• |
ide | kryesore

Shpërthimi në Rafinerinë e Ballshit, Berisha: Katastrofë mjedisore nga uzina e mafies Sula-Rama

Lajme, Të fundit
berisha-ne-facebook_0.jpg

Pas shpërthimit të sotëm në Rafinerinë e Ballshit ka reaguar edhe ish-kryeminitri Berisha.


Ai përmes një postimi në rrjetin e tij social Facebook ka denoncuar me një mesazh që i ka mbërritur nga një qytetar nga Ballshi, kushtet e vështira në të cilat punojnë punëtorët.


Berisha shprehet se mungojnë kushtet e sigurisë dhe se po shkaktohet një katastrofë mjedisorenga uzina e mafies Sula-Rama.

Nje shperthim ne rafinerine e Besos se Partise dhe Olsit ne Ballsh. Plagosjen rende te nje puntori nga shperthimi i perseritur here pase here dhe qe nje vit me pare i mori jeten nje puntori. Mungesen e kushteve te sigurise ne pune per puntoret por edhe banoret e zones dhe katastrofen mjedisore qe shkakton uzina e mafies Sula – Rama si dhe shkarkimet e gazrave pa asnje kontroll ne ajer, gjithashtu dhe hedhjen e mbetjeve toksike ne Gjanice. Përshëndëtje doktor. Ky eshte rast i perseritur pasi disa muaj me pare nje punonjes humbi jeten nga nje shperthim i ngjashem. Pa permendur ajrin qe thithim cdo dite dhe shkarkimet qe kryen cdo dite ne lumin Gjanica. Te pakten qe mund te bejne administratoret eshte qe here pas here te bejne rimont sic behej dikur per te shmangur rrjedhjet dhe te vendosin filtra qe te minimizohet ndotja . E duam jeten tone dhe te femijeve tane ndaj denoncoj. Respekte” – shkruan Berisha.

 

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu