• |
ide | kryesore

“Unë dua dhe do t’ia dal”, nga mjerimi në Hollywood (FOTO)

F1, F1, Paparazzi, Stil

Hollivudi i jep famën talenteve dhe i hedh ata menjëherë ne zbehjen e parë të shkëlqimit të tyre.


Është e vështirë për të marrë një pushim, dhe madje edhe më e vështirë të qëndrosh aktiv. Lufta për të shkuar në Hollywood mund të jetë e vështirë, dhe disa janë përballur me sfida më të mëdha se të tjerët. Ndërkohë që këta aktorë kanë pasur për tu ballafaquar me mosmarrëveshje të mëdha për të bërë suksese, ato beteja u kanë dhënë atyre forcën për të qëndruar i rëndësishëm në një qytet ku fama është jashtëzakonisht e shkurtër.


Keanu Reeves

Lindur në Liban nga prindër amerikanë që u ndanë shpejt, Reeves kaloi shumë nga fëmijëria e tij duke u zhvendosur, pa familje të qëndrueshme ose vend për të jetuar.

Nëna e tij u rimartua tre herë, dhe e çoi Reevesin në mbarë botën, nga New York City në Sidnei, Australi. Për pjesën më të madhe, ai u rrit nga gjyshërit dhe dado në Toronto. Ai ndoqi katër shkolla të mesme të ndryshme në pesë vjet, dhe kurrë nuk arriti një diplomë. Një gjë që ai gjeti për të shkëlqyer ishte aktrimi, duke marrë role në skenën që në fillim të moshës nëntë. Edhe kur ai ishte në gjendje të arrinte në Hollywood dhe të gjente një terren, ai ende përballej me pengesa, me mikun e tij të ngushtë, River Phoenix duke vdekur nga një mbidozë, duke humbur një vajzë të porsalindur dhe duke humbur të dashurën e tij në një aksident me makinë. Megjithatë, Keanu vazhdoi të punonte duke marrë një yll në Walk of Fame dhe vazhdoi të prodhonte filma me çmime të fituara.

Marlee Matlin

Marlee Matlin humbi pothuajse të gjitha aftësitë për të dëgjuar në moshën 18 muajshe, me vetëm 20% të aftësisë dëgjimore në veshin e saj të majtë të mbetur.

Megjithatë, ajo tregoi interes për të aktruar që në moshë të vogël, duke debutuar në skenë në moshën shtatë vjeçare, si Dorothy në The Wizard of Oz. E abuzuar nga një babysitter, dhe më vonë një mësues në shkollën e mesme, Matlin vazhdoi të kërkonte ngushëllim në skenë. Kjo përfundimisht do të çonte në zbulimin e saj nga Henry Winkler. Në filmin e saj debutues në moshën 21 vjeçare, ajo do të bëhej interpretuesja e vetme e shurdhër që do të fitonte çmimin e Akademisë për Aktoren më të Mirë në një rol udhëheqës për performancën e saj në “Children of a Lesser God”.Ajo gjithashtu mori një Çmim Golden Globe për Aktoren më të Mirë. Ajo vazhdon të jetë një nga fytyrat më të njohura për interpretuesit me aftësi të kufizuara, duke punuar në televizion dhe filma deri më sot.

 

Russel Brand

Lindur në një marrëdhënie të trazuar, prindërit e Brand u divorcuan kur ai ishte vetëm gjashtë muaj. Ai u rrit vetëm nga mamaja. Në moshën shtatë vjeç, ai u abuzua seksualisht nga një mësues, dhe në moshën tetë vjec nëna e tij u diagnostikua me kancer të mitrës, e ndjekur nga kanceri i gjirit. Kjo do ta dëmtonte atë për jetën, duke çuar në zhvillimin e bulimisë dhe varësisë për drogën. Diagnostikuar me çrregullim të vëmendjes së hiperaktivitetit dhe çrregullimeve bipolare, ai do t’i përdorte këto vështirësi si ushqim për rolet e tij, duke fituar njohje dhe duke e shtyrë atë nga klubet e vogla angleze për t’u bërë një aktor i njohur gjerësisht komik.

Charlize Theron

Tani një nga aktoret më të dëshiruara në Hollywood, Theron u rrit me një fëmijëri të trazuar në një zonë plot me vështirësi. E lindur në Afrikën Jugore, babai i Theron ishte një alkoolist i cili përfundimisht e plotësoi fundin e tij në duart e nënës së saj, në një nga të shtënat që konsiderohej vetëmbrojtje. Duke filluar si modele, ajo gjithashtu kishte aspiratat për të qenë balerinë, ëndrrat që u shkatërruan kur ajo pësoi lëndime të rënda në gjunjë.Ajo u shpërngul në Los Anxhelos dhe kapi fatin kur një agjent talentesh e pa atë në një bankë. Në vitin 2003, ajo u fut në boten e Hollivudit me rolin e saj si Aileen Wuornos në Monster, e cila mori nominimet dhe çmimet e saj anembanë globit, duke përfshirë aktoren më të mirë në Golden Globes, Oscars dhe Screen Actors Guild Awards.

Jim Carrey

Në Dumb dhe Dumber, Lloyd Christmas shpenzon kohë në një furgon me shokun e tij Harry. Ky vend duhet të ketë qenë disi i mbarë për Jim Carrey, i cili si një fëmijë jetonte ne një furgon me prindërit e tij. Pasi babai i tij e humbi punën, Carrey duhej të braktiste shkollën e mesme për të ndihmuar në mbështetjen e familjes së tij, duke marrë punë të çuditshme si një portier. Për të ndihmuar familjen e tij të mbijetonte dhe për t’u kujdesur për nënën e sëmurë kronike, Carrey duhej të braktiste ëndrrat për të përfunduar shkollën e mesme. Në krye të kësaj, ai ka pasur për të luftuar depresionin gjatë gjithë karrierës së tij. Me të gjitha këto pengesa, Carrey ka arritur të bëhet një nga komedianët më të njohur dhe më të besueshëm në biznesin e filmit.

Oprah Winfrey

Shumë kohë para se ajo të ishte femra më e fuqishme në biznesin e shfaqjes, Oprah ishte vajza e një mamaje adoleshente të varfër. Lindur në Mississippi, ajo jetoi me gjyshen e saj derisa u zhvendos në Milwaukee për të qenë me nënën e saj në moshën gjashtë vjeçare.E abuzuar nga anëtarët e familjes në moshën nëntë vjeçare, Winfrey u bë një adoleshente shtatzënë në moshën 14 vjeçare. Pas humbjes së djalit të saj neë lindje, nëna e saj e dërgoi atë të jetonte me atë që mendonte se ishte babai i saj, Vernon Winfrey, në Nashville. Duke jetuar me Vernon, më në fund Oprah arriti të lulëzojë dhe mori rrugën e saj.

 

Sylvester Stallone

Ai luftoi gjatë gjithë kohës para se të merrte suksesin e jashtzakonshëm ne Rocky. Stallone ndoqi shkollën në Filadelfia.Ai u largua nga kolegji para diplomimit dhe u zhvendos në Nju Jork për të ndjekur karrierën e tij të aktrimit. Ai provoi për pothuajse çdo agjent në qytet pa sukses.  Gjatë kohës së tij në bibliotekë ai filloi të lexonte libra nga shkrimtarë të tillë si Tolstoi dhe Edgar Allan Poe. Kjo i dha atij pak avantazh në përpjekjet e tij të shkrimit dhe kështu ai e ndoqi këtë gjithnjë e më shumë. Ai donte të ishte një aktor. Por shpejt ai ngeli pa para. Ai u dëbua nga banesa e tij dhe kaloi disa ditë në rrugë.  Ai vodhi stolite e gruas së tij, luajti në porno pasi ishte dëbuar nga apartament. Ai mori $ 200 dollarë për të luajtur në porno. Një ditë Stallone ishte ulur në shtëpi duke parë një luftë midis Weppner dhe Ali. Ali ishte duke shkatërruar Weppner por ai vazhdoi të ngrihej dhe të kthehej për më shumë. Ai ishte me të vërtetë duke luftuar për të, pavarësisht nga shansi i pakët për të fituar. Kjo frymëzoi Stallone për të filluar shkrimin e bazuar në frymëzimin e tij nga ky luftëtar. Ai shkroi për më shumë se 24 orë dhe pas kësaj kohe ai e kishte shkruar gjithë shkrimin “Rocky”.   Ai u perpoq të shesë skenarin ne shumë prodhues pa sukses. Ai ishte aq i varfër ne ate kohë sa vendosi se duhej të shiste mikun e tij më të mirë, qenin e tij.Dikush e bleu qenin për rreth 50 dollarë. Stallone nuk hoqi dore nga perpjeket per te shitur skenarin e tij. Përfundimisht dikush e donte atë dhe ata ranë dakord të bënin filmin. Ai u tha atyre se donte të luante rolin e Rocky.  Ata refuzuan dhe i thanë atij se ai ishte një shkrimtar jo një aktor. Stallone nuk u pajtua dhe u tha atyre se ai ishte një aktor. Ai nuk pranoi ofertën e tyre për më shumë se 100 000 dollarë pavarësisht varfërisë së tanishme.  Disa javë më vonë ata e kontaktuan atë me një ofertë edhe më të lartë dhe Stallone ende insistoi që ai të luante Rocky. Ata refuzuan padyshim.  Oferta vazhdoi të rritet vetëm kështu ai do t’i shiste filmat pa luajtur pjesë. Çmimi përfundimisht arriti në rreth 400 000 dollarë dhe ende nuk pranoi. Ai ishte i sigurt se ai ishte aktor dhe kjo nuk kishte asnjë kompromis.  Përfundimisht ata i ofruan Stallone $ 25000 si rolin udhëheqës. Gjëja e parë që bëri me ato para ishte të kthehej në dyqanin e pijeve për të blerë qenin e tij. Ai ka pritur 3 ditë që djaloshi të vijë dhe më në fund ka qenë me qenin e tij. Ai i ofroi $ 150 për të blerë qenin, po ai nuk pranoi.Stallone  përfundoi duke e e blere atë $ 15,000. Stallone fitoi çmimin e Akademisë për figurën më të mirë në vitin 1976. Në ceremoninë e çmimeve ai lexoi të gjitha ankesat e refuzimit nga ata që thoshin se filmi do të jetë i ngathët, i parashikueshëm dhe një film që askush nuk do të donte të shikonte. Pas më shumë se tridhjetë filma ai është një nga heronjtë më të mëdhenj të aktrimit që Hollywood ka parë ndonjëherë. Historia e tij është një frymëzim i madh për të gjithë ata që duan të kenë sukses. Dështimi nuk është fundi dhe suksesi nuk është fillimi.

Përgatiti: Enxhi CUKU ©LAPSI.AL 

 

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu