• |
ide | kryesore

Erdogan ndryshon qëndrim, nuk përjashton bisedimet me qeverinë siriane

Planet

Pavarësisht se presidenti turk, Recep Tayyip Erdogan ka mbështetur rebelët sirianë dhe ka kërkuar vazhdimisht që presidenti Bashar al-Assad të japë dorëheqjen, ai është shprehur se nuk është plotësisht në kundërsthim me mundësine e hapjes së një dialogu me qeverinë siriane.


“Dyert e politikës janë gjithnjë të hapura deri në momentin e fundit.” – u shpreh Erdogan.


Kohët e fundit , Erdogan ka bërë të ditur se ai vazhdon të bëjë përgjegjës Assadin për vdekjen e të paktën 500 mijë personave në Siri.

Megjithatë, Turqia i është bashkuar Rusisë dhe Iranit, mbështetësve kryesorë të qeverisë së Damaskut, në një përpjekje të trefishtë për të pakësuar nivelin e dhunës në Siri.

Liderët e tre vendeve janë takuar këtë javë në Soçi, Rusi, ku presidenti Vladimir Putin paraqiti një marrëveshje për zhvillimin e një kongresi sirian për dialogun kombëtar që synonte hartimin e një kushtetute të re.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu