• |
ide | kryesore

Skandalet me PS / Pse LSI e ka të pamundur të bëjë opozitë

Kryesore, Lajme

Dje në parlament deputeti socialist Erion Braçe akuzoi ish ministrin lsist të bujqësisë, Edmond Panaritin se gjatë kohës që Klement Balili ishte shpallur në kërkim ndërkombëtar dhe ishte pagëzuar si “Eskobari i Ballkanit”, ai kishte përfituar me qera 100 hektarë tokë shtetërore. Pra pikërisht kur palët bënin luftën më të ashpërr me njëra tjetrën, kur ziheshin se i kujt ishte njeri i kërkuar nga DEA amerikane për trefik narkotikësh ministi i LSI-së nënshkruante favore për kompaninë e Balilit.


Përpos një përpjekjeje të lehtë të Edmond Spahos në parlament se kjo qe një lëvizje për të tërhequr vëmendjen dhe një tentative të Petrit Vasilit në Report TV ku tha se këto toka janë dhënë me miratimin e Edi Ramës (gjë që rrezultoi e pa faktuar) LSI-a heshti për këtë temë. Ajo ra në grackën e PS që prej kohësh nuk ka mbrojtje tjetër  ve]se të mundohet të tregojë se të gjithë janë pis.


Po e njëjta fabul u përsërit edhe pak kohë më parë kur në emisionin “të Paekspozuarit” të Ylli Rakipit u denoncua skandali korruptiv i inceneratorit që do të digjte plehrat e Elbasanit dhe më pas atij të Fierit.

Megjithëse skandali ishte i madh, megjithëse gara ishte bërë në mënyrë të jashtëligjshme dhe pa tender ndërkombëtar, megjithëse ishin shkelur të gjitha rregullat dhe dyshohej se ishin ndarë para të mëdha korrupsioni, ish ministri i mjedisit, Lefter Koka u paraqit në studion e Nevs 24 për ta mbrojtur këtë aferë. Madjëe ai shkoi edhe më the duke mbrojtur politika të dyshimta për partinë e tij si PPP e Edi Ramës. E njëjta skenë, madje për sytë e publikut më e rëndë, u zhvillua edhe në sallën e kuvendit të Shqipërisë. Kur Basha dhe Berisha filluan ta denoncojnë Ramën për skandalin e inceneratorëve ky i fundit, përpara kamerave ,I bëri një thirrje kurth Lefter Kokës: “ Çohu dhe mbroje se bashkë e kemi bërë”. Dhe ish ministri i Ramës, tani opozitar në LSI, u ngrit dhe mbrojti atë që po sulmonte PD-ja.

Natyrisht, sin ë rastin e Panaritit ashtu edhe në rastin e Kokës, dy ish ministrat nuk janë përgjegjësit kryesorë, as pse Klement Balili u morr me drogë nën hundën e “plicisë që deshëm” as se Rama vendosi të bëjë para me djegjen e plehrave. Denoncimi i tyre është alibia e fundit që i ka mbetur Rilindjes për të treguar se ne nuk jemi fajtorët e vetem.

Por ama këto dy raste dhe plot të ngjashme me to tregojnë një gjë: Që sado e ashpër të duket sot LSI e ka të pamundur të ndahet nga bashkfajësia 4 vjeçare me socialistët.

Sepse sa herë niset për të bërë kritika parimore e ndjek nga pas e shkuara e saj e afërt.

©Lapsi.al

2 Comments

  1. muti me mut nuk lahet,nuk e shifni rama beri 21 janarin per meten,i kerkoi bllokun,morri pallen e tij dy metra te gjat ngjalen e lalzit,mamdje madje edhe pse i tha kokpalare e bastard. se denocoi rama babain kristaq se i ka qir gruan makoqin.dhe se ja ka ber te vllaun me gruan e tij gregorin.dhe qfare ndodhi e beri president .a nuk ishi dy qelbesirat komuniste te qenefit negjmije ku ka dhjer stalin ata qe avionet e droges jua ben mushkonja.pse mos te bejn kur popullin e kan derra,dele,lop,gica,kazan,pleher,etj.po edvinka rama ne hotelet e balilit ka ber orgji treshe e katershe me erionka velin,ditmirka bushatin,taulante ballen,dihet aty ka qen edhe ilirka meta e monik kryekari.mua me duket se moniku qin ramen e meten bashk.siq qijn komunistet njeri tjetrin e ter poplluin ne zyra te koqo kokdhjerit,zyra roshi ku ja dergoni femijet meshkuj per perdhunim ,madje ze mitur,ne zyra gjelili,etj etj.jasteku GRISELDA deshmoi se edvinka rama,erionka velina,ervin,ervis,enver,elvis roshi jan pedera (GEJ) se keta kurr nuk kan pare nji fener cullak e lere nji femer shtatzen.me jastek mashtroi sepse si ta qinte roshi me byth,ose rama,e erionka.keta jan martuar vetem qe qelbesirave te ja u hedhin tymin syve.mua me vjen shum keq per bushatin qe si rama morri ngjalen e metes te shenderruar pall ,jo ditmir por andi.se doli me 21 janar ti mbaj qiriun rames me mero bazen ,andrea pis stefanin,mingjozin,sokol pallen etj kazan pleherash te negjmije qenefit.

  2. Zoti ari ,t qifte gomari sepse ti je nje qelbesire ish komuniste qe nuk mund te perfaqesosh te djathtet e vjeter shqiptare qe kishin prejardhje fisnike. Ti je nje qelbesire katundare qe ndyn me fjalorin kafsheror idealet e te djathteve te vertete qe , sollen ndricimin e kombit shqiptar me shkollen dhe dijen e tyre.Shko mor ndyresire futu ne stalle dhe jeto bashke me bagetite sepse je veq nje bageti e madhe.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu