• |
ide | kryesore

Fatmir Mediu: Pyetja ime për Bashën, pse nuk është opozita në protesta?

Lajme, Të fundit

Kreu i Partisë Republikane, Fatmir Mediu u shpreh se opozita tani duhet të ishte në protesta, pas morive të akuzave në adresë të qeverisë lidhur me zhvillimet e fundit, që nga kërkesa për arrestim të Tahirit, dosjen Habilaj dhe arratinë e ish-drejtuesve të policisë të akuzuar si të përfshirë në trafik droge.

Pyetjes në emisionin “45 minuta”, se pse opozita nuk ka bërë asnjë tubim apo protestë, Mediu u shpreh se nuk mund të japë përgjigje, pasi edhe vetë e ka këtë pyetje.


“Është një pyetje që s’të jap përgjigje, pasi edhe unë e kam të njëjtën pyetje. Do doja që ne të flasim me qytetarët drejtpërdrejt, duke diskutuar tubime për të diskutuar çdo gjë. Kjo vjen si lëvijze shoqërore të cilat janë të domosdoshme”.

©LAPSI.AL 

5 Comments

 1. Opozita me ne krye Bashen nuk eshte ne protesta sepse vete Basha lundron ne te njeten anije me Ramen .
  Shefi i tij i jep uredhera te qarta qe ai vete i zbaton me perpikmeri pa kaluar asnjehere cakun.

 2. duket qarte qe menyra e erganizimit jetes shoqerore ,perfaqsimit kontrollit dhe menaxhimit ,si perfaqesuesja e shoqeris civile dhe dalur nga ajo ka humbur kuptimin duke u dekompozuar plotesisht ,sepse perfaqesuesit e popullit vin nga populli shprehim dhe mbrojne interesat e popullit kjo nuk ekziston sepse politikat politikanet sistemet nuk pyetet populli aspak ,ato jan vendosur ne menyer te imponuar porositur dhe mbrojtur nga jashte populli tani po meson cfar ka ndollur dhe po zgjohet per rragim te ashper ndaj padrejtesive tani palet akuzojne njera tjetren ,njera thot keni harxhuar 1 miliard ne lobim per te fituar mbeshtetje tjetra akuzon tjetren krimi ne rrug tjetri shprehet erion velia po pregatitet per te zene vendin e rames ,keto e kan kthyer gjithcka ne fush interesash ne nje lufte te malle se kush te perfitojne me shum ,kush don fakte do ti gjeje tek shtypi ky eshte sheshi ku rebelohen aktor dhe autor kurse raliteti pasojat kostot shihen kudo populli ka dalur jasht loje,sikur nuk ekziston nderkohe me pronat tona mundin dhe djersen tone keto pelivan fryhen dhe bejne pazare cdo dite,ketu ullheqesit nuk caktohen nga populli as me referendum por gjithcka duket se vjen nga nje plan djallzore i mirfillt ndaj nesh,ketu drejtesia ha ku nuk ekziston dhe kur e drejta haku nuk na respektohet as tjeret qe na bejne padrejtesi nuk eshte e drejte te respektohen klaso politike ose e thene shkurt elita malle bashke me eliten e vogel ,po vendosin veten drejt nje reciprociteti te ashper me popujt ky nuk eshte tregues i mire per gjinin njerzore ,keta qe livallisin keshtu prej 100vitesh ,duke na sjellur cdo te keqe brenda nuk mund te spjegohet ndryshe vecse nje unitet per te sunduar popujt ne cdo menyre por ashpersia tregon qe kan rene mundesit e permbushjes se planeve te perfitimit mes paleve ,dhe kjo pikerisht eshte arsyeja e ashpersive perplasjeve reciprocitetit konflikteve luftrave shkatrrimit ,,un qe po bindem ne ralitetin por si un kan logjik te gjith dhe padrejtesia i ben te gjith te vlersojn drejtesin te verteten ta kerkojne realiteti zbulon te vertetat cka ndollur ,kjo eshte pika me kritike e gjinis njerzore ,mbasi probleme ka gjith njerzimi ka probleme dhe vet planeti jone mbasi padrejtesin e ndjen cdo gjalles ,por nese ne librin e shenjet tek e verteta sikur zoti te na kishte urdheruar ,qe nese jeta nuk te pelqen ,mund ta kerkosh vdekjen ,mund ta vrasesh veten ,ne kete moment un zotit tim do ti kisha kerkuar vdekjen o zot ma merr shpirtin nje ore e me pare me meshiren tende,mbasi ketu nuk shoh ndonje shprese dhe mundesi mbasi po shkon puna vetem te na lillin ne hekra dhe te na shesin ne treg si bujkrober si para mijra vitesh ketu drejtesia nuk ekziston ,o zot me meshiro me merr ,por fatkeqesisht ,as zoti mallerishem as i derguari tije nuk e thane kerkimin e vdekjes dhe as vetvrasjen duke quajtur krim dhe te ndeshkueshem prej zotit por ,qartesoj dhe urdheroj adhurimin e tije ,te mbeshtetemi tek ai ullzimi tije mbasi aty ka cdo zgjillje ,nje hadith profetik thot cuditem per besimtarin cdo gje qe ti ndollin eshte hajr per te ,nese i ndolle ndonje e mire falnderon allahun dhe allahu ja shton ate e nese i ndolle ndonje e keqe duron zoti durimin ja kompeson ne dy botet pa llogari shperblim me te mira ,sikur njerzit ta dine cfar shperblimesh jep i malli zot ,ne dy botet per adhurimin e zotit punet dhe veprat e mira kerkimin e dituris dhe dobit ,njerzit nuk do ti zinte gjumi per te hulumtuar per te mesuar ullzimin e tije per te mesuar diturin dhe urtesin ,dhe per te pare shperblimet kuptuar dhe bindur se si vjen rrisku dobia dhe sa gabimisht ne po e kerkojme ,dhe sikur ta dinin te padrejtit qe padrejtesi u bejne tjereve duke ju hyre ne hak ,se cfar i pret prej zotit vet ndeshkimin qe ai ka caktuar per padrejtesine ne dy botet ndaj te padrejteve ,te padrejtit sdo ti zinte gjumi nates ,deri sa ti jepnin hakun te zotit vet dhe cliroheshin nga ndeshkimi zotit nuk eshte vetem haku duhet dhe kerkimi faljes hallalli pendimi dhe ishalla zoti e fal penduesin ,sikur nje zemer njeriu te thyesh thot i derguari zotit ne nje hadithe eshte sikur ke thyer zemrat e gjith njerezve sikur nje njeri te vrasesh pa te drejte eshte sikur ke vrare gjith njerzit kjo eshte rendesia qe zoti i jep te drejtes krijeses se vet po sa zemra po thyhen po sa njerez po vriten vetem per pronat e thene nga fatmir mediu jan vrare deri tani rreth 8000vete ,kjo eshte kasaphane ,akoma nuk binden cfar ne fakt i kan bere vetes tyre ,jo shqiptareve ,sepse me padrejtesi njerezve u marrin mekatete ,kjo eshte percaktim i zotit garanci e tije duket sikur po vuajm por po na shpetojne,por mos te harrojne qe padrejtesia mbart me vete dhe mallkim,po cfar thot i derguari zotit per mallkimin , kur i pafajshmi mallkon ne mes tije dhe zotit nuk ka perde mallkimi shkon direk ne qelle duke u kthyer drejtperdrejte ati qe i eshte drejtuar ,,aty vendos zotimundet ta kap mallkimi ne moment,ndeshkimi zotit,shenjat per ndeshkime individuale dhe kolektive duken ngado ,shkaqet padrejtesia me kokfortesi dhe bindje ,duke e ditur te verteten ,kjo duhet te na shqetesoje te gjitheve ajo cfar na pret prej zotit lilljet me te dhe detyrat hakun ndaj cdo gjeje per sejcilin vec e vec mbasi vetem erdhem vetem shkojme nga kjo bote dhe per veprimet e veta sejcili do jap dhogari perpara zotit vet,nese eshte per te folur le te keshillojme per mire dhe ndalim nga e keqa ne menyren me te bukur mire pranueshme pershtateshme dhe pelqyeshme dhe ti sherbejme thirrjes dhe angashimit masiv ne te ndaj njeri tjetrit me fjalen largohu nga padrejtesia ,padrejtesia nuk ka triumf vec ndeshkimit zotit ne dy botet prano drejtesin ullzimin e zotit te verteten aty gjen dobit zgjilljet lirin qetesin qartesin shpetimin tend ne dy bote aty gjen paqen rriskun lumturine sherimin e shpirtit dhe frenimin e egos orientohu nga dobit sepse dobit punet dhe veprat e mira me qellim te mire sjellim vetem te mira jan si fara qe mbillet dhe shtohet dhe e keqa hesht
  z voglohet ne mezin tone dhe vendin e saj e zene dobit ,ti lem akuzat gjukimet paragjykimet fitnet hakmarrjet dhe te pastrojme shpirterat ,nje hadith profetik thot ,kur dikush shkon me fjet dhe thot o zot ja paca ba hallall kujdo cfardo qe te me kete bere ,ky njeri do jete i qete ne dynja dhe ahiret ,per borxhliun nese borxhilia nuk ka mundesi ti paguaj ne kohe ,dhe ja shtyn per hater te zotit duke qene besimtare per cdo dite pritje deri ne afat zoti ta shkruan sikur ke llene lemoshe ,e nese ja fal zoti ty te fal gjynahet[ka meshir ndaj teje,per ket ka kritere ]eshte nje ajet kuranor ai qe kerkon allahun allahu do ti mjaftoje ati,,,kini besim tek zoti sepse ai krijoj gjithcka ka nen kontroll gjithcka dhe per gjith cfar ka krijuar dhe folur per te ka llene garanci zoti mallerishem e mban premtimin nuk genjen ,ne jemi krijese e dobet gabojme ngutemi humbim por dhe fitojme duke u penduar drejtuar zotit ullzimit te tije ,keto jemi banoret e tokes krijesat e tije te mir apo keqi keshtu jemi por duket te gjejme forme e bindjes mirkuptimit marrveshjes ndarjes problemit dhe pranimit orientimit zgjilljeve mes njeri tjetrin ku askush te mos ndjehet i teper dhe as i pavlere dhe sejcili te perfundojne me te drejten dhe hakun qe i takon pa shkelur te drejten e askuj dhe sejcili sipas vleres te marr meriten ,vetem keshtu jemi me afer te asaj cfar jemi njerz ne natyralitetin njerzore me arsye logjik dhe mendim te dobishem duke pranuar domosdoshmerit ,ti lem projektimin e armikut mbasi sejcili armik ka egon e vet qe nuk ngopet me asgje sejcili ti vem fre egos dhe fillojme ndryshimin sepse edhe me i keqi nga ne e ka mundesin te behet me i miri dhe i dobishmi ne kemi nevoje per te gjith dhe te gjith kan nevoje per sejcilin prej nesh sepse keshtu zoti krijoj zgjilljet dobit me baze ullzimin e tije qe jan allurimi lutjet [komunikim i mbyllur me te dhe i hapur me njeri tjetrin permes dituris urtesise vlerave unitetit drejtesis ne to]mungesa sejcilit prej nesh shenon nje munges zgjillje dobi dhe shenon nje problem ne rritje ,per gjinin njerzore, raliteti tregon qe ndollemi shum larg dobive zgjilljeve por krejt afer nese ne angazhohemi masivisht sejcili me mundesit nivelin dhe fushen qe ka ne dobi ,nese ne nuk perpjekemi per te ndryshuar vet as zoti nuk na ndryshon ai na jep cfar ne punojme i bejme sherbimin ,ne heshtim angazhohemi ne paragjykime sharje ne cdo te keqe dhe cdo te keqe kemi prezent dhe heshtje pajtim me te kete mbollem ky eshte rendimenti ,le te mbjellim te miren drejten verteten ne menyre te pacmangeshme dhe te garantuar si ne emer kapitulli drejtesi si ne gjeresin dhe detaje do kemi te kunderten e padrejtesise ,e keti raliteti ne cdo aspekt keto jan ligje zhvillimi te paracaktuara nga zoti botnave qe nuk ndryshohne sepse me pare ka paracaktuar krijimin me pas e ka derguar ullzimin per te na njohur me te qe ti kuptojme lehte shpejt per jeten e shkurter qe kemi dhe mundesit e medha qe na lla ullzimin si meshire per botnat cdo veprimi i ka ven emrin dhe e ka vecuar me cilesi dalluese ,drejtesise eshte ligji rregullit te tije e duam dhe ndjejme te gjithe per vetet tona sepse u krijuam me te qetson shpirtin sepse qarteson gjithcka po permendi disa lelemente te saje meshira falja toleranca respekti angazhimi ne dobiallurimi ndaj tije,,,,,,,,/te gjitha jan dobi si per kete bot si per boten tjeter per ato qe i veprojnee kunderta eshte padrejtesia e urrejne te gjith sepse zbeh perplas shkatrron gjithcka kjo dallohet lehte ka shenja ne tre aspektet e shvillimit te vet ne te menduuar njeriu stresohet ne te shprehur tjeret i mbyllin gojen ne te vepruar tjeret e urrejn ndeshkojne ,zoti e ndaloj dhe caktoj ndeshkim,nese njerzit do viheshin perballe njeri tjetrit te mire dhe te keqi te gjith kan shum per ti thene njeri tjetrit ,pafundesisht ,sa mire dhe bukur e tha i derguari zotit muhamedi a,s fol mir ose hesht,vetem kjo shprehje po te studiohet mjafton domethenia e saje ne domethenien e fjales se mire orientimit per mire keshillimit per mire vlerave unitetit per mire ,dhe e mira me siguri na rrethon ,njeriu as nuk eshte i pagabueshem dhe as i pandreqeshem duhet ta thejme murin e te keqes duke e zevendesuar me te mire drejten vlefshmen duhuren duke filluar paqen me veten sejcili me zotin e tije familjen miqet shoket e merralle por asgje nuk vjen me buton dhe nuk vjen si i mendojme negjithcka eshte e krijuar prej zotit dhe ka lillje me te sipas ullzimit tije jo deshirave tona psh ,shkon nje njeri tek i derguari zotit dhe i thot jam shum i ashper ,e keshillon te percjellin xhenaze ,[te vdekurit ,] kjo eshte shenje qe ti kujtoje vdekjen kurse kinezet e sotem per tu kujtuar ndeshkimin ,punonjesit e administrates i dergon te pakten nje here ne muaj per te vizituar te burgosurit ,kjo eshte per tiu kjutuar se nese beni gabim ketu eshte vendi juaj,por kjo eshte shum pak ndryshimi veseve te njeriut permes zotit vjen me veprime dhe urtesi hyjnore ,ka njerez qe nga mekatet nuk kan djeshmeri meshire ne spjegimin e fese quhet vdekje e zemres edhe pse eshte gjalle ,edhe per ngjalljen e saje ka veprime , permendja e adhahut i zbut zemrat ,,/eshte hadith profetik nje profesor danez beri tre vite per ta kuptuar shkencerisht,dhe arriti ne perfundim qe levizja e gjuhes poshte dhe larte ne goje duke thene fjalen allah eshte barazpesh ne mes zemres dhe mushkerive,per te ndryshuar veset nga e keqa per mire eshte shehadeti namazi agjerimi zekati sadakaja harxhi punet dhe veprat e mirapendimi kthimi hakut te zotit ndjeses ,te gjitha keto behen me njet per hater te zotit mbasi sipas njetit vlersohen veprat tona tre shkallet e zhvillimit cfar dim cfar flasim dhe veprojme per keto do merremi ne llogari ne diten e dhogaris sipas ullzimit zotit,thot i derguari zotit ,allahu me te malle ka meshiren se urrejtjen per robin e vet,,,/cdo te thot kjo te gjith kemi mundesin e shpetimit nese ne i kthehemi ati sepse nese njeriu pendohet sinqerisht dhe i kthehet zotit tije zoti ka meshiren me te malle se urrejtjen per robin e vet e ka llene garancin,robit tije i mbetet te shoh ullzimin mesoj kriteret dhe perfitoje dobit,u pa gjithcka sido qe ne si njerz te merremi vesht njeri me tjetrin nese nuk zbatohen kritere tamam sic ka thene zoti asgje skemi permirsuar rregulluar dhe as ndryshuar nese ne genjejme genjejme vetet tona ne jemi njerz por cdo gje per ne nevojat deshirat dhe zgjilljet vin nga krijesat tjera duke na llene dobit mbi bazen e cilave ne planifikojme jeten zgjilljet te gjitha gjallesat per te dhen dobit duhet te zbatohen kriteret qe zoti ka paralajmeruar permes ullzimit te tije nese ne si zbatojme prishet gjithcka zbrazen dobit rritet e keqa e kemi fakt ,ska vend per akuza ka ven per bindje ,nuk eshte me e rendesishme te merremi me gabimet se sa e rendesisheme eshte qe te rregullojme permirsojme vlerat sejcili rregullin dhe ta rrespektojme,mbasi ekzistenca jone varet vetem tek domosdoshmerit drejtesia ne to jo deshirat,gjerat kan lillje unike tek njera tjetra jo si i mendojme apo duam ne,shpresoj qe nga ky koment te nxirret ndonje dobi mbasi u be per qellim te dobishem qe te mos orientohemi drejt urrejtjes percarjes hakmarrjes shkatrrimit por drejte perpjekjeve per ta zevendesuar te keqen me te mire dhe ndjehen te gjith mire me respekt per te gjith

  1. a eshte ky mesazhi duhur qe duhet jepet kete do ta vlersojne dhe perkrahin ato qe kan dituri te gjere thotë:

   kemi te drejten si popull ti kerkojme klases politike shqiptare ,sollet komunizmin ne shqiperi ku e moret modelin dhe ta pohoni vet ju me gojen tuaj sila ishte dobia hoqet te verteten ,fen ullzimin e zotit ,vlerat cilat ishin dobit apo demet pohoni vet ku e moret ket model sollet kamaten sistemin financiar ,te cilen zoti e ndaloj si te demeshme per njerzit sot varemi nga kamata dhe borxhet ,cila ishte dobia e kesaj praktike ,sollet sistemin arsimore me nje formim jo adekuat sot ankoheni qe nuk kemi profesisionist mbasi pun ka , por fakti tregon per breza jo me normalitetin e formimit aktiv te domosdoshem me moral dhe vlera per ecurin dhe ritmin e kohes,qe nuk eshte adekuat shpjegohuni ku e muaret dhe perse e instaluat ,cila eshte dobia sollet sistem mediash qe dezinformojne dher nuk thot te verteten ,tregoni cila eshte dobia tije per popullin ,sollet ligje politika qe prollojne dhe behen burim krimi dhe grabisin te drejtat shqiptareve shpjegohuni cila eshte dobia e tyre per popullin shqiptare sollet vetingun qe ndeshkon por po synohet te kapen gjitha pushtetet ,nga nje person shjegohuni ku e moren ket veting dhe per cfar dobi i sherben popullit shqiptare ,mbasi tendenca per te grabitur pushtetet vetingu del forca e mbajtjes pushtetit me llune duke luftuar kundershtaret dhe kkgrabitur ekonomin kjo del esenca per gjitha keto cdo shqiptare deshiron te dijne mbasi keto levizje dhe tregues negativ te njepasnjeshme me vijim 100vjecare ,jan te frikeshme me plot pasiguri te panjohura mistere dhe kosto mbasi sot nese dikush p[er te kontrolluar pushtetet ben projekte mallore afatshkurter dhe afatgjate ne padrejtesi kurr nuk ka sukses mbasi padrejtesia ne zhvillimin e vet krijon konkurence rralle zhvillim taktik rrethana sfida dhe pamundesi zbatimi kosto shkatrrim mbasi gjerat ne padrejtesi nuk i pergjigjen deshirave njerzore per te arritur sukseset sepse ato jan te percaktuara prej krijuesit tyre qe suksesi ekujlibrat zgjilljet dobia begatia vjen vetem permes drejtesise ullzimit te ati qe gjithcka krijoj jo sipas deshirave tekave dhe interesit njerzore ky eshte raliteti ,e verteta shpresoj qe ta kuptojne dhe largohen nga padrejtesia qe vendin e saj ta zere e verteta dobia qe jetes ti jepet gjalleri dhe shpreses njerezve vazhdim

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu