• |
ide | kryesore

Trump konfirmon takimin me Putin: Duam ndihmën e Rusisë për…

Planet

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump ka mbërritur sot në Japoni, në kuadër të një turi në Azi, ku pritet të zhvillojë edhe një takim me homologun e tij rus, Vladimir Putin.


 


 

Trump deklaroi për gazetarët se pret që të takohet me Putinin gjatë turneut të tij 12 ditor në Azi, që do të përfshijë vizitat në Korenë e Jugut, Kinë, Vietnam dhe Filipine. “Pritet që të takohem me Putin”, tha Trump.

“Duam ndihmën e Putinit në Korenë e Veriut dhe do të takohemi me shumë liderë të tjerë”, shtoi ai. Kriza bërthamore e Koresë së Veriut pritet të jetë tema kryesore në bisedimet e liderëve, gjatë vizitës së Trumpit në Azi, që do të fillojë me vizitën në Japoni, me kryeministrin Shinzo Abe.


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *