• |
ide | kryesore

Të gënjyer nga Edi Rama/ Banorët e Zharrëzës dalin sërish në protestë

Lajme, Të fundit

Banorët e Zharrëzës ende nuk kanë marrë dëmshpërblimet për shtëpitë e shkatërruara. Të gënjyer nga qeveria, një grup prej tyre kanë dalë në protestë sot për paratë e premtuara. Shumë prej banorëve të fshatit Zharrëz vazhdojnë të jetojnë në godinat e dëmtuara nga tronditjet, ndërsa burokracitë kanë bllokuar procesin e dëmshpërblimeve. Qeveria urdhëroi Bankers Petroleum më 20 dhjetor 2016 që të ndërpriste injektimin e ujit teknologjik në puset e lokalizuara rreth fshatit Zharrëz.Në shkurt 2017, banorët e Zharrëzës zhvilluan një grevë urie dhe marshuan 126 kilometra nga Fieri në Tiranë, duke kërkuar dëmshpërblim për shtëpitë e tyre të rrënuara. Qeveria Rama premtoi dëmshpërblimin dhe zhvendosjen e banorëve, por asgjë nuk ka ndodhur.2 Comments

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.