• |
ide | kryesore

“Nuk ta solla unë shiun” vlonjatja tregon si iu përgjigj Dritan Leli thirrjes për ndihmë

Lajme, Të fundit


Lulzim Basha ishte në zonën më të dëmtuar nga përmbytjet në Fier dhe Vlorë për t’u takuar me banorë që ndihmat i shohin vetëm në televizor. Në Novoselë të Vlorës një grua i tregoi Bashës përgjigjen që kishte marrë nga Dritan Leli kur i kishte kërkuar ndihmë.
“Dritan Leli më tha mua nuk ta solla unë shiun. I kërkova bar për bagëtinë se po më ngordhin matanë. S’ta solla unë shiun, më tha dhe ta ngrije barin se u lajmërua për 3 ditë. Kush ta ngrinte i thashë. Ta ngrinte çupa, më tha. I thashë mos më jep mend mua dhe i thashë ik” tregoi gruaja.
Një tjetër banor i zonës i tha Bashës se nuk ka marrë asnjë ndihmë: Dalin në televizior me paturpësinë më të madhe dhe thonë kemi sjellë ujë e ju kemi sjellë këtë dhe atë.
Basha: Ju kanë sjellë gjë?
Banori: Deri tani nuk ka ardhur njeri. Zero.
Basha: U kanë sjellë ujë apo ushqim?
Banorët: Jo jo fare”
Banorët denoncuan edhe mashtrimin e qeverisë me dëmshpërblimet për vitin 2015. “Kryeministri na tha nga A dhe Zh do dëmshpërblehen të gjithë personat. këtu kemi llogaritë bankare dhe dëmin e vitit 2015 dhe asnjë nuk na ka dëmshpërblyer. Të parat, mbetën ato. Ndërsa tani nuk na vjen njeri të na shikojë” u shpreh një tjetër.
Basha ishte edhe në Darzezë të Fierit një zonë e izoluar, ku banorët përdornin varkat për të komunikuar me pjesën tjetër.
Basha: A ju kanë sjellë ndonjë ndihmë?
Banore: Jam e përmbytur dhe nuk kam asnjë lloj ndihme.
Banor: Kemi nevojë për shumë. S’kemi ujë dhe drita të lahemi. S’kemi as ku të flemë.
Basha: JO ka ardhur njeri t’Ju ndihmojë?
Banore: Jo jo asnjë. Ti je i pari.”
VIDEO ME POSHTE:

https://youtu.be/hW3Df5aWnnk


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *