• |
ide | kryesore

Pamjet e patransmetuara/ Rama dhe Arta Marku nën çadër, tymuese dhe grushta në Kuvend

Kryesore

Caktimi i Arta Markut me votat e PS në parlament ka provokuar një reagim të fortë të opozitës, që rrethoi parlamentin me mbështetësit e saj dhe hodhi tymuese në sallë. Pavarësisht situatës, socialistët vazhduan me votimin dhe më pas betimin e Prokurores së Përgjithshme të Përkohshme, e cila në kaosin që kishte përfshirë kuvendin, u shfaq në sallë dhe bëri betimin. Ndërkohë në sallë nuk munguan konfrontimet e opozitës me gardistët apo grushtat mes deputetëve. Fotot më poshtë sjellin në mënyrë kronologjike përplasjen në kuvend:


Para se të nisë protesta, qindra policë bllokojnë hyrjen kryesore të parlamentit

Protestuesit e PD dhe LSI bashkohen para kuvendit

Deputetët e PS dhe ministrat shfaqen me bluzat e nismës “Ti je një luledielli”

Ruçi jep fjalën Berishës, gardistët bllokojnë foltoren, konfrontohen fizikisht

Acarohet situata edhe jashtë parlamentit

Basha konfrontohet fizikisht me gardistët për të folur në kuvend

Protestuesit tentojnë të futen në parlament, përplasen me policinë

Nga hyrja tjetër e parlamentit hidhen tymuese

Opozita hedh tymuese në radhët e socialistëve brenda në parlament

Garda hap çadrat të mbrojë Ramën nga tymueset

Bujar Çela i PS qëllon me grush Kejdi Mehmetajn e LSI, socialistët thanë se i mori kartën elektronike

Salla e parlamentit mbulohet nga tymi

Situata është e njëjta edhe në oborrin e parlamentit

Arta Marku betohet në parlament, deputetët e opozitës ndezin një tymuese tjetër

Forcat e rendit bllokojnë parlamentin, qeveria izolohet brenda

Përplasjet më të forta mes militantëve të opozitës dhe policisë jashtë parlamentit

©Përgatiti për Lapsi.al, Dorian Kodra

 

 

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu