1389, në një betejë kundër Perandorisë Osmane dhe nga kisha ortodokse serbe konsiderohet një martir dhe shenjt. /Top Channel/


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu