• |
ide | kryesore

Zbulohen 4 kandidatët e mundshëm për kryeprokuror të përgjithshëm?

Lajme, Të fundit

Ndërsa mandati i Prokurorit të Përgjithshëm Adriatik Llalla po shkon drejt fundit, disa emra për kandidatë të mundshëm që mund ta pasojnë kanë dalë në skenë. Katër prej tyre janë zbuluar mbrëmë në emisionin “Debati në Channel One” të gazetarit Roland Qafoku.

Ata janë Henrik Ligori (Prokuror në Prokurorinë e Krimeve të Rënda), Dritan Rreshka (Prokuror që ka drejtuar disa çështje të bujshme), Ferdinand Elezi, (kryeprokuror në Prokurorinë e Apelit në Durrës) dhe Anila Leka, Prokurore në Prokurorinë e Përgjithshme).


Por me gjithë këto propozime jo zyrtare, ende nuk është ngritur Këshilli i Lartë i Prokurorisë që duhet ta zgjedhë pasardhësin e tij. Ndodhur në këtë situatë kuvendi pritet të zgjedhë në fillim të dhjetorit kryeprokurorin e përkohshëm.  Gjithsesi deri më sot asnjë prej këtyre katër emrave nuk është zyrtarizuar si kandidat apo si të përzgjedhur për tu votuar në kuvend.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu