• |
ide | kryesore

Krimet e Rënda nisin hetimin e imtësishëm të pasurisë së Saimir Tahirit

Lajme, Të fundit

Për të hetuar pasurinë e Saimir Tahirit, Prokuroria e Krimeve të Rënda i nisi shkresa disa bankave, hipotekave, drejtorisë së transportit rrugor dhe OSHEE-së, të cilat duhet të verifikojnë se çfarë posedon ish-ministri dhe rrethi i tij familjar.


Klan shkruan se me këtë veprim hetimor, Krimet e Rënda kërkojnë që të hedhin dritë mbi dyshimet që ata kanë se Saimir Tahiri ka qenë i përfshirë në trafikun e drogës që kryente grupi “Habilaj” dhe për këtë ai ka përfituar shuma të ndryshme monetare. Në të njëjtën kohë e njëjta procedurë është ndjekur edhe për Orest Sotën në makinën e të cilit u gjetën 863 mijë euro dhe 2 patenta lundrimi të Saimri Tahirit.


Informacion i detajuar pritet nga bankat e nivelit të dytë, pas verifikimeve të llogarive në emër të Tahirit dhe familjarëve të tij më të afërt. Një sërë shkresash i janë nisur edhe hipotekave për të pasur një listë të pronave të paluajtshme që ish-ministri i Brendshëm dhe rrethi i tij familjar posedojnë, shkruan tvklan. Raportim është kërkuar edhe nga drejtoria e transportit rrugor për makinat që janë në emër të ish-ministrit. Prokuroria ka kërkuar të dhëna edhe OSHEE, por pa specifikuar se për çfarë do të shërbejnë në hetimin e kësaj dosje.

LAPSI.AL1 Comment

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *