• |
ide | kryesore

Basha me gazetarët: Reforma në drejtësi po bllokohet qëllimisht, nuk merrem me pazare politike

Lajme, Të fundit

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, në një bashkëbisedim me gazetarët foli me Kushtetutë në dorë në lidhje me çështjen e zgjedhjes së Kryeprokurorit të Përgjithshëm të përkohshëm.


Nga Këshilli i Lartë i Prokurorisë me 3/5 të votave me Vetting. Këto nuk mund t’i shkelë askush. Sot nuk kemi krizë të zgjedhjes së kryepokuroit, por kemi bllokim të qëllimshëm të reformës në drejtësi. Prandaj s’duhet të merren me propozime pazaresh politike në kurriz të kushtetutës. Cilat ishin qëllimet kryesore të reformës në drejtësi? Pastrimi i drejtësisë nga prokurorët e gjyqtarët e korruptuar dhe pavarësia e drejtëisë nga politika që do  me thënë ndalimi i emërimeve politike në drejtësi,” – tha Basha


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu