• |
ide | kryesore

Pas skandalit me koncesionin e skanimeve PS i bën thirrje prokurorisë për hetim

Lajme, Të fundit
selia-ps.jpg

Pa akuzave të shumta që erdhën nga SHBA për shkak të zbulimit të skemës së korrupsionit me koncesionet e skanimit në dogana, ka reaguar edhe PS.


Ka qenë deputetja e PS Blerina gjylameti ajo që përmes një deklarate për mediat i bën thirrje prokurorisë të nisë hetimet dhe të mos heshtë përballë fakteve.


Partia Socialiste, në mënyrë të përsëritur, ka denoncuar aferën e koncensionit të kontenierëve si një prej aferave më të mëdha të qeverisë Berisha. Një ditë më parë, rrjeti prestigjioz “Bloomberg” publikoi prova të pakundërshtueshme se gjysma e 250 milionë dollarëve të kontratës së lidhur midis shtetit dhe kompanisë amerikane që fitoi tenderin, iu kalua në formë ryshfeti ish kryeministrit Berisha dhe njerëzve të tij më të afërt. E gjithë kjo aferë ndodhi vetëm disa muaj përpara zgjedhjeve të 2013-s, kur qeveria Berisha, e sigurt për humbjen, tentoi të vidhte gjithçka që kishte mbetur ende për t’u vjedhur në vend. Mediat ndërkombëtare dhe ekspertë ndërkombëtarë japin prova të pakundërshtueshme të faktit që përmes këtij tenderi, ish kryeministri Berisha futi në xhepat e tij mbi 100 milionë euro me një firmë të vetme. Ndaj është e drejta e çdo qytetari shqiptar të pyesë Prokurorinë se përse nuk ka nisur asnjë hetim ndaj kësaj mega afere. Provat kanë pothuajse pesë vjet që janë mbi tryezën e Prokurorisë. Tashmë, ato po bëjnë edhe xhiron e botës duke dëmtuar rëndë imazhin ndërkombëtar të vendit. A do të vendosë më në fund, pas këtij denoncimi të ardhur nga SHBA, që Prokuroria të nisë të bëjë detyrën e saj?” – shkruan në deklaratë ndër të tjera Gjylameti.3 Comments

  1. Ate xhaxhin qe e ka me pertese punen ne ministrine e brendshme, e nxorre nga burgu?
    Vetem per pune te mbrapshta eshte kjo Gjylameti, si duket vetem per mbrabsht e mbajne ne PS

  2. o te ju shkerdhehen motrat e te burgosen kushdo qoft ,po te presesh prej xhyles se ahmetit qe i lepin bythen roshit,m frrokut,ndoekve,,balilit,ruqit xhafes si rama jo drejtesi por vetem qelbesi.rama ket xhylen e prenges,kodhelin e artur bushit,felajn e roshve e ka leter higjenike,pasi meta te ket bet eksperimente me ngjal ne aparatin anus te rames.te presesh qe doshi,pjerdh e dhin ndreu,tahiri ,i biri i perversit krisrtaq edvoini te ju bej drejtesi e i linduri ne qenef stalini ruqi esht si te pret qe therra te te bej shalqinj.edvin parti o sa mir po i dhi.

  3. nji ton drog ruqi u qoi tramp e trapave si ai dhe gruan ta shesin si rama quqit etj e lere te denocojn opoziten.po lu e vllahutin jan vetem lavatriqe frroku,doshi,balili siq jan rama e tahiri.drejtues kan negjmijen zevendes e zedhenes xhafa e ruqi.po mos te ishte tramp trapi me i madh ne bote do te ishte rama,por ja qe trump,vllahutin e lu ja kalojn.qfar nuk te ben kokaina,nuk e din as ke qive gruan tende a te quqit,balles a ruqit por kryesorja te ju hyj palla e frrokve.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *