• |
ide | kryesore

Arrestohen burrë e grua nga Cërriku, dyshohet se u bënë pjesë e gylenistëve

Lajme, Të fundit

32 vjeçari nga Cërriku, Mariglen Debrova dhe bashkëshortja e tij njoftohet se janë vënë në pranga para disa ditësh në Ankara. Të dy jetonin prej 10 vitesh në Turqi dhe mendohet se janë arrestuar pas dyshimeve se ishin bërë pjesë e rrjetit të gylenistëve. Fati i fëmijës së mitur nuk dihet ende. Mësohet se 32 vjeçari ishte duke vazhduar doktoraturën për teologji në qytetin Samsun pranë Ankarasë. Ai ka mbaruar studimet në Egjipt dhe është transferuar në Turqi ku jetonte me familjen e tij prej shumë vitesh. Familja ka kërkuar ndihmë nga Ministria e Drejtësisë për t’u njohur me akuzat dhe detajet e arrestimit, ndërsa e konsiderojnë të paligjshëm arrestimin e të riut dhe bashkëshortes së tij.© Lapsi.al


2 Comments

  1. eshte apo jo mesazhe i duhur vetem te urtit drejtit din ta kuptojne qartesojne dhe kthejne ne dobi thotë:

    zhvillimet mes se mires dhe se keqes qe kur bota u krijua ,per te qene triumfatore ,gjithmone ne sesnce jan te varura ,ne ligje drejtesi dhe hak, dhe aftesine njerzore,urtesine diturine dhe devotshmerine per ta arritur ,pozicionin ,kjo eshte esenca , thelbi ,vin tek ceshtja ,nuk e kuptoj cfar eshte ky erdogan profet ,qe flet drejte vepron drejte,eshte i pagabueshem,qe meriton respekt ,dhe ndjekje pas ,apo nje ulleheqes gabimqare qe kerkon te behet dikushi ,ku ne mes te keti ulltimi i ka ndollur dicka qe ka vend te analizohet,dhe ndahet nje problematike ,nese behet fjale per akuza implikime ,e theni pa fund ,shqiptaret ne turqi ,shkuan si migrant dhe jo pushtues,dhe ne turqi ka nje harmoni te larmisheme racash ku bashkjeteses ju pershtaten permes vlerave unitetit dhe drejtesise ne to ,racat ne kete shtet , i bashkon zoti besimi ne te dhe i largojne dhe perplasin politikat interesat e sajenuk kan faj populli i thjeshte se politikat dhe politikanet levizin sipas interesit ,duke marre goditjen njerzit e thjeshte ,pergjegjes mbi popullin tek zoti eshte ulleheqesi administrata e tije ,por jo populli shqiptaret per 600vite kan qene kontribues dhe te dobishem per perandorine turke ,por nuk ju kan faj shqiptaret pse ju ziheni vriteni me njeri tjetrin ,apo nuk keni aftesin ngritjen kuptimin organizimin e duhur qe problemet ti zgjillni pa shkuar tek fjala armikdhe ndeshkimi deri tek te afermit e personit jasht ligjeve te zotit,ndalem tek personi ne fjale ky ishte teolog ,me prirje dietare ,ku renditet ne 1 nga 4 grupet njerzore qe mbajne boten pa u shkaterruar ,1 dietaret 2ulleheqesit e drejte ,3lutjet e besimtareve 4 guximtaret,nese ju i quani armiq dietaret vall ti je ulleheqes i drejte ,nese pretendon qe je jepu te drejte vellezerve musliman kurt qe mbani padrejtesishte trojet e tyre duke vrare cdo dite njerez te pafajshem ,qe duan te kene shtetin e tyre ,filloje dhe mbaje drejtesine ne cdo pergjegjsi qe ke si ulleheqes,ju ftoj per me shum drejtesi per me shum te kuptuarit dhe zbatuarit te librit zotit qe aq shum del me te ne dore ne publik ne fushata elektorale ,ne kur shohim nje ulleheqes me librin e zotit ne dore ,ndjehemi mire na ngrohet zemra ,sepse ,themi qe dobia dhe mirsia nder ne po vjen po kure keto ulleheqes paraqiten brutal ,atehere mbetemi ne zhgenjim te plote ,shqiptaret e paguan shtrejte me shum se asnje komb perandorine osmane ,duke na lene te coptuar ne 5 shtete ,,ku kostot e asaje padrejtesie ,vazhdojne vrulleshem te ndjehen nder ne ne cdo aspekt te jetes ,per rreth 15 milion shqiptare te shperndare dhe masakruar,qe cdo dite kan nevojen e nje shteti dhe trupi organik,sepse vetem kjo i bene ne funksionin normal te ecurise zhvillimit zgjilljeve,sic eshte nje organizem njeriu,qe nuk funksionon pa njeren nga gjymtyret ju e keni lene ket organizem te ndare ne pes pjese ,dhe po te vihet ne peshore demi perandorise me ate cfar pretendoni qe u kan shkaktuar shqiptaret kush rendon me shume ne peshore,,me brutalitetin tuaj ndaj shqiptare per dicka krejt te vogel qe padiskutim ka qen zhgenjim,mbasi shqiptaret ju kan rrespektuar ne menyre te barabarte ,por ne fund te fundit nuk jan shqiptaret per sistemet qe keni pranuar te cilat njeriun e bejne te paqendrueshem ne interesa ,dhe per kaq juve bet namin ,po per cfar paguam dhe po paguajm ne zoteri per 100vite dhe akoma na vazhdojn kostot cili duhet te jet cmimi , sikur te gjith te ishim perballe njeri tjetrit ,me kete fryme kemi shum per ti thene njeri tjetrit ,pafundesisht ,po fal te mallit zot qe na shpalli kuranin kemi dhe synetin profetik,ne te cilen gjindet cdo zgjillje cdo miresi ,te ftoj i nderuari erdogan te jeshe me cilesore ,ne mendime fjale dhe vepra me i meshireshem ,me tolerante me fales ,sepse sikur zoti mallerishem te mos kishte krijuar keto cilesi dhe pendimin njerzimi do ishte zhdukur kohe me pare ,keto cilesi bejne te mundur qe te arrihet uniteti te mos projektohet armiku ,armiku te kthehet ne mik dhe sejcili te jape dobine per te cilen u krijua ,,sepse zoti jone cdo gjallese dobit zgjilljet i vine vetem permes unitetit ne plotesim te njeratjetres kurse njeriu ka arsyen nuk eshte as i pagabueshem dhe as i pandreqeshem por tek sejcili edhe ka dem por edhe dobi demi vjen nga padituria , pakujdesia ,kurse dobit nga dituria urtesia vlerat drejtesia haku uniteti,krijuesi gjithesise na beri popullin me te dobishem per njerzimin por politika interesi na beri te mos te jemi te dobishem tek zoti as per veten tone ,,por shpresoj se zoti do sjellin ne mezin tone ulleheqes te urte drejte msheshireshem qe ne peshore peshojne drejte ne hak,vlersoni shqiptaret si diamant te cmueshem ne mezin tuaj se po humbe shqiptaret do humbisni shum e ftoj shtetin shqiptare te mbajne qendrim ,ne kete ceshtje ne mbrojtjen e dinjitetit dhe drejtes se bashkombasve te met me urtesi meshire tolerance dhe mirkuptim qe ajo familje dhe cdo shqiptare i ndaluar ti kthehet jetes normale dhe dobis njekohesisht te interesohet qe shteti turk ti plotesojne me dokumentacionin e duhur te punes qe shqiptaret ne turqi qe ndollen prej 20vitesh te mos qendrojne si klandestine por te lire dhe me te drejta njerzore ,si gjith te tjeret , shpresoj qe nga thellesia e urtesise dhe drejtes hyjnore ne nje shtet islame do dale meshira ,falja ,ndihmesa dhe mbeshtetja per kombin shqiptare

  2. edhe ky paska lidhje me grushtin e shtetit? kaq paska shkalluar shteti turk? cbehet more keshtu ?! ku e kemi shtetin ne qe na mbron? e imagjinoni dot cdo te ndodhte ne turqi po te arrestohej nje turk ketu ne shqiperi?

    O zot fali, se nuk e dine se ç’bejne.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu